Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mohou Vítkovice úspěch zopakovat? Ano, říká kouč stříbrných florbalistů

Radost vítkovických florbalistů ze vstřelené branky ve finále Evropského poháru | foto: www.efc2010.lv

11 2010
Bouřlivě slavili největší úspěch v dějinách českého klubového florbalu, ale za celých šestnáct hodin cestou z Lotyšska nepožili v autobuse ani kapku alkoholu. Florbalisté Vítkovic si z Evropského poháru přivezli stříbrné medaile a trenér Radomír Mrázek je na svůj tým patřičně pyšný. "Jsem na tenhle tým opravdu hrdý," prohlásil dvaatřicetiletý kouč.

Opravdu nebyl v autobuse žádný alkohol na oslavu úspěchu?Kdepak nebyl, tak jsme s klukama domluvení. Ale veselo i tak bylo. Koukalo se na filmy s Bolkem Polívkou, ale bez alkoholu. Určitě ale máme v plánu udělat nějakou oslavu i s fanoušky. Ale momentálně máme kalendář tak našlapaný, že to stihneme až někdy před Vánoci.

Jak se vám spalo po finále, po tomto historickém úspěchu?
Spalo se mi moc hezky. Já říkal i klukům po zápase, že všichni jsme cítili, že šlo vyhrát i to finále. Ale i druhé místo je krásné.

Kde se finále ze švédskou Storvretou zlomilo?
Tam nebyl nějaký zvláštní bod, ale soupeř měl ve svém středu jednoho výjimečného hráče a tím byl Mika Kohonen. Ten jediný to tam herně zvedal. Ten udělal výsledek finále.Radomír Mrázek

Byl tohle váš trenérský vrchol?
Asi jo. Je fakt, že jsme byli v několika finále v naší lize. Také jsem trenérem juniorské reprezentace, s níž jsme před dvěma lety získali stříbro na mistrovství světa. Ale v tom klubu si toho cení člověk trošičku víc, protože s těma klukama je častěji. Momentálně je to asi vrchol nejen můj, ale celého týmu.

vítkovice na Ep (pmez)

2010 - stříbro
2009 - 5.
1997 - 5.
1996 - 6.

Zvedne vašim svěřencům tento úspěch sebevědomí?
Určitě. S úspěchy se vždycky zvedá sebevědomí. Jen nesmí přerůst v aroganci. My kluky vybíráme tak, abychom se vyvarovali konfliktním typům. Musím zaklepat, ale tohle se nám daří.

Co stříbrný úspěch bude znamenat pro český florbal?
Já věřím, že výsledek, kterého jsme dosáhli, využijí Vítkovice dlouhodobě. A pokud z něj něco vytěží celý český florbal, reprezentace, manažeři, vedení florbalové unie, tak to bude jedině dobře.

Budete speciálně ještě děkovat Střešovicím, které coby mistr odřekly účast na Poháru a vy jste tak nemuseli hrát kvalifikaci?
Určitě ne. Já vím, proč tam nejely, ony také. Ale to neznamená, že kdyby tam jely, že by výsledek neudělaly stejný. V pohárových zápasech rozhodují maličkosti. Mohli jsme být první stejně jako pátí. Já jsem rád, že tu šanci jsme dostali my a využili ji. K tomu není potřeba nic dodávat.

Kapitán vítkovických florbalistů Petr Kološ se stříbrnou medailí a pohárem z Evropského poháru v Lotyšsku

Kapitán vítkovických florbalistů Petr Kološ se stříbrnou medailí a pohárem z Evropského poháru v Lotyšsku

Dostal jste ze Střešovic blahopřání?
Ano. Přišly mi esemesky od trenéra i některých hráčů, s nimiž se znám trošku víc. Během toho turnaje nás podporovali. Určitě to potěšilo. Navíc hlavně mladí kluci si s sebou vzali notebooky, takže reakce měli (smích).

Vy jste semifinále mohli zajistit už výhrou nad švýcarským Wilerem. Vedli jste 2:0, ale soupeř v závěru během minuty srovnal. Jak jste musel kluky do závěrečného zápasu proti favorizované Storvretě motivovat?
Dostat dvě nebo tři branky za minutu není ve florbale vůbec žádný problém. S námi to ale nezamávalo. Na konci zápasu s Wilerem jsme měli minutu a půl na holích míček a mohli jsme útočit. Ale já jsem klukům řekl, abychom se schovali a už ani nechodili do útoku. Prostě jsem věřil, že se Švédy body uděláme. Byl jsem o tom přesvědčený.

vítkovice na ep 2010

Skupina:
Augur (Est.) 8:3
Wiler (Švýc.) 2:2
Storvreta (Švéd.) 7:6

Semifinále:
Tunet (Nor.) 6:2

Finále:
Storvreta 3:6

Vítkovice jsou první český tým, který porazil švédský klub na velkém turnaji. Jak se k vám Švédi po zápase chovali? Uznali vaše kvality?
Na některých jejich hráčích byla po zápase vidět frustrace, že by nám nejradši ani nepodali ruku.

Obecně Švédové ve florbale jsou jako Kanada v hokeji. Nepřipouští si, že by byl někdo lepší. Ale trenéři nebo reprezentanti za námi přišli a gratulovali a byli udiveni kvalitou naší hry. Trenér a jejich nejlepší hráč mi po finále řekli, že nevěřili, že dokážeme ten neuvěřitelný výkon podat i podruhé. Že s nimi budeme vůbec držet krok.

Budou teď české kluby vozit z Poháru mistrů medaile pravidelně?
Upřímně? Ne. Pohár mistrů v letošní podobě byl naposledy. Od příštího roku bude mnohem kvalitnější. Já to řeknu tak jak mi huba narostla: Pokud tam pojedou Vítkovice, tak medaile vozit budou. Tady je třeba objezdit si spoustu akcí, zkusit si zápasy se švédskými týmy i na jiných turnajích. Mít hráče v reprezentacích a tak dál. Je tam spousta detailů. Střešovice na to samozřejmě taky mají, taky mohou bojovat o medaile. Ale na druhou stranu ony mají v týmu hráče, kteří už toho dokázali tolik, že nemusejí mít tolik motivace, mají rodiny a podobně. Potřebovali by ten tým trošku omladit a okysličit.

Radost florbalistů Vítkovic ze stříbrných medailí na Evropském poháru 2010

Radost florbalistů Vítkovic ze stříbrných medailí na Evropském poháru 2010

Co tenhle váš současný tým. Můžete ho udržet pohromadě ještě dlouho?
Nemůžeme. Ti kluci jsou mladí a my se s nimi snažíme pracovat už od nejmenších. Ale pokud je vyvezete na mistrovství světa nebo na takovéhle turnaje, tak manažeři ostatních klubů nejsou slepí. Nám třeba odešli Martin Vladař, Tomáš Sladký, Pavel Brus. Jedni odcházejí, další dostanou příležitost. To je daň za úspěch. My musíme mít trpělivost a pokud budou chodit nabídky, tak je musíme nějak kompenzovat.

Už ve čtvrtek vás čeká velké ligové derby s rivalem ze Střešovic. Jaký to bude zápas?
Ten zápas bude mít úroveň svým nasazením, medializací. Navíc bude v televizi. Přijde šest sedm stovek diváků, bude plná hala. Bude to perfektní se vším všudy. My už se moc těšíme a budeme chtít vyhrát.

ČESKÉ KLUBY V EVROPSKÉM POHÁRU (POHÁRU MISTRŮ)

 MUŽI ŽENY  
 2. Vítkovice (10)   3. Děkanka/Tigers (08-leden, 09)
Střešovice (99)
 
 4. Střešovice (94, 99, 06, 08-leden)  4. Liberec (04, 06, 07)
Děkanka (08-říjen)
 
 5. Vítkovice (97, 09)
Střešovice (02, 03, 05, 07)
 5. Střešovice (97, 98)
Liberec (02, 05)
Tigers (05, 10)
 
 6. Střešovice (95, 98, 04, 08-říjen)
Vítkovice (96)
 6. Střešovice (96)
Liberec (03)
 
 7. Střešovice (95)Najdete na iDNES.czmobilní verze