Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec: Ano, chyboval jsem. Ale rozhodčí mě měli správně navést

Ondřej Moravec | foto: Český svaz biatlonu

17 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Až při příjezdu do cíle štafety biatlonistů pochopil, že něco nebude v pořádku. "Trenér se na mě díval tak nějak všelijak, tak mi došlo, že jsem na střelnici udělal chybu," řekl finišman Ondřej Moravec. Právě kvůli jeho porušení pravidel, kdy nedovoleně manipuloval se zbraní, mělo být české kvarteto diskvalifikováno. Nakonec Čechům 10. místo zůstalo. Možná i kvůli předchozí chybě pořadatelů, kteří biatlonistu nenavedli na správný stav.

Byla to souhra chyb - jak pořadatelů, tak samotného Moravce, s nímž se na závěrečnou střelbu vestoje svezl v závěsu Ital Hofer.

Ondro, popište tu situaci. Jak jste jí celou viděl?
Na sedmnáctce (číslo stavu) stál nějaký rozhodčí, ale pak už tam nebyl nikdo, kdo by naváděl. Tak jsem si stoupnul na devítku. Jenže jsem se nejdřív nepodíval, zda-li je tam stojka nebo ležka. Pak koukám - ležák. Tak jsem chytnul zbraň na řemeny, jenže jsem ji nedal na záda. Objel jsem toho Itala a stoupnul si za něj. Ale oni to mezitím natáhli na stojku.

Vás nenapadlo, že byste si flintu měl znovu hodit na záda?
To ne. Kdyby mě to napadlo, tak bych to udělal. Většinou je problém v tom, že když se přechází ze stavu na stav, tak se zapomene zásobník v komoře. A to tam ani nemusí být náboje, za to je taky diskvalifikace. Já jsem se zásobníky ještě nic nedělal. Sundal jsem flintu, podíval se a řekl - sakra je tam ležák.

Už se vám tohle někdy stalo?
V životě ne. Někde na Českém poháru by se to možná stalo, tam rozhodčí nemají zkušenosti s naváděním. Ale v Ruhpoldingu by se to rozhodně stát nemělo.

Byla to chyba rozhodčího?
Prvotní chyba byla určitě rozhodčího. Tam měl být rozhodčí, který nás měl správně navést. Další chyba byla, že tam byl ležák. Když byla osmička ležák trefená a všechny terče sklopený, tak devítka měla být stoják. Já jsem si stoupnul správně v pořadí. Ale byl tam špatně natažený stav.Najdete na iDNES.czmobilní verze