Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moderní pětibojaře čeká v Moskvě finále SP, Svoboda chce zlato

David Svoboda (vpravo) a Ondřej Polívka budou patřit k favoritům finále SP moderních pětibojařů v Moskvě | foto: Ivana Roháčková

18 2010
Pět českých moderních pětibojařů bude o víkendu bojovat ve finále Světového poháru. Závěrečný podnik letošního seriálu hostí Moskva, k největším adeptům na celkový triumf bude patřit David Svoboda. Ten roli favorita neodmítá.

"Určitě chci medaili a nejlépe zlatou," řekl iDNES.cz pětadvacetiletý Svoboda, který triumfoval hned v úvodním letošním podniku v Mexiku a vyhrál základní část seriálu. "Je to příjemné, ale to nic neznamená. Tady se pojede od nuly," dodal.

Posledním českým vítězem SP byl před čtyřmi lety Libor Capalini. Loni byl Svoboda byl čtvrtý, rok před ním Ondřej Polívka obsadil druhé místo.

Do Moskvy se česká pětibojařská jednička vydá spolu s Polívkou, Lucií Grolichovou, Natálií Dianovou a Sylvií Černou.

V ruské metropoli bude startovat 36 mužů a stejný počet žen. Protože jde o finále dlouhodobé soutěže, odpadá náročná kvalifikace. "Je to určitě přijemnější než ten jeden závod navíc," přidal se Polívka.

Češi měli původně startovat ve čtyřech, po odřeknutí některých favoritek dostala šanci i Černá. "Nečekali jsme to. Ale není důvod to nezkusit, přestože Sylva směřuje přípravu na mistrovství světa armád v Praze a na mistrovství Evropy," řekl trenér Jakub Kučera.

Na posledním závodu SP v Berlíně zazářila nejzkušenější reprezentantka Lucie Grolichová, která vyhrála šerm jak v kvalifikaci, tak i hlavním závodě. "Je to reálný obraz její výkonnosti. Tenhle výsledek nepřeceňuji, ale je vidět, že Lucka patří do světové špičky," byl spokojený trenér.

Po měsíční pauze se k závodění vrátí Ondřej Polívka. Toho začátkem května vyřadila ze SP v Budapešti streptokoková nákaza v oblasti dutin. "Absolvoval jsem nějaká vyšetření. Momentálně se cítím dobře, ale snad to bude ještě lepší," doufá.

Víkendové závody v místě, kde se před dvěma lety konalo mistrovství Evropy, odstartují v sobotu ženy o den později muži.

V Moskvě se poprvé v rámci závěrečné kombi disciplíny mělo střílet na laserové terče, kvůli nespolehlivosti nového systému ale pořadatelé zůstali u tradiční vzduchové pistole.

Mezi favority se budou řadit například aktuální mistr světa a současná světová jednička Adam Marosi z Maďarska či Donata Rimsaiteová z Litvy, která vyhrála předchozí dvě finále SP. Silní budou domácí Rusové, počítat se musí s olympijskou vítězkou Lenou Schönebornovou z Německa, která ovládla tři z pěti letošních závodů.

ČEŠI V SP 2010

HL.ZÁVOD KVAL. HL.ZÁVOD KVAL.
Playa Del Carmen (Mex.) 1.Svoboda
13.Polívka
33.Sedlecký
Dvořák 13.Grolichová
20.Dianová
Káhira (Eg.) - - - -
Medway (Brit.) 2.Polívka
7.Svoboda
Capalini
Sedlecký
33.Černá
36.Dianová
Grolichová
Budapešť (Maď.) 3.Svoboda
36.Polívka
Dvořák
Michalík
8.Dianová
9.Grolichová
Bilková
Černá
Berlín (Něm.) 27.Michalík Capalini
Sedlecký
Dvořák
11.Grolichová ČernáNajdete na iDNES.czmobilní verze