Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladý plošinář získal titul krále třtinových polí

27 2004
Pardubice - Král třtinových polí. Neobvyklým titulem se může pyšnit pardubický plošinář Tomáš Suchánek. Vyjel si ho v australském Ayru. "Sice jsem nevyhrál ani jeden závod, ale v součtu dvoudílného seriálu jsem získal nejvíce bodů," prozradil dvacetiletý jezdec.

Suchánek společně s mšenským juniorem Filipem Šiterou strávil u protinožců měsíc a půl na pozvání šestinásobného mistra světa Ivana Maugera. "Bylo to fajn. Dobře jsme si zazávodili, ale také jsme si odpočinuli po sezoně," pochvaloval si Suchánek.

Jejich přechodným domovem se stal Gold Coast. Odtud vyráželi na závody. "Jeden se měl jet i v Gold Coastu. Bohužel vinou deště byl zrušen," uvedl Suchánek.

A tak museli mladí plošináři, o které se staral bývalý československý reprezentant Václav Verner, hodně cestovat pronajatým autem. Například cesta do Ayru měřila 1600 kilometrů. Dva dny jim trvalo, než se dostali na místo.

"Bylo to docela únavné," podotkl Suchánek. "Nejeli jsme po žádné dálnici, byla to spíše polní cesta." Během svého pobytu u protinožců odjeli pět závodů. A zvykali si na netradiční ovály. "Bylo to něco úplně jiného," poznamenal Suchánek.

Z domova je zvyklý na velkou dráhu, v Pardubicích měří 391 metrů. V Gattonu však byl ovál dlouhý 520 metrů. "Výjimečně jsou v Austrálii po celé dráze mantinely. V Ayru, kde byla dráha kratší, zase měli místo mantinelů pneumatiky zalité do betonu," líčil Suchánek odlišnosti.

Na krátký ovál si čeští mladíci museli počkat až na poslední závod. V Ayru měřil 300 metrů. "Konečně malá dráha! Jenže byla tak malá, že na ní nebyly skoro žádné rovinky," usmál se Suchánek. "Tento ovál byl pro sajdkáry," dodal na vysvětlenou.

To byla další nová zkušenost. Společně s plošináři totiž závodili i sajdkáry nebo motokrosaři. "Závody pak byly dost dlouhé," podotkl pardubický jezdec. "A tak jsme občas vychladli my i motorky." I přes řadu odlišností si však vedli čeští mladíci, kteří byli na startu spolu s Novozélanďany jedinými cizinci, zdatně.

Vždy se aspoň jeden z nich probojoval do finále. S výjimkou úvodní závodu v Gattonu, který byl mistrovstvím Queenslandu a do souboje o prvenství mohli nastoupit jen domácí jezdci.

Zatímco Šiterovi se povedlo zvítězit v Tamworthu, Suchánek na prvenství ani jednou nedosáhl. Jednou skončil druhý, dvakrát třetí a jednou skončil ve finálové jízdě poslední.

Ovšem vinou defektu. Jediného za celý australský pobyt. "Byl jsem hodně zklamaný. Ve druhém kole jsem měl dost velký náskok před soupeři," pronesl Suchánek. "Bohužel se mi najednou zadřel motor. Už měl dost najeto a ještě navíc bylo velké teplo," dodal jezdec.

V součtu základních jízd obou závodů v Ayru však nasbíral nejvíce bodů a stal se celkovým vítězem. "A jsem králem třtinových polí," usmál se pardubický mladík.

Nejen závody však tvořily náplň australského programu českých plošinářů. Do sytosti si užili třeba i pláží a moře. "Byla to dobrá dovolená," pochvaloval si Suchánek. "Ovšem návrat z tepla domů do zimy byl dost velkou změnou," dodal s úsměvem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze