Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mistrovství světa vrcholí, jde o medaile

Brazílie - Německo: Hübner smečuje - Německý volejbalista Stefan Hübner smečuje přes brazilský blok v podání Ricarda Garcii (vpravo) a Gustava Endrese. | foto: APČTK

1 2006
Tokio - V neděli odpoledne už bude jasné, kdo vyhraje šestnácté mistrovství světa volejbalistů. Víkendové zápasy rovněž rozluští medailovou a další tajenky. Už teď je jisté, že šampionát bude mít nejméně jednoho zcela nečekaného medailistu. Naopak čeští volejbalisté se ve čtvrtek ráno vydali z Hirošimy na cestu domů.

Jejich šest soupeřů a další sexteto ze Sendai odletělo do Tokia a může se těšit na vyvrcholení šestnáctého světového šampionátu.

Minimálně dvacet let čekali na účast v semifinále Poláci i Bulhaři, třetím evropským účastníkem jsou olympijští vítězové zeSydney Srbové a přesile budou čelit vládci mužského volejbalu za poslední čtyři roky Brazilci.

Jenže do role největších favoritů se svými výsledky za poslední dva týdny pasovali Poláci, kteří jako jediní zatím procházejí mistrovstvím bez porážky. Za poslední roky vyletěli raketově nahoru a pod vedením argentinského kouče Raula Lozana jim chybí zdolat poslední dvě překážky, aby po 32 letech znovu získali titul.

V 70. letech Poláci potvrdili nadvládu nad světem i triumfem na montrealské olympiádě v roce 1976, od tédoby k absolutní světové špičce až dosud nepatřili. "V sobotu můžeme korunovat všechno úsilí, které jsme vložili do těch mnoha let tréninků. Postup do finále by pro nás byl velkým úspěchem, ale nezakrývám, že máme zálusk na zlatou medaili," řekl listu Gazeta jeden z klíčových hráčů polského týmu Sebastian Swiderski.

Zbývající program MS:

Sobota 2. prosince:

Semifinále:
04:30 Brazílie - SČH,
07:00 Bulharsko - Polsko
Skupina o 5.-8. místo:
10:00 Japonsko - Francie (Jojogi Stad.)
10:00 Itálie - Rusko (Metropolitan Stad.)
Skupina o 9.-12. místo:
06:00 USA - Kanada,
08:00 Německo - Portoriko

Neděle 3. prosince:
04:00 utkání o 11. místo,
05:00 o 9. místo,
06:30 o 3. místo,
07:00 o 7. místo,
10:00 o 5. místo,
11:30 finále.

Tisk o reprezentantech hovoří jako o robotech v červeno-bílých dresech; na závěr své skupiny v Sendai totiž převálcovali i Srby, a to výsledkem 3:0. "Chtěli jsme hrát v semifinále s Bulhary. Ne proto, že by byli podřadnější než Brazilci, ale Brazilci za sebou mají strašně dlouhou sérii úspěchů, nejdelší v historii," řekl trenér Lozano.

O tom, že Poláci mají šanci turnaj vyhrát, s obdivem hovoří i srbský nahrávač a strůjce všech úspěchů týmu bývalé Jugoslávie Nikola Grbič. "Pokud budou pokračovat v tom, co tady předvádějí, tak určitě. Doufám, že na sebe znovu narazíme ve finále," přál si po středečním debaklu.

To by však poslední společný tým Srbů a Černohorců musel vyřadit Brazilce, mužstvo, které od předchozího MS posbíralo všechny možné vavříny od titulu mistrů světa přes olympijské hry, Světovou ligu i Světový pohár. O tom, že jdou pokořit, ale soupeřům ukázali v Japonsku už Francouzi. První sobotní semifinále Brazílie - SČH začne ve 4:30 SEČ, Bulhaři s Poláky se utkají od 7:00. Nedělní finále začne půl hodiny před polednem.

Stranou hlavního dění naopak zůstane nejúspěšnější tým 90. let Itálie, obhájci stříbra Rusové či právě Francouzi, finalisté letošní Světové ligy a minule na MS třetí. Ve dvou tokijských halách se budou dohrávat zápasy až do 12. místa, čeští reprezentanti zůstali hned za ním a v době, kdy turnaj začne vrcholit, budou už odpočívat a světovou špičku sledovat možná jen u televizních obrazovek.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze