Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladá česká sjezdařka nese kříž příjmení Křížová

Klára Křížová | foto: APČTK

11 2009
Val d´Isere (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Dosud si na videu nepustila záznam máminy bronzové jízdy z olympiády v Sarajevu 1984. "Jen jsem viděla její dojezd do cíle, hodně jsem se smála. Elegantně tam brzdí rukou," líčí Klára Křížová. Máma mi povídala, že jsem pitomá. Děda jí totiž vždycky říkal, že hlavně musí pěkně vypadat v cíli." Mladá sjezdařka je dcerou slavné lyžařky Olgy Charvátové-Křížové.

Což má spoustu výhod v podobě zkušeností, rad a známých, kteří znají její příjmení. Ale někdy je to trochu bič. "Lidi odmalička čekají, že dokážu totéž, co ona," postěžuje si 19letá slečna. "Jenže to se povést nemusí. I když bych chtěla." Zatím k tomu má daleko. Ve Světovém poháru byla nejlépe na 46. místě v super G.

"Abych se prosadila, chybí mi tak vteřinka dvě." Na prvním mistrovství světa skončila dvakrát na 25. místě, ve sjezdu byla o čtyři pozice níž.

"Ukázaly se zkušenosti. V létě jsem neměla moc možností trénovat, takže jsem ráda, že jsem trať tady vůbec zvládla. Zajela jsem, na co momentálně mám." Devítiletá sestra jí pak do telefonu rovnou vpálila: "Tak se ti to nepovedlo, co?" Maminka byla vlídnější. Přesto radí: Buď aktivnější, žeň lyže dopředu.

Spolu však netrénují. Maminka se musí starat o dva mladší sourozence. "A já radši trénuju s někým cizím. Když vám něco říká trenér, berete ho jinak, než když vám to poví mamka," přemítá Křížová.

Dva roky navíc v zimě přebývala na střední škole v USA a trénovala s Pavlem Šťastným, někdejším máminým koučem. Naučila se angličtinu, což je jedna z jejích "zkušeností k nezaplacení".

Stejně jako lyžařský kolotoč, který ji v jejím věku občas štve. "Všichni začínají na vysoké škole, mají studentský život. Ale já jsem procestovala už skoro polovinu světa." I kvůli tréninku. V létě potřebuje jezdit za přípravou na Nový Zéland nebo do Chile, což stojí kupu peněz.

"Moje sezona vyjde až kolem dvou milionů korun," vypočítává. I proto toho poslední léto tolik nenatrénovala, peníze prostě nebyly. "Pak není příjemné stát na startu sjezdu s pocitem, že to není ono."
Rychlost má ráda, jezdila na motorce, kterou však už vyměnila za auto. Snad i kvůli tomu nevyznává slalom, čímž trochu rmoutí mámu.

"Ona získala bronz ve sjezdu, ale v podstatě byla slalomářkou." Tak všestranná Klára Křížová zřejmě nebude. Svému jménu by chtěla dostát. "Příští rok bych se chtěla dostat na olympiádu. A pak bych chtěla olympijskou medaili. Pokračovat po mamce.

Děti slavných lyžařů


Felix Neureuther (Něm.)
Dvakrát druhý ve slalomech SP. Je synem Rosi Mittermeierové, dvojnásobné olympijské vítězky z roku 1976, a Christiana Neureuthera, šestinásobného vítěze závodů SP.
Tina Weiratherová (Lichten.)
Juniorská mistryně světa 2006 a 2007. Dcera Hanni Wenzelové, dvojnásobné olympijské vítězky z roku 1980, a Harti Weirathera, rakouského mistra světa ve sjezdu.
Elisabeth Görglová (Rak.)
Bronzová žena z letošního MS v kombinaci. Je dcerou Traudl Hecherové, dvakrát bronzové sjezdařky z OH 1960 a 1964.
Jana Gantnerová (Slov.)
Šestá na loňském MS juniorů. Její matkou je Jana Gantnerová-Šoltýsová, která byla před 29 lety první vítězkou závodu SP z Československa.
Hansi Hinterseer (Rak.)
 Příklad z minulosti: jeho otec Ernst vyhrál slalom na OH 1960, on byl stříbrný na MS 1974 – pak se stal hvězdou rakouské pop-music. (tm)  
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze