Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravcová plavala pro stříbro dvakrát

8 2000
H e l s i n k y - Kvůli stříbrné medaili v závodu na 200 metrů volný způsob musela slovenská reprezentantka Martina Moravcová absolvovat na mistrovství Evropy v plavání v Helsinkách v rozpětí hodiny a půl dvojnásobnou vzdálenost. První finálový start se totiž nevydařil a po protestu slovenské a belgické výpravy se sudí rozhodli pro opakování závodu. Z českých závodníků se nejvíce dařilo Iloně Hlaváčkové, která vybojovala sedmou finálovou účast.
Uvnitř článku si přečtěte další informace o české výpravě

Moravcová po startovním povelu skočila do bazénu s velkým zpožděním, protože jí údajně nefungoval mikrofon zabudovaný v bloku. "Ten první start byl strašný, nic jsem neslyšela. Cítila jsem se hrozně podvedená, přesto jsem plavala dál. Neměla jsem však šanci. Teď už se cítím mnohem lépe," řekla po opakovaném finále slovenská plavecká hvězda.

Moravcová vybojovala už čtvrtou medaili na ME, v Helsinkách získala na 100 metrů motýlek svou první zlatou na velké soutěži v dlouhém bazénu. Krátce poté, co se rozhodlo o opakování závodu, však Moravcová prohlásila: "Na to vám už kašlu," a hodila po trenérovi láhev od pití. Přesto znovu skočila a dohmátla si znovu pro druhé místo.

O druhý evropský rekord na šampionátu se postaral na motýlkářské stovce Lars Frölander. Šestadvacetiletý Švéd vyhrál v čase 52,23 sekundy a o čtyři setiny tak vylepšil dosavadní maximum Rusa Denise Pankratova z olympijských her v Atlantě. Navíc zkompletoval svou sbírku medailí ze šampionátu: stříbro má z 50 metrů motýlek a bronz ze stometrového sprintu kraulem. "Jsem doslova extrémně šťastný, že jsem vyhrál a dosáhl takového výkonu," radoval se po finále Frölander, jenž obhájil loňské zlato z Istanbulu.

K překvapení došlo na prsařské dvoustovce žen, kde po celou dobu závodu vedla favorizovaná Maďarka Agnes Kovacsová, obhájkyně dvou minulých titulů. Tu však mohutným sprintem porazila o devět setin solidním časem 2:26,76 minuty Rumunka Beatrice Caslaruová, loni v Istanbulu druhá.

Jak si vedli čeští plavci?
Sedmou finálovou účast pro Českou republiku na mistrovství Evropy v Helsinkách vybojovala v  semifinále na 50 metrů znak Ilona Hlaváčková. Svěřenkyni trenéra Milana Moravce z Bohemians Praha naměřila časomíra i přes nevydařený dohmat 29,30 vteřiny, jen o tři setiny horší čas, než je její vlastní český rekord. Do nedělního finále tak čtvrtá znakařka ze stovky postoupila jako třetí. "Po večeři jsem se nechala namasírovat, hodně mi to pomohlo, navíc jsem se dobře vyspala," prohlásila Hlaváčková česká rekordmanka na čtyřech tratích, která měla v průběhu šampionátu pouze jeden volný den.

Rychlejší než třiadvacetiletá česká olympionička byly jen favoritky Živaněvská a Mocanuová. Přihlášená Němka Völkerová ze šampionátu po diskvalifikaci na 100 metrů znak odcestovala. Smůlu měla ve znakařském sprintu Alena Nývltová, které chyběly časem 30,24 sekundy jen tři setiny k postupu do finále. Jihlavská plavkyně obsadila devátou pozici.

Své zkušenosti v sedmadvaceti letech zúročila v další český rekord Marcela Kubalčíková, která své dopolední maximum vylepšila v semifinále na 200 metrů motýlek o dalších 29 setin a dostala se pod hranici 2:15 minuty (2:14,77). Svěřenkyně Petra Přikryla ze Zlína tak svůj vlastní rekord v průběhu jediného dne zlepšila o devět desetin, ale k postupu do finále jí ani to nestačilo: skončila desátá.

"Sice to je český rekord, ale mě mnohem více mrzí, že jsem vyhořela na tom znaku," připomněla své pondělní vystoupení na dvousetmetrové trati. "Tyto časy nemohou zastínit to moje zklamání. Asi jsem byla na ten pondělní start špatně vyladěná. Dnes už to bylo mnohem lepší," pravila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze