Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


MS ve snookeru: O'Sullivan překonal trápení, čínská korunovace odložena

Ronnie O'Sullivan je opět největším favoritem mistrovství světa. | foto: Profimedia.cz

29 2014
Snookerové mistrovství světa 2014 se přehouplo do druhé poloviny. V závěrečném turnaji sezóny už zbývá pouze osmičlenná suita nejlepších rytířů, vedená obhájcem titulu Angličanem Ronniem O'Sullivanem.

O'Sullivan byl už před prvním zápasem jednoznačně pasován do role hlavního adepta na zisk cenné trofeje. Ač v sezóně odehrál jen tři velké turnaje, byla víra v jeho umění na místě. Během zmíněných turnajů prohrál jen jednou a to se svým tréninkovým partnerem Xiao Guodongem.

A po prvním kole MS si museli všichni fanoušci "Rakety", jak se O'Sullivanovi přezdívá, mnout ruce. V úvodním zápase šampionátu totiž svého soupeře převyšoval o několik tříd. Snadno postoupil a vypadalo to excelentní formu a další zlaté tažení.

Ronnie O'Sullivan

Ronnie O'Sullivan při loňském triumfu.

Druhé kolo už tak veselé nebylo a nejeden snookerový divák skončil s okousanými nehty či bolestí krku od kroucení hlavou. K měření sil s Joem Perrym přišel ke snookerovému stolu jiný O'Sullivan. Skoro celý zápas stěží dýchal Perrymu na záda, nic se mu nedařilo a navíc soupeř hrál opravdu dobře.

Zle to vypadalo s legendou. Zápas však končí až poslední potopenou koulí a tu držel v čelistech O´Sullivan. Excelentním závěrem s úspěšností potápění 97 procent otočil nepříznivě se vyvíjející duel s Perrym na svou stranu a v trnité cestě za třetím titulem v řadě pokračuje dál.

Letošní rok měl být prvním, ve kterém se mistrem světa stane Ting. Čínský drak sezonou suverénně proletěl a zvítězil na pěti turnajích, čímž vyrovnal rekord legendárního Stephena Hendryho. S O'Sullivanem se měl potkat až v semifinále, o kterém se dopředu hovořilo jako o předčasném finálovém zápase. Toto klání by nepochybně bylo jedním z vrcholů turnaje, muselo by k němu však dojít.

Ting se v prvním kole utkal s kvalifikantem Michaelem Wasleyem. Mladý hráč z Gloucesteru je sice až na 74. místě světového žebříčku, u stolu si však počínal jako hráč na jednociferné příčce. Při svém debutu na crucibelských prknech zahrál svůj životní zápas a k velkému překvapení všech nakonec čínského favorita porazil. Mimořádný výkon však zopakovat nedokázal, v následujícím kole na svého soupeře D. Dalea zjevně nestačil a i on je z turnaje venku.

Neil Robertson

Neil Robertson

Plakáty lákající na letošní MS nesou tři hráčské tváře. Vedle O'Sullivana a Tinga se na nich usmívá i Australan Neil Robertson. Světová jednička rozehrála turnaj pod obrovským tlakem. Do hráčských profilů se totiž vpisují dosažené náběhy s trojcifernou hodnotou a Neil v tomto ohledu sehrál neuvěřitelnou sezónu - před MS se zastavil na čísle 93.

Do anglického Sheffieldu tak přijel s úkolem uhrát ještě sedm "stovek" a stát se prvním hráčem snookerové historie, který v jediné sezoně prolomí magickou hranici sta stovkových náběhů. A bude-li k tomu ještě titul, tím lépe. Před čtvrtfinále mu k vysněné metě schází jediná stovka. Zlatý inkoust je již nachystán.

Už teď je jasné, že letošní MS bude v dějinách světového snookeru zaujímat významné místo. Do konce zbývá sedm zápasů, o novém snookerovém králi se rozhodne v neděli a pondělí. Bude to opět O'Sullivan? Dokáže se Robertson dostat do finále? A není to vlastně jedno... vždyť jde především o to, aby se hrál krásný snooker a bavil hráče i diváky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze