Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovní násilí zabralo, volejbal českých mladíků už má sílu

Radost českých volejbalistů z vítězství. | foto: ČTK

1 2014
Nejprve si v neděli smlsli na belgickém soupeři, poté i na vyhlášené belgické čokoládě. Z mladých českých volejbalistů bylo cítit nadšení, jejich trenér se blaženě usmíval. „Když budeme hrát takový volejbal, tak mě ani nebude mrzet, když prohrajeme,“ prohlásil Jindřich Licek.

Jaký to kontrast proti pátku! Natěšený celek vstoupil do mistrovství Evropy do 20 let v Brně strašidelně, když podlehl outsiderovi z Rumunska 2:3. „Byli jsme rádi, že jsme vůbec udělali bod,“ připomněl trenérův synovec a český nahrávač Martin Licek vydřenou čtvrtou sadu. „Začali jsme dobře a vyhráli první set, ale potom se nám to rozsypalo. Asi to bylo nervozitou.“

Jako by bouřlivé publikum z hráčů energii spíš vysávalo, než jim ji dodávalo. „Bylo to pro nás svazující, na tolik diváků není z klubů nikdo zvyklý. Ale naštěstí jsme se z toho oklepali a teď se díky fanouškům dostaneme do varu. Jejich podpora je výborná, snad budou chodit i dál,“ doufá Martin Licek.

Brněnská skupina

České zápasy:
Česko - Rumunsko 2:3
Česko - Slovinsko 3:0
Česko . Belgie 3:0
Česko . Turecko úterý, 17.30
Česko - Polsko středa, 20.00

Tabulka:
1. Polsko 8
2. Česko 7
3. Turecko 5
4. Slovinsko 3
5. Rumunsko 2
6. Belgie 2

Pokud jeho celek bude předvádět takovou hru jako o víkendu, neměl by mít o nadšené obecenstvo nouzi. Češi zničili Slovince a po nich i Belgičany 3:0. „Řekli jsme si, že musíme zatnout zuby. Bylo to perfektní, hlavně Donovan Džavoronok nás držel,“ zmínil Licek kolegu smečaře. „Ale spoléháme se na všechny. Na to, že každý odvede svou práci, pak budeme vyhrávat.“

Pokud Čechům vydrží současná fazona, mohli by proklouznout do semifinále, což by znamenalo velký úspěch. Přitom po pátečním fiasku se rozladěný kouč obával, že veškerá pečlivá příprava přijde vniveč. „Máme klasický mladý mančaft, který nemá moc zkušeností. Hráči ještě nebyli plní sebedůvěry, protože toho v oficiálních zápasech moc nevyhráli, a před prvním zápasem to na ně dolehlo. Lidově řečeno byli podělaní, hráli se strachem a podle toho do dopadlo,“ popisuje Jindřich Licek.

Naštěstí znal recept, jak opařené mužstvo znovu probudit. „Už se mi to s nimi stalo potřetí. Probíhala tam troška toho slovního násilí, které většinou zabírá. Člověk z nich hlavně musí dostat zodpovědnost, aby si to užili, a ne se trápili. Museli jsme je přesvědčit, že volejbal umí, aby se vrátili ke starým automatickým věcem.“

Povedlo se. Proti Slovincům se domácí celek zvedl, v neděli proti Belgii už exceloval. A to přesto, že si dvakrát nechal utéct začátek setu. „Ale pak jsme se otřepali, přitvrdili servisem a oni neměli šanci,“ liboval si brněnský talent Martin Licek, který sám předvedl sérii skvělých podání.

Právě o něj a výtečnou obranu se Češi opírají. „V těchto činnostech jsme byli jasně lepší než soupeř. Volejbal, co předvádíme, už má sílu. Věřím, že to klukům vydrží,“ oznamuje kouč Licek, jehož celek v úterý v hale ve Vodově ulici narazí na Turecko a ve středu na Polsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze