Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Modelka nerada sedá do auta nahá

10 2003
Brno - Raději bys měla parkovat v kuchyni! Velmi neuctivě křičel automobilový závodník Jan Honzík po vzájemné kolizi na Šárku Pohankovou, třiadvacetiletou studentku práv, když do jejího zpomaleného vozu zezadu narazil. Za rok to byla jedna ze dvou nehod, které Pohankovou při závodění postihly, a prý jediná poznámka tohoto typu. Ženu ve startovním poli prý naopak její mužští kolegové respektují.

„I pan Honzík to řekl ve vzteku těsně po havárii. Jindy už by to nezopakoval,“ tvrdí Pohanková.
Černovlasá dívka s pronikavým pohledem a minulostí modelky tvoří společně se sedmnáctiletou kamarádkou Kamilou Starou jedinou ženskou posádku, jež se chystá na zítřejší šestihodinový závod na Masarykově okruhu.

Vloni tam ve trojici ještě s Monikou Macíkovou vytvořily unikátní ryze ženský tým a nasadily si zároveň laťku pro letošní rok: už nechtějí jenom se zúčastnit a dojet, ale naopak ve své třídě do 1600 skončit kolem šestého místa.

Je to pozoruhodná dvojice, tahle dívčí letka: Šárka Pohanková je starší, ale závodí teprve rok. Dvanáct let hrála na violoncello, předváděla šaty na módních přehlídkách a nadto studuje práva, jimž se chce věnovat.

Kamila Stará ještě nemá řidičák, ale pilotovala už historické vozy a na trati je zkušenější. „Ona mi může leccos poradit, pokud jde o techniku. Já v ní zběhlá nejsem. Když mi na autě začne něco praskat, umím ten zvuk akorát dobře napodobit. Technici podle toho vystopují závadu,“ přiznává Pohanková s úsměvem.

Na druhou stranu by mohla svojí kolegyni pomáhat s jakýmkoliv problémem dospívání. Má přítele, žije vyrovnaným životem na úrovni.

„Ale o klucích my nemáme čas se bavit. Tak tak probereme věci kolem závodění,“ namítá Stará, kterou na akcích doprovází otec.

Znají se už od kočárku. Traduje se historka, že si o prázdninách spolu hrávaly na Vysočině, kde mají rodiče chaty vedle sebe.

Pohanková miluje adrenalinové sporty a závodí především proto, aby si posunovala hranice vlastních možností. „Auta, to je skvělý adrenalin. Poslední minuty před startem musím mít zavřené oči, abych se z dění kolem sebe netřásla. A krev mám rozpumpovanou na celý den,“ popisuje se zaujetím.

Trénuje v ošemetných serpentinách nad Brnem směrem do Útěchova, kde se nevyplácí jet rychleji než krokem.

Do kabiny závodního auta nastupuje jako dáma: nalíčená jako každý jiný den. Když je velké horko, vystupuje rozmazaná a líčidla se vsáknou do ochranné kukly, ta se pak dlouho pere.

„Jsem zvyklá se malovat. Bez toho bych se cítila jako nahá, a to já nerada,“ říká. Kamila Stará se naopak nelíčí skoro nikdy. „Do auta by mi to přišlo nepříjemné,“ tvrdí.

Svůj punc jediné ženské posádky si Šárka Pohanková a Kamila Stará chtějí udržet, i když pro zítřek možná budou muset přijmout do trojice muže. „Loňská partnerka odřekla, ale ještě čekáme, zda se nenaskytne některá jiná,“ váhá Pohanková. A že by musely jet ve dvou? „Chlapů je dost, těm stačí říct a ukázat prstem,“ nebojí se.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze