Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České juniorky čekají souboje se světovou elitou v basketbale 3x3

České juniorské basketbalistky Terezie Frgalová, Sára Krumpholcová, Anna Pavlicová a Erika Vitásková a jejich trenérka Michaela Uhrová (v černém) v Astaně, dějišti MS 3x3. | foto: Archiv ČBF

31 2016
První reprezentační akce basketbalového léta je tady. Postarají se o ní hráčky do 18 let v basketu 3x3 na světovém šampionátu do Astany. První zápasy čekají na svěřenkyně trenérky Michaely Uhrové už ve středu. Celý šampionát pak vyvrcholí finálovými zápasy o víkendu.

Čtyři zápasy v pětičlenné základní skupině má tým ve složení Terezie Frgalová (Prostějov), Sára Krumpholcová (Handicap Brno), Anna Pavlicová (Ostrava) a Erika Vitásková (Valosun Brno) na zisk prvních dvou míst, které jsou vstupenkou do vyřazovacích bojů o medaile. A tam by Češky nechtěly chybět.

„Odjely jsme sem s cílem bojovat. Jako favoriti tu určitě nejsme. Už na letišti jsme viděly, že ostatní týmy přijely s těmi nejlepšími hráčkami z pětkového basketu. Holky je znají, a tak trošku dostaly strach. Já ale věřím, že tu jsou týmy, které musíme a které můžeme porazit. Chtěly bychom postoupit ze skupiny, budeme spoléhat na bojovnost a zkušenosti, které holky mají díky startům v české Chance 3x3 Tour,“ poodkryla ambice českého celku jeho trenérka Michaela Uhrová.

V základní skupině nečeká na Češky jednoduchá práce. Pokud bychom se řídili rankingem, podle kterého byly týmy nasazeny do skupin, tak české basketbalistky musí přehrát minimálně jednoho silnějšího soupeře.

Češky na MS 3x3 do 18 let

Program základní skupiny

Středa 1. června
10.30 Česko - Venezuela
12.50 Německo - Česko

Pátek 3. června
9.55 Česko - Maďarsko
11.45 Izrael - Česko

Na rozjezd před sebou vidí souboje s Venezuelou a Německem, tedy týmy, které by měly podle papírových předpokladů porazit. To na mladé basketbalistky může vytvářet tlak.

„Ranking moc neodpovídá. Je to spíš o tom, kolik která země uspořádá a odehraje turnajů. Pak naskakují body rychle. Třeba Angola je podle rankingu druhá. Myslím, že by to tak nemělo být, ale na druhou stranu je to mladý sport a tímhle získává systém. Časem na to taky třeba dojde, že federace budou pořádat víc turnajů a ranking pak bude víc odpovídat,“ ohradila se Uhrová proti nasazování do skupin podle světového pořadí.

Pak se ale vrátila k programu, který na české basketbalistky čeká hned na začátku turnaje: „Venezuelu bychom měly porazit. Bohužel s ní ale hrajeme hned první zápas, na centrkurtu, před kamerami... Snad z toho holky nebudou vyplašené. Vítězství by nám mohlo dodat sebevědomí. Mým přáním je mít z prvního dne bilanci 2-0.“

Po dni volna pak Češky základní skupinu zakončí souboji s reprezentantkami Izraele a Maďarska, které navíc byly nasazeny jako jedničky celého šampionátu.

„Izrael - na rozdíl od ostatních soupeřů - nebude nad námi mít výškovou převahu. S Maďarkami jsme hrály na turnaji v Brně. Holky si to alespoň zkusily. Dlouho to byl vyrovnaný zápas, holky se držely. Jak jsem říkala, můžeme překvapit. Víme, že na ně máme,“ je Uhrová bojovně naladěná.

České juniorské basketbalistky Terezie Frgalová, Sára Krumpholcová, Anna...

České juniorské basketbalistky Terezie Frgalová, Sára Krumpholcová, Anna Pavlicová a Erika Vitásková v Astaně, dějišti MS 3x3.

Možná právě ten volný den bude rozhodovat o úspěchu a neúspěchu. Vždyť hráčky se musí také aklimatizovat na kazašské podnebí a časový posun: „Je tady strašná zima, což nás překvapilo. Má se to ale otočit a za dva dny být přes 30 stupňů. Dneska ale holky ani nemohly střílet, jak jim mrzly ruce. Jinak je aklimatizace v pohodě. Letěly jsme na noc, na hotel přijely ráno, takže se holky mohly ještě prospat.“

V předchozích ročnících mezinárodních soutěží bylo pro české týmy limitem vždy čtvrtfinále. Podaří se mladému celku prolomit toto prokletí a odrazit se k soubojům o medaile?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze