Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americká dorostenka šokovala: na hrách v Londýně by běžela finále stovky

Talentovaná Candace Hillová s atletickým velikánem Usainem Boltem. | foto: twitter Candace Hillové

23 2015
Americká atletika má nový supertalent. Teprve šestnáctiletá středoškolačka Candace Hillová běžela stovku v čase, který by jí na olympiádě v Londýně přinesl sedmé místo.

Stalo se to v neděli na mítinku v Seattlu, časomíra ukázala 10,98. Znamená to, že Hillová jako první dorostenka v historii běžela 100 metrů pod jedenáct vteřin. Zmíněným časem vylepšila o 12 setin dosavadní světový rekord této kategorie, loni jej vytvořila její krajanka Kaylin Whitneyová.

„Na trati jsem měla dojem, že je to skvělý závod, ale v cíli jsem úplně oněměla. Z dosaženého času jsem byla v šoku,“ pravila Hillová, která si tak zlepšila nedávný osobní rekord z mítinku Diamantové ligy v New Yorku o 23 setin.

Přitom je to měsíc, co atletický svět vzýval jinou sprinterskou hvězdu. Dina Asher-Smithová, devatenáctiletá atletická kometa a studentka, jen šest dní po závěrečných zkouškách v prvním ročníku vysoké školy prolétla stovku v čase 11,02, což je nový britský seniorský rekord. „A můžu běžet ještě rychleji,“ slibovala za cílem.

Že by nastala exploze -náctiletých sprinterek?

„Teď už musím uvažovat jinak, když umím 10,98,“ pokračovala Hillová v Seattlu. „Vždyť je to jako čas profesionálky. Zdá se mi to neuvěřitelné, ale třeba mám před sebou velkou budoucnost. Možná bych se mohla stát profesionálkou už teď, ale kdo ví...“

Letos běželo rychleji jen devět žen na světě, nejlepší je zatím olympijská a světová šampionka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová z Jamajky (10,81). Světový rekord 10,49 z dílny Američanky Florence Griffithové-Joynerové odolává už od roku 1988, český rekord Jarmily Kratochvílové 11,09 trůní v tabulkách dokonce od roku 1981.

Šestnáctiletá Hillová časem ze Seattlu překonala americký juniorský rekord English Gardnerové z roku 2011, který měl hodnotu 11,03, nyní by se mohla pokusit o účast v olympijském Riu. „Můj trenér chce, abych americkou kvalifikaci jen zkusila, že to za pokus stojí. Já ale nečekám, že bych v ní uspěla, protože je tady spousta zkušených sprinterek a to je na mě moc,“ dodala nová hvězdička.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze