Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Modlil jsem se k Neptunovi, přiznal jachtař

20 2000
M a r i n , P r a h a - Ve třináct hodin karibského času, tedy ve dvacet hodin času středoevropského, skončilo ve středu po jedenačtyřiceti dnech u břehů ostrova Martinik dobrodružství odvážných mořeplavců Martina Ducháče a Davida Křížka. Unavení, nevyspalí ale šťastní dobrodruzi, kteří se posledních šest dní museli střídat u provizorního kormidla, protože to původní jim zničila bouře, dorazili se svým sedm metrů dlouhým katamaranem Sector po zrhuba sedmi tisících kilomterů plavby do přístavu Marin.

Z hlasu sedmadvacetiletého Davida Křížka byla cítit nekonečná radost i ohromná únava. "Ještě jsme se pořádně nevyspali a oslava taky teprve přijde," vysvětluje. "Čekala tu na nás televize, kamarádi i turisti. Spali jsme asi hodinu. Teď jdeme točit do přístavu něco pro francouzskou televizi," pokračoval ve výčtu příjemných povinností muž, který od dětství závodí na plachetnicích a loni přeplul Atlantický oceán na dvanáctimetrové jachtě.

"Přeplout Atlantik je pro jachtaře je to samé, jako pro horolezce zdolat osmitisícovku," přibližuje suchozemci problematiku, jenže na ultralehkém katamaranu byli první.

"Když viděli místní rybáři, a to jsou vlastně profesionální námořníci, z kterého směru a na čem jsme připluli říkali, že jsme blázni." Na Martinik připlouvají lodi od Evropy většinou na podzim. Za šestadvacet dní, které trvala pouť z Kanárských ostrovů na Martinik potkali jen tři obchodní lodě.

Oba mořeplavci spolu pluli prvně loni ze Španělska na Kanárské ostrovy a pak se na téhle anabázi dohodli. "Tenkrát jsem Martinovi řekl, že bych s ním do toho šel," vzpomíná o pět let mladší, ale na lodi zkušenější člen posádky. "On za dva dny přišel s tím, že plujeme. Byl tak nažhavený, že by to určitě zkusil i sám. Co jsem mohl dělat, když jsem to už slíbil, tak jsme mu řekl, že ho nenechám utopit samotného," vtipkoval.

Za chvíli ovšem přiznal, že na jeho tehdejší slova málem došlo, když se jejich netradiční plavidlo tři dny zmítalo v mohutných vlnách, které urazily kormidlo a od té doby kormidlovali pádlem.

"Měli jsme zprávy, že se něco blíží, ale to co přišlo, jsem ještě nezažil," vzpomíná mořeplavec, jehož výkon teprve jachtařská veřejnost ocení a který přiznává, že už toho má ze sebou hodně. "Třeba už jsem se převrátil s kajutovanou plachetnicí na závodech v Polsku, ale tady jsme skutečně bojovali o život. Jsem asi slaboch, protože jako ateista jsem se modlil k Neptunovi, aby nás zachránil. Vzpomněl jsem si na boha až, když jsem něco potřeboval," říká.

Zničené kormidlo nebylo jediným vítězstvím živlů nad jejich plavidlem. Původně vypuštěná zpráva o prasklém lanku, které drží stěžeň nebyl přesná. "Nechtěli jsme to moc říkat, ale praskla dvě lanka, zbývající dvě byla popraskaná."

Co na plavbu říkali rodiče mořeplavců přibližuje Křížek. "Po loňské plavbě na jachtě přes Atlantik jsem jim na vánoce řekl, že poplujeme znovu. Přáli mi to, ale když později viděli na čem se chceme přes Atlantik vydat, dost jim zatrnulo. Když jsme dopluli tak si pořádně oddechli."

Na otázku, co by jednou řekl svému potomkovi, který by přišel s podobným nápadem se úspěšný dobrodruh chvíli ošíval. "No to bude záležet na tom, jaký bude...," ale pak poznal, "Asi ho přerazím."

Teď si oba užijí trochu pohodlí civilizace, ale ani prožité útrapy neberou mořeplavcům chuť do podobných akcí. "Žádná ponorková nemoc nenastala. Pořád jsme měli dost práce. Martin je bezvadný parťák a když bude plánovat další akci půjdu sním do toho znovu," tvrdí Křížek odhodlaně.

Jachatři Martin Ducháč a David Křížek na svém katamaranu

Takhle vypadal katamaran Sector s Martinem Ducháčem a Davidem Křížkem na plavbě když vyplouval ze Španělska na svou plavbu přes Atlantický oceán

Katamaran Sector vyplouvá ze Španělska přes Atlantik

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze