Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní pětibojař Svoboda obhájil na MS stříbro, stejný kov má i družstvo

Ondřej Polívka, Michal Michalík a David Svoboda se stříbrem ze soutěže družstev na MS v Londýně 2009 | foto: Ivana Roháčková

15 2009
Moderní pětibojař David Svoboda obhájil na světovém šampionátu v Londýně stříbrnou medaili v individuálním závodu. Čtyřiadvacetiletý reprezentant nestačil pouze na Maďara Adama Marosiho, bronz získal Ukrajinec Kirpuljanski. Stříbro získalo i české družstvo, v němž kromě Svobody byli ještě Michal Michalík a Ondřej Polívka.

Staronový vicemistr světa Svoboda tak do puntíku splnil to, co před šampionátem avizoval. "Jsem v euforii a strašně šťastněj," radoval se Svoboda v rozhovoru pro iDNES.cz. Potvrdil tak svá slova zkraje týdne, že je na obhajobu stříbra připraven.

"Pro mě to byl těžký závod hlavně po psychické stránce, vždyť začátek roku mi nevyšel ideálně a na mistrovství Evropy jsem se potýkal se zdravotními problémy," připomněl pražský rodák trable, jejichž vinou skončil v červnu v Lipsku osmý.

Michal Michalík doběhl dnes 12., Ondřej Polívka vinou pokaženého parkuru 17.

Do závěrečné kombi disciplíny vbíhal Svoboda sice z jedenácté pozice, ale postupně se propracovával vzhůru. Po první střelbě mu patřilo deváté místo, po druhé a třetí už byl čtvrtý. Ukrajince Kirpujlanského doběhl asi 500 metrů před cílem, společně se pak přehnali přes Maďara Németha. "Na třetí střelbě se mi navíc vzpříčila diabolka, poslední kilometr pak už byl na krev."

"Já k tomu nemám co říct. David šel podobně jako loni v Budapešti. A potvrdil, že patří k absolutní světové špičce. Už necelý kilometr před cílem jsem věděl, že stříbro udělá," řekl reprezentační kouč Jakub Kučera.

David Svoboda se stříbrnou medailí z MS 2009 v Londýně

Závod všichni tři čeští pětibojaři zahájili dobře. "Na šermu sice nikdo z nich neulítl, ale v plavání si všichni tři vytvořili osobáky. Tedy Michal s Davidem zaplavali na setinu stejně, Ondra se zlepšil o dvě desetiny," upřesnil Kučera.

Svoboda byl po šermu byl třináctý, po plavání o jedno místo horší. V parkuru shodil čtyři překážky, ale protože chybovali i ostatní, tak se posunul o dvě místa vzhůru. "Měl jsem dobrého koně. A jsem rád, že se zužitkoval dobrý trénink, který máme."

Parkur vyšel i Michalu Michalíkovi, který chyboval pouze dvakrát a to ho vyneslo ze 13. na šestou pozici.

Naopak medailové naděje zhatily překážky Ondřeji Polívkovi. Červnový mistr Evropy jich shodil celkem devět z patnácti a ve výsledkové listině se propadl. "Ondrův kůň už při první jízdě shodil jedenáct překážek, proto jsme losovali z rezervních. A tam už nebylo příliš z čeho vybírat. Ale obecně byl dnes parkur hodně těžký," vysvětloval Kučera. "Jinak měl Ondřej rozjetý závod velmi dobře, ale po parkuru asi ztratil koncentraci."

Ondřej Polívka při šermu

Polívka nakonec doběhl sedmnáctý, pět příček za Michalíkem. "Michal se vždycky umí připravit na velký závod. Škoda jen, že se tady příliš nepotkal se střelbou," dodal Kučera.

Pětadvacetiletý Marosi si spravil chuť po loňském šampionátu na domácí půdě v Budapešti, když skončil třetí, těsně za Svobodou. Nový mistr světa slaví v Londýně dvojnásobný triumf, spolu s Némethem a Tyboliou vyhráli soutěž družstev.

V sobotu je na programu finálový závod žen, v němž budou Česko reprezentovat Lucie Grolichová, Natálie Dianová a Sylvie Marčevová. Šampionát zakončí v pondělí závody dvoučlenných štafet.

ms v moderním pětiboji - londýn

Muži:
1. Marosi (Maď.) 6136 b., 2. Svoboda (ČR) 6116, 3. Kirpuljanskij (Ukr.) 6100, 4. Németh (Maď.) 6076, 5. Thomas (Rak.) 6048, 6. Kinderis (Lit.) 6028, ...12. Michalík 5944, 17. Polívka 5896, ...v kvalifikaci 38. Sedlecký (všichni ČR) 4760.

Družstva:
1. Maďarsko 18.116, 2. Česko 17.956, 3. Litva 17.648


Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze