Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moje atomovka snad exploduje ve finále, přeje si rekordman nad plůtky

FORMA Z MRAZU. Překážkář Petr Svoboda nabral rekordní formu v kryokomoře. | foto: ČTK

9 2010
Okamžitý nával energie zažil pětkrát v životě. V tu chvíli jakoby zapne přídavný motor, ozve se bum, jak v něm exploduje atomová bomba, a překážkář Petr Svoboda se stává (skoro) neporazitelným. "Doufám, že něco podobnýho zažiju i v Dauhá," plánuje před halovým mistrovstvím světa.

Ve Valencii při posledním šampionátu pod střechou vypadl v semifinále. Loni byl mezi evropskou konkurencí v turínské hale bronzový, na otevřeném stadionu v Berlíně při stodesítce nad plůtky si pak doběhl pro šesté místo na světě.

A zdá se, že forma před vrcholem zimy, který v pátek začíná u ropných šejků, drží.

Od trenéra dostal překážkář dva dny volna. "Pěkně jsem se nudil," reptal na tréninkový oddech. "Ale znovu se potvrdilo, že když si pár dní odpočinu, forma vystřelí nahoru."

A energie teď Svobodovi v nohou střílí tak, že si minulý víkend na republikovém šampionátu vytvořil nové osobní maximum na šedesátce s překážkami.

"Pro mě je důležité přijet na závody nabitý, psychicky odpočatý," říkal pětadvacetiletý rychlík z Budišova. "A ne, jak se mi stávalo dřív, že to bylo o náhodě - buď závod vyjde, nebo ne."

Do Kataru, kde v pátek nastoupí k rozběhům a v neděli snad do finále, odjíždí úplně zdravý, s velkou formou. A s časem 7,44 sekundy z domácího mistrovství patří mezi trojku nejlepších překážkářů světa.

"Snad si tu svoji atomovku odvezu s sebou a to bum přijde ve finále," těšil se.

Když dojde v jeho tryskách k výbuchu, najednou dostane strašnou chuť vyhrát. Pak dokáže i v maximální rychlosti přidat tempo. "Prostě jedu a nechci prohrát," popisuje.

Někdy je jeho nespoutaná energie i na škodu. Tak tomu bylo třeba loni při světovém mistrovství v Berlíně, kdy se ze čtvrtého místa propadl na šestou pozici.

"Dostával jsem se blízko k překážkám, sedal jsem na ně a to mě zpomalovalo," vzpomínal. "Ale to jsem měl problémy se zdravím, teď jsem připravený na velký výkon."

K tomu dlouhánovi pomáhá i krykomora, terapie ledovým vzduchem, kterou poctivě absolvoval celý podzim. I zranění se mi díky tomu vyhýbala. "Z tréninku někdy lezu po čtyřech," říkal. "Jdu do mrazu a jsem zase nabitej."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze