Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Montoya si v Praze vyzkoušel asijské tratě

Juan Pablo Montoya - Kolumbijský pilot formule jedna Juan Pablo Montoya při návštěve Prahy. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

1 2003
Praha - Kinosál byl plný novinářů, při příchodu hvězdy svítily reflektory a blýskaly fotoaparáty. Do multikina v Praze na Andělu však nezavítal žádný filmový hrdina, i když sláva tohoto muže dosahuje hvězdných výšin. K mikrofonu usedl pilot formule jedna Juan Pablo Montoya.

Kolumbijec zavítal do Čech v rámci propagačního turné jednoho z největších sponzorů své stáje a bylo cítit, že sám by v Praze asi raději dělal něco úplně jiného. Program měl však nabitý a na obdivování krás českého hlavního města. mu moc času nezbylo. Do hlavního města dorazil spolu se svojí manželkou v neděli v pět odpoledne a již v pondělí večer měli naplánovaný odlet do Sofie. „Moc jsme toho neviděli. Večer jsme se prošli po Karlově mostě a pak jsem si město trochu projel autem Je moc pěkně a určitě se sem se ženou vrátíme,“ uvedl závodník.

Celá show začala několikaminutovou působivou videosekvencí představující Montoyovu stáj Williams, která byla natáčená na trati v Barceloně. Dolby stereo dělalo své, škoda jen, že se se vysoké otáčky motorů BMW sálem linuly jen několik málo vteřin. Milovníci silných strojů by si přišli na své.

Pak už do sálu přišel kolumbijský závodník. Zezačátku měl problémy s přenosným tlumočnickým zařízením se sluchátky, které se mu nedařilo zapnout. Prvních několik otázek mu tak musel tlumočit moderátor.

Soužití s Räikkönenem se nebojí

Montoya, který na sobě měl bílou košili s krátkými rukávy a logem své stáje, se po celou dobu tvářil profesionálně vlídně a hravě odrážel i těch několik dotazů na tělo. „Budoucí spolupráce s chladným Finem Räikkönenem se nebojím, vždyť jsem už tři roky v jednom týmu s Němcem,“ snad jedinkrát rozesmál přítomné novináře.

Jinak hovořil spíše obecně a někdy se uchýlil k všeobecným frázím. Například na otázku, co říká změnám v kalendáři F1 pro příští sezonu reagoval: „Co je dobré pro sponzory, je dobré i pro nás. Jsou to nové trhy.“

Kolumbijec ze sebe rychle setřásl smutek z neúspěšného tažení proti Michalu Schumacherovi a již myslí na příští rok. „Nový monopost představíme o dvacet dní dříve než jak tomu bylo letos. Budeme tak mít více času na testy a vyvarujeme se tomu, co se stalo letos, když jsme v prvních závodech zaostávali za konkurencí. Věřím, že nový stroj bude lepší než ten letošní, že se k výkonu přidá i větší spolehlivost. Ta nás letos trápila nejvíce.“

I když je největší slabinou pneumatik Michelin jízda na vodě, třetí muž letošního světového šampionátu si myslí, že i zde udělali francouzští vývojáři velký skok kupředu. „Ztráceli jsme deset až dvanáct vteřin, ale na konci sezony to byla už jen jedna. Je to obrovský kroku kupředu,“ míní rodák z Bogoty.

Kolumbijec věří talentu svého bratra

U Montoyů je závodění asi v krvi, takže není divu, že se na závodních tratích objevil i jeho mladší bratr Frederico. „Jestli se spolu někdy střetneme ve formuli jedna jako Schumacherové? Inu, to je těžké, nikdy nevíte, co se může stát. Ale v motokárách je velmi rychlý a já mu prorokuji vlekou budoucnost ,“ hovořil o šancích svého devatenáctiletého bratra.

Na závěr asi čtyřicetiminutové tiskové konference usedl Juan Pablo Montoya do simulátoru vozu formule jedna a svezl se po nových okruzích v Bahrajnu a Šanghaji. Osvědčil své jezdecké zkušenosti a i když tratě nikdy neviděl, projel je bez jediného zaváhání . A ještě se stačil bavit s lidmi, kteří se kolem něj tísnili, aby viděli mistra volantu v akci. „Vypadají velmi dobře, moc se mi líbí,“ konstatoval o okruzích Montoya.

Poté už byl čas na poslední dvě otázky a Kolumbijec sál opustil, aby se věnoval dalším pracovním povinnostem: kromě jiného si na závodním simulátoru zasoutěžil s amatérskými jezdci a následovala i nezbytná autogramiáda. V pondělí už bude usínat jinde, v bulharské Sofii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze