Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mistrovství v Liberci je největší sportovní akcí v Česku. Vyplatí se?

Vizualizace skokanského můstku na Ještědu. I tady se bude závodit o tituly mistrů světa.

17 2009
Už zítra vypukne v Liberci mistrovství světa v klasickém lyžování. Podnik s dvoumiliardovým rozpočtem je největší sportovní akcí, kterou kdy Česko pořádalo. Zatím však nesehnalo dost diváků.

Pro srovnání: na mistrovství světa v hokeji, které se tu konalo v roce 2004, se utkalo 16 týmů. Do Liberce míří závodníci z 61 zemí.

Ale výdaje se zase tolik neliší. Samotné hokejové mistrovství světa sice stát dotoval jen 48 miliony korun, ale kromě toho přihodil 1,7 miliardy na úpravu okolí hokejových hal.

Čeká se 100 tisíc diváků

Do libereckých dvou miliard se rovněž vejdou některé místní stavby nebo třeba oprava areálu kolejí. Na financování šampionátu se nedávno zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad a zjistil tak rozsáhlé zneužívání veřejných peněz, že podal trestní oznámení.

Hokejový svaz vydělal před pěti lety na šampionátu bezmála 100 milionů, v Liberci se zisk nečeká. Pořadatelé doufali, že přilákají 200 tisíc diváků, ale teď to vypadá spíše na 80 až 100 tisíc.

Informace

Pro fanoušky

Jak se dostat do Liberce a jak přímo na sportoviště, o vstupenkách a jejich cenách čtěte ZDE.

Podle mluvčího mistrovství Zdeňka Soudného však zájem o vstupenky v posledních hodinách hodně stoupá. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová se utěšuje tím, že hodně lidí si lístky koupí až v den závodů.

Lyžařské mistrovství se ve srovnání s hokejovým koná na mnohem větším území. A podstatněji také ovlivní běžný život ve městě. Může na tom Liberec dlouhodobě vydělat, třeba tím, že do něj bude jezdit více turistů?

"Podobná akce se do budoucna moc nevyplatí, ale nemůže za to město, nýbrž vláda," míní marketingový odborník Daniel Köppl. Podle něj je chybou, že pokaždé podporuje nějaký jiný sport, zatímco třeba ta rakouská vsadila na dlouhodobou propagaci tamních hor.

"Taková podpora se však projeví až po sedmi letech setrvalé snahy, jednorázové akce nemají vliv," dodává Köppl.

Pořadatelé uklízejí sníh z tribuny v areálu pro mistrovství světa

Největšími fanoušky běžeckého lyžování a skoků jsou navíc lidé ze Skandinávie, Německa a Rakouska, kde jsou vesměs lepší podmínky pro lyžování než v Česku. "Místní z toho mohou mít více stadionů, ale ne více turistů či více pracovních míst," uzavírá analytik.

Lyžařské mistrovství světa zahájí ve středu večer vedle jiných hostů i premiér Mirek Topolánek. Organizátoři už oznámili, že českou hymnu zazpívá při zítřejším zahajovacím ceremoniálu Karel Gott.

Počasí

aktuální předpověď

Meteorologové odhadují, že počasí bude mistrovství přát. Dnes má sněžit, má být kolem nuly. Ve středu a ve čtvrtek se má ochladit až na minus 15 v noci. Do pátku má napadat do 5 cm sněhu. Koncem týdne se má oteplit, což by mělo vydržet i příští týden. Předpověď najdete ZDE.

"Když jsem s ním o tom mluvila poprvé, řekl, že je to pro něj otázka cti," uvedla na stránce mistrovství Kateřina Neumannová. Po Gottovi přijdou na jeviště světoznámí rockeři Deep Purple v čele se zpěvákem Ianem Gillanem.

Na lyžařské mistrovství se chystají i další čeští politici. Nejspíš se objeví ministr školství Ondřej Liška. Jasno zatím není kolem účasti prezidenta Václava Klause. "Žádné datum nemám zatím potvrzené," odpověděl jeho mluvčí Radim Ochvat.

Ze zahraničních celebrit "zazáří" na tribunách slavná americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová či norský korunní princ Haakon Magnus.

Největšími sportovními hvězdami jsou z Čechů běžec na lyžích Lukáš Bauer a dále skokan Jakub Janda. V kombinaci by mohl zabodovat Pavel Churavý.

Milovníci klasického lyžování uvidí kompletní světovou špičku. Třeba fenomenální finskou běžkyni Virpi Kuitunenovou, objev letošní sezony, Švýcara Daria Colognu či letošního vládce skokanských závodů Gregora Schlierenzauera z Rakouska.

Mistrovství plné průšvihů

Umístění a další využití areálu
Hlavní areál ve Vesci leží v nadmořské výšce 400 metrů, kde bývá problém s přírodním sněhem. Organizátoři se hájili tím, že ve výše položeném Bedřichově nelze vytvořit dost široké tratě. Dále čtěte: Bez Vesce by prostě šampionát v Česku nebyl, shodli se Kittner a Kumpošt.

Sníh a počasí
Na loňské přípravné závody se musel sníh dovážet z Jizerských hor. Náklaďáky přitom poničily chráněnou oblast. I letos to dlouho vypadalo, že nebude dost chladno, až na přelomu roku začali pořadatelé s umělým zasněžováním. Připravili ohromné množství sněhu – 162 200 m3.

Kde je Bauer?
Nejslavnější český běžkař Lukáš Bauer zcela nelogicky není oficiální tváří MS. Proč? Není členem marketingového týmu Kateřiny Neumannové. Dále čtěte: Bauer na bilboardy propagující šampionát nesmí, musí mu stačit vlaky.

Lidé ničí děla i toalety
Někteří lidé dali najevo svůj nesouhlas s mistrovstvím ničením zařízení. Kdosi poškodil sněžná děla a podpálil mobilní toalety ve veseckém areálu.

Trestní oznámení
Nejvyšší kontrolní úřad podal týden před zahájením MS trestní oznámení v souvislosti s postupem města Liberce a Technické univerzity v Liberci při přípravě sportovišť. Dále čtěte: Neumannová o trestním oznámení NKÚ: Jeho načasování mě zaráží.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze