Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mladou atletku zabilo kladivo

2 2000
T u r n o v - Smrtí osmnáctiletá atletky Zuzany Krejčové, skončila nehoda při prvomájových závodech v Turnově, kdy mladou půlkařku zasáhla struna kladiva a ta v úterý ráno na následky vážných zranění zemřela v liberecké nemocnici. Po úmrtí pacientky začala případ vyšetřovat policie, které dali podnět lékaři. K tragédii došlo během soutěže mužů, když více než sedmikilové náčiní při jednom z pokusů vylétlo zhruba pět metrů mimo výseč, kde v té době seděla na trávníku dvojice dívek.

Atletku Slovanu Liberec, pátou z letošního halového mistrovství republiky juniorek v běhu na 800 metrů, zasáhly struna a držadlo kladiva do hlavy, krku a horní části hrudníku. Mladá atletka byla libereckými záchranáři převezena vrtulníkem na ARO v Liberci.

"Její stav byl kritický, měla poraněnou krční páteř a museli jsme ji připojit na řízenou ventilaci," řekla zdravotní sestra. Autorem osudného hodu byl ve svém prvním závodu v sezóně nejlepší český kladivář posledních let a finalista loňského mistrovství světa v Seville Vladimír Maška. Podle pořadatelů v bezprostřední reakci na tragickou událost zapochyboval o pokračování své atletické dráhy.

"To potvrdit nemohu, ale v současnosti je skutečně zralý na psychologa," prohlásil neméně zaskočený Maškův trenér Milan Matoušek, který už zažil dva podobné případy. "Podobné věci se mohou stát jedině v případě, že někdo nedává pozor. Kladivář jen čeká na pokyn rozhodčích k zahájení hodu, potom už je k odhodišti zády a je přesvědčen, že se může soustředit pouze na svůj výkon," řekl Matoušek, který se svým svěřencem ještě dlouho po závodu tragédii rozebíral.

Kladivář i jeho trenér probděli po tragické události noc. "Vláďa je nešťastný a zklamaný," konstatovala atletova přítelkyně.

Podle Františka Svobody z pořadatelského oddílu organizátoři nepochybili. "Závod řídilo osm rozhodčích. Byla to neskutečně tragická náhoda, ke které došlo i přes veškerá bezpečnostní opatření," řekl Svoboda.

Podle přítomného novináře Krkonošských listů Otakara Grunda trvalo téměř hodinu, než se zraněné děvče dostalo do nemocnice.

"Opět se prokázalo, že integrovaný záchranný systém nefunguje dostatečně. Pořadatelé volali hned z mobilního telefonu linku 155, dovolali se ale do Hradce Králové," vysvětlil novinář. "Hradečtí lékaři vyrozuměli turnovskou záchranku, ta přijela a zjistila, že atletka musí do liberecké nemocnice," uvedl dále Grund. Vrtulník libereckých záchranářů pak podle jeho slov nepřistál přímo na vyklizeném stadionu, ale až na turnovském heliportu, kam musela zraněnou dívku odvézt sanitka.

Podle provozního náměstka libereckých záchranářů Stanislava Mackovíka byl už tři minuty po ohlášení neštěstí vrtulník ve vzduchu. "Prodlevu jsme nezavinili. Telefonní linky bohužel zatím fungují velmi podivně. Když například volají liberečtí občané 155 mobilním telefonem, dovolají se do Ústí nad Labem nebo do Prahy. Zásah se tím zpozdí o cenné minuty," potvrdil.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze