Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda vyhrál poprvé od her v Londýně 2012 a jde fandit hokejistům

David Svoboda na předloňském mistrovství světa ve Varšavě. K modernímu pětiboji se vrátil po 15 měsících. | foto: Ivana Roháčková

17 2015
Třetí pokus a vítězství. Olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, který poslední dva roky kvůli zdravotním patáliím nezávodil, dosáhl na své první vítězství od triumfu pod pěti kruhy v Londýně v roce 2012. Stalo se tak na mezinárodním mistrovství Německa, šlo o třetí Svobodův závod po uzdravení.

„Je to úžasné, podobným závodům jsem předtím nepřikládal velkou váhu, důležité pro mě byly především šampionáty. Teď jsem ale zjistil, že všechno je maličko jinak,“ usmívá se třicetiletý olympijský vítěz, vicemistr světa z roku 2009 a evropský šampion 2010, po návratu ze sobotního závodu v Berlíně.

Jaké to je, vyhrát poprvé od olympijského triumfu v Londýně?
Naprostá bomba. Já těch závodů zase tolik nevyhrál, možná deset v životě, vlastně jsem se soustředil jen na vrcholné akce. Podobným závodům jsem prioritu nedával, teď jsem ale zjistil, že je to prima.

Berlínské vítězství má pro vás velkou cenu, že?
Přesně tak, nastala úplně nová situace. Tohle vítězství je mnohem hodnotnější, od začátku léta 2013, kdy jsem závodil naposledy, uplynula dlouhá doba. O to víc si to vychutnávám, mám obrovskou radost.

Připadá vám teď dvouletá závodní odmlka dlouhá, anebo krátká?
Zpětně mi to nepřipadá tak dlouhé, ale zdání klame. Když jsem maturoval, tak mi taky přišlo, že jsem byl na gymplu jen chvilku, ale v prváku mi ty čtyři roky přišly jako věčnost. Takže ta doba byla objektivně dlouhá, ale už je to za mnou.

Do Berlína jste přitom jel hlavně proto, abyste si oťukal závodiště, na kterém se v závěru června uskuteční mistrovství světa...
Jo, ale našel jsem tam ještě něco navíc! (směje se) Ze sportovišť pro mistrovství světa jsme poznali hlavně kombík, tedy kombinovanou poslední disciplínu, běh se střelbou, hlavně tam byly testované terče pro šampionát. A taky jsme měli možnost poznat koně, na kterých se bude závodit. Něco jsme si zkrátka otestovali, máme nemálo nových informací.

Dá se s blížícím se mistrovstvím světa porovnat i pole soupeřů?
V Berlíně závodili nejlepší Němci, Švýcaři, Kanaďan, který taky patří do světové špičky, a přední závodníci několika dalších zemí. Jako testovací závod to bylo ideální, soupeři představovali tak osminu světové špičky.

Před několika dny jste litoval, že byste na mistrovství světa rád povzbudil české hokejisty, ale nemůžete sehnat vstupenky. Nezměnilo se něco?Změnilo, což je skvělé. S Honzou Kufem, který loni vyválčil na mistrovství světa ve Varšavě bronz, jdeme na zápas českého mužstva o třetí místo. Strašně se těšíme, to bude něco!Najdete na iDNES.czmobilní verze