Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Montovat kabely už nechci, říká florbalový navrátilec Garčar

Gesto lukostřelce, kterým Milan Garčar slaví každý gól v soupeřově síti | foto: www.tatran.cz

6 2010
Už za pár dnů tu scénu možná uvidíte znovu. V ruce má luk, napíná tětivu a bum! Šíp letí kamsi mezi diváky. Ale netřeba mít strach. Florbalista Milan Garčar, který se po roce stráveném ve švédském Falunu vrací do Tatranu Střešovice, samozřejmě svou typickou "lukostřeleckou" oslavu gólů pouze naoko předvádí.

A už brzo k ní může mít řadu příležitostí: ve čtvrtek totiž startuje v Praze Czech Open, největší florbalový turnaj ve střední Evropě.

Na turnaj se vracíte po hodně divokém roce. Ve Švédsku jste si musel hledat novou práci...
Ano, dělal jsem montéra kabelů. To už nikdy nechci, byl to hrozný stereotyp. Ke komentování, které jsem dělal předtím, se asi nevrátím, na Eurosportu už není místo. Nevím, co teď budu dělat, ale chtěl bych volnější rozvrh kvůli sportu a rodině.

...získal jste bronz na akademickém mistrovství světa, nadchl jste Švédy...
A hodně jsem se osamostatnil. Navíc to byla jiná kultura, jiný jazyk. Hodně mi to dalo i ohledně florbalu, protože šlo o úplně jinou úroveň. Jsem strašně rád, že jsem si to mohl vyzkoušet.

...a před pár týdny jste se oženil s přítelkyní Veronikou.
Právě kvůli rodině se vracím. Manželka nemohla přerušit studium na dva roky. A sám jsem tam být nechtěl. Jsme spolu šest let, bydlíme spolu, nedokážu si představit, že bychom byli odděleně – na vztah na dálku nevěříme. Když jsem tam byl na měsíc sám, tak životospráva totálně nezvládala. Jedl jsem samá smažená jídla, i na tréninku se to podepsalo.

Milan Garčar

Milan Garčar v dresu florbalové reprezentace na mistrovství světa 2008 v Ostravě a Praze

Myslíte si, že jste ve Švédsku zanechal dobrý dojem?
Byla tam velká konkurence a přesto jsem hrál dost. Generální manažer i prezident klubu dělali vše pro to, abych tam zůstat mohl, což se nakonec nepovedlo, ale dojem jsem snad zanechal dobrý. Třeba se za rok nebo později vrátím.

Teď budete celý rok v Tatranu?
Podepsal jsem na sezonu plus do příštího Poháru mistrů, kdyby Tatran vyhrál titul. Pohár se totiž bude hrát v Česku, to je velké lákadlo.

Nemrzí vás, že Tatran letos Pohár mistrů hrát nebude?
Do Lotyšska je to daleko, ale po sportovní stránce je to škoda, protože takové zápasy se neopakují. Ale přestavujeme halu, takže buď vyrazíme na turnaj v řádech čtyř dnů na sever, nebo budeme mít skvělé zázemí během celé sezony. Takže myslím, že se Tatran rozhodl dobře.

Dá se Czech Open brát jako náhrada?
Moc ne, protože je to přípravný turnaj. Avšak pro klub a hlavně pro mladší kluky je to dobré, protože si mohou vyzkoušet hrát proti hráčům, které znají z časopisů a na které se chodí jen dívat.

Jaké máte cíle na turnaji?
Postup do čtvrtfinále nebo semifinále. Letos to bude hodně těžké, protože tam bude velká kvalita. O to víc bychom měli být odhodlaní a koncentrovaní uspět.

Jak se vám líbí skupina? Dostali jste Falun, kde jste rok hrál, Boleslav a švýcarský Curych.
Nalosovaná je dobře (smích). Naše skupina bude nejtěžší. Myslím si, že Boleslav bude největším konkurentem Tatranu v sezoně. Kdybych mohl, tak bych si vsadil, že finále letos bude Boleslav-Tatran. Falun jsou Švédové, ti jsou vždy těžcí a Curych zase posílil o Radima Cepka. A i když se říká, že žádný tým není o jednom hráči, v případě Radima to podle mě platí.

Už vyhlížíte prosincové mistrovství světa?
Určitě! Kdo by ho nevyhlížel. Je to největší akce sezony. A já už potřebuju medaili, vždyť se v tom už plácám hrozně dlouho (smích). Sice jsem si přivezl bronz z akademického MS, ale to je spíš cena útěchy. Medaili chci obzvlášť po zklamání z posledního šampionátu v Praze, bude se od toho odvíjet další vývoj českého florbalu. Stačí se podívat na hokej, po výhře na MS se teď zase mladí nadchli pro hokej a tátové chtějí mít ze svých dětí špičkové hokejisty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze