Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistry Rakouska byli v Karlových Varech v minulém století student i kněz

James D. Standish, dvojnásobný vítěz amatérského mistrovství Rakouska v Karlových Varech, na fotografii z roku 1915. | foto: pro iDNES.cz

1 2010
Příklady dvou vynikajících golfistů narušují rozšířený názor, že Karlovy Vary hostily před první světovou válkou jen hráče z řad zahraniční lázeňské klientely. Amatérské mistrovství Rakouska, které se zde šestkrát konalo, mělo svůj zvuk í díky dvěma svým vítězům.

Ve výsledkové listině mistrů jsou pouze tři jména. Prvním šampionem z roku 1906 se stal S.E. Whitehead jr. z New Yorku. O tomto hráči nevíme nic bližšího, mezi předními americkými hráči jsme toto jméno neobjevili.

Mladík s budoucností

Druhým mistrem z roku 1907 byl James D. Standish jr. z Detroitu. V době jeho prvního triumfu mu bylo patnáct let. Příštím rokem opět do Karlových Varů z Detroitu přijel a titul obhájil. Jakým hráčem byl? Tehdy talent, nakonec se skvělou golfovou budoucností.

V amerických golfových historických dokumentech z období let 1909 až 1919 je často uváděn. Před první světovou válkou i v jejím průběhu patřil mezi přední americké amatérské hráče. Pravidelně se zúčastňoval amatérských turnajů i amatérského mistrovství USA.

Převážná většina těchto soutěží se hrála na jamky. Standish zvítězil ve třech turnajích, v řadě byl ve finále. V letech 1909 až 1917 získal osm mistrovských titulů v regionálních a vysokoškolských mistrovstvích, několikrát byl například mistrem státu Michigan.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět (autor).

V roce 1915 porazil na amatérském mistrovství USA amerického národního golfového hrdinu Francise Ouimeta, který dva roky předtím vyhrál jako amatér US Open v rozehrávce na 18 jamek nad světovou modlou Harrym Vardonem a Britem Tedem Rayem.

Několikrát se utkal s legendárním Chickem Evansem (vítěz US Open a dvakrát amatérský mistr USA), nikdy ho však neporazil. Za první světové války spolu pořádali exhibice pro Červený kříž, za což byl Standish v roce 1919 vyznamenán medailí.

Další přední hráč, profesionál Leo Diegel (dvakrát vítěz US PGA Championship) převzal prý do své hry řadu prvků ze hry Jamese D. Standishe, kterému určitou dobu dělal caddyho.

Kněz, golfista a designér

Třetí jméno na listině amatérských mistrů Rakouska zní Peter Gannon. Hráč irského původu byl původně katolickým knězem. Církevní dráhu však opustil a usadil se ve Švýcarsku. V roce 1909, kdy vyhrál v Karlových Varech poprvé, mu bylo 35 let a byl již výborným golfistou - v předchozím roce se probojoval do finále mistrovství Jižního Irska.

Plánek golfového hřiště v Kaiserparku.

Gannon byl levostranným hráčem, což v té době nebylo příliš obvyklé. Po vítězství byl prý požádán o návrh přestavby karlovarského hřiště. Zda k ní došlo či ne, bohužel nevíme. Jisté je, že příští dva roky Gannon opět mistrovství vyhrál.

Dále stačil ještě v roce 1910 zvítězit v amatérských mistrovstvích Francie a Itálie i v regionálním mistrovství ve Švýcarsku. V roce 1923 vybojoval titul mistra Švýcarska. Pak se zaměřil na dráhu golfového architekta a v létech 1925 až 1935 úspěšně navrhl řadu hřišť v Itálii a Francii. Byl členem výboru Švýcarské golfové federace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze