Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladá rychlobruslařka Erbanová zapomněla střídat. A přišla o medaili

Rychlobruslařka Karolína Erbanová | foto: Ivana Roháčková

23 2009
Podobné selhání, jako když střelec v rozhodujícím okamžiku omylem trefí jiný terč, připravilo české rychlobruslení o další velký úspěch.

Šestnáctiletá závodnice žďárského NowiS teamu Karolína Erbanová byla na juniorském mistrovství světa v polském Zakopaném po čtvrtých místech na 1 000 a 1 500 metrů blízko medaili ve čtyřboji. V  závěrečném závodě na 3 000 metrů však dvě kola před koncem zapomněla na střídání vnější a vnitřní strany a po dojezdu byla diskvalifikována.

"Tuhle diskvalifikaci prostě musíme přijmout. I když bolí," přiznal trenér týmu Petr Novák, který ale závod v Zakopaném sledoval pouze prostřednictvím internetu.

Během šampionátu totiž své svěřence řídil jen telefonicky z kanadského Calgary, kde Martinu Sáblíkovou připravuje na vrchol sezony v podobě mistrovství světa na jednotlivých tratích. To se v březnu uskuteční na olympijském oválu ve Vancouveru.

"V Karolíninu medaili jsem před začátkem závodu na 3 km už docela začínal věřit," připustil Novák. "Teď už ale nemá cenu říkat co by, kdyby... Na žádné "kdyby" si vrcholový sport nepotrpí," uvedl pro internetové stránky NowiS teamu.

Bývalá hokejistka Erbanová se po diskvalifikaci propadla v celkovém hodnocení až na šestnáctou příčku. Skončila tak až o pět míst za oddílovou kolegyní Andreou Jirků.

"Takovou chybu už prostě nikdy nesmíme opakovat," má jasno Novák. "I když... Viděl jsem takhle blbě pustit vyloženou šanci i velké hvězdy rychlobruslení. Jednou dokonce slavnou Němku Gundu NiemannovouStiernemannovou...," vzkázal povzbudivě Erbanové.

Nejlepší umístění si ze Zakopaného odvezl bratr Martiny Sáblíkové Milan, který v konečném pořadí juniorského víceboje obsadil desáté místo. Poslední český zástupce Pavel Kulma skončil podobně jako Erbanová šestnáctý.

"Stejně platí, co jsem tvrdil: že tahle juniorská výprava na MS do Zakopaného cíl splnila. Protože všichni z ní se probili až do vytrvaleckého finále," pochvaloval si Novák.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze