Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravcová je slovenským sportovcem roku

Slovenská sportovkyně roku Martina Moravcová odpovídá na dotazy novinářů. | foto: Samuel KubániČTK

21 2000
B r a t i s l a v a - Nejúspěšnějším slovenským sportovcem za uplynulý rok se stala plavkyně Martina Moravcová. V anketě slovenského Klubu sportovních novinářů dostala od 119 tipujících celkem 1126 bodů. Na druhém místě skončili olympijští vítězové ze Sydney, deblkanoisté Peter a Pavol Hochschornerové, třetí místo obsadil stříbrný kanoista ze Sydney Michal Martikán. Nejlepším kolektivem roku se stalo stříbrné mužstvo ledních hokejistů z mistrovství světa v Petrohradu. Druhé skončily basketbalistky SCP Ružomberok, třetí je slovenská fotbalová jedenadvacítka.

Moravcová zvítězila v anketě počtvrté a jako jediná nechyběla na všech hlasovacích lístcích. Loňský vítěz střelec Jozef Gönci skončil na osmém místě, dvojnásobný vítěz ankety Martikán letos obsadil pomyslnou bronzovou příčku.

Klub sportovních novinářů poprvé udělil poprvé Cenu Štefana Mašlonky za nejlepší tiskové služby. U jednorázového podniku jí dostal basketbalový klub SCP Ružomberok za organizaci finálového turnaje Evropské ligy basketbalistek. Za dlouhodobé dobré podmínky pro práci turfových novinářů dostalo cenu Závodiště Bratislava.

Čtyřiadvacetiletá Moravcová, dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Sydney na 100 metrů motýlek a 200 metrů volný způsob, získala tři zlaté medaile na právě skončeném mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve Valencii. Z MS v krátkém bazénu v Aténách přivezla jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Naprosto stejný počet kovů vybojovala i na evropském šampionátu v dlouhém bazénu v Helsinkách. Letos vyhrála celkem třiadvacet závodů Světového poháru.

"Zpočátku jsem nevěděla, na čem jsem. Neuměla jsem odhadnout, jak bude moje tělo reagovat na zátěž. Myslím, že jsem se dokázala zregenerovat mnohem rychleji, než se očekávalo. Před olympiádou jsem měla před sebou veliký cíl a čas kvapil," vzpomíná na předolympijské období čtyřiadvacetiletá Moravcová, která uplynulý rok hodnotí jako nejúspěšnější ve své dosavadní kariéře.

"Po zisku titulu mistryně světa v krátkém bazénu v Aténách a na mistrovství Evropy v dlouhém bazénu v Helsinkách mi mohla vylepšit rok jenom některá další medaile z olympiády. Myslím, že v Sydney mi to vyšlo nad očekávání. Byla by jsem spokojena s kteroukoliv z medailí. Do té doby jsem byla nejlépe devátá. Byl to můj splněný sen. Tři tituly z ME v krátkém bazénu ve Valencii a evropský rekord to jen domalovaly," míní Moravcová.

Po olympiádě se rozhodla rodačka z Piešťan udržovat se v kondici. Výsledkem byly tři zlaté medaile z ME v krátkém bazénu ve Valencii. "Byla jsem dobře rozjetá a teď čekám každým dnem na krizi, která nutně musí přijít," dodává Moravcová.

Vánoce a Nový rok stráví tradičně na ostrově La Ré Union v Indickém oceánu. "Pak se zúčastním závodů Světového poháru v Itálii, Německu a ve Velké Británií. Hrubou přípravu začnu ve Vysokých Tatrách, kde strávím tři týdny. Pak se vrátím zpět do Ameriky a začnu s tréninkem," plánuje Moravcová, která pod stromečkem dárky nečekává. "Žádná hmotná věc se nemůže vyrovnat sportovním radostem, které jsem letos prožila," dodala studentka univerzity v Dallasu.

Výsledky ankety Sportovec roku Slovenska
Jednotlivci

1. Martina Moravcová (plavání) 1126 b
2. Peter a Pavol Hochschornerové (vodní slalom) 1106
3. Michal Martikán (vodní slalom) 839
4. Juraj Minčík (vodní slalom) 670
5. Miroslav Šatan (lední hokej) 566
6. Elena Kaliská (vodní slalom) 337
7. Dominik Hrbatý (tenis) 263
8. Jozef Gönci (sportovní střelba) 250
9. Pavol Demitra (lední hokej) 243
10. Slavomír Kňazovický (rychlostní kanoistika) 174
 
Kolektivy
1. Hokejisté Slovenska 332
2. Basketbalistky SCP Ružomberok 197
3. Fotbalisté Slovenska do 21 let 89

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze