Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moje krásné Česko, vzpomíná na dětství boxerský šampion Kličko

20 2010
Going am Wilden Kaiser (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je to šest let, co přijel Vladimir Kličko inkognito do Mimoně. Se starším bráchou Vitalijem museli v městečku v podhůří Lužických hor působit jako zjevení. Dvoumetroví bijci, šampioni, profesionální jedničky v boxu.

Proč Mimoň? Protože jejich táta býval vojenský pilot a právě tady měl základnu. "Hledali jsme místa, kde jsme s bráchou vyrůstali. V Mimoni jsme chodili do školy, v Křižanech jsme čtyři a půl roku bydleli. Ta naše malá garsonka už je dávno prázdná," vzpomínal Vladimir Kličko v rozhovoru pro české novináře.

Ukrajinská superstar a jeden z nejslavnějších sportovců současnosti má s Českem pořád co do činění. Kromě toho, že chodil s půvabnou modelkou Karolínou Kurkovou, teď každý den stojí v ringu s Ondřejem Pálou. Kousek od rakouského Kitzbühelu s ním trénuje na svůj další souboj o profesionální trůn.

Vladimire, vzpomenete si ještě někdy na Česko?
Jasně, i když jsem byl ještě kluk.

Se spolužáky se někdy vídáte?
To ne, ale rodiče jsou s tehdejšími kolegy pořád v kontaktu. Já můžu říct o Česku jen samou chválu. Nádherná příroda, často jsme v lesích sbírali borůvky a houby. Do krásné Prahy jsme jezdili do muzeí.

Co si z Prahy pamatujete?
Krásné starobylé náměstí s velkými hodinami, na kterých se otáčí panáčci. Orloj... Praha mi svou architekturou připomíná můj Kyjev.

V Česku jste byl naposledy před šesti lety. Nechystáte se zpátky?
Někdy určitě ano. Na návštěvu už mě zvala moje kamarádka Karolína Kurková. Teď i můj sparingpartner Ondřej (Pála).

Pála je česká jednička v nejtěžší váhové kategorii, vy s ním teď trénujete. Kam to může dotáhnout?
Potkal jsem ho poprvé, teprve ho poznávám, ale kvalitu má.Doporučení, které jsem na něj dostal, určitě nelhalo. Ondřej hodně útočí, je to silný kluk, nebojí se. Pro mě je užitečné s ním trénovat.

Vladimir Kličko (vlevo) s českým boxerem Ondřejem Pálou

Vladimir Kličko (vlevo) s českým boxerem Ondřejem Pálou

On by jednou chtěl bojovat o světový trůn. Má na to?
Každý může být jedním z nejlepších. Ondrovi je 26 let, takže se pořád může zlepšovat. Hlavně má bojovné srdce, což je důležité. Tenhle Kličkův kemp je pro něj dobrá zkušenost, může pochopit, v čem spočívá profesionální přístup. Myslím, že jsem pro něj dobrý sparingpartner.

Ale to je přece on, ne?
Spíš by měl platit on mně. Za to, že tu může být. (smích)

Pála je tu kvůli tomu, že svým stylem připomíná Brita Chisoru, vašeho prosincového soupeře.
Je to tak, nebojí se, je agresivní. Večer poznám Ondřeje i mimo ring. Plánujeme, že společně posedíme v nějaké dobré restauraci.

Dáte si pivo?
Určitě. Pivo je i na Ukrajině tradiční pití. Nezříkám se ho, má v sobě spoustu vitaminů a minerálů. Když se to s ním nepřehání, hodí se. My to přehánět nebudeme, v neděli se přece trénuje.

Mimochodem, pamatujete si ještě česká slova?
Jen pár: Ahoj nebo Co chceš? Víc nic. Já chodil v Mimoni do ruské školy. I s Karolínou a Ondřejem mluvíme anglicky.

Vy jste známý vysokým IQ, umíte jazyky, máte vystudovanou vysokou školu. Dokonce jste hrál šachy s fenomenálním Garrim Kasparovem.
To jo, a prohrál jsem po 24 tazích. Není se čím chlubit.

Mohl byste ho někdy porazit?
Na šachovnici? Děláte si srandu? Pokaždé by to skončilo tak, jako bych ho já pozval do ringu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze