Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na mistrovství světa v krasobruslení zatím kralují zámořské páry

Americký pár Madison Chocková a Evan Bates. | foto: AP

25 2015
Krátké tance na mistrovství světa v krasobruslení ovládly zámořské páry. Vyhráli je Američané Madison Chocková a Evan Bates před favorizovanými Kanaďany Kaitlyn Weaverovou a Andrewem Pojem. Po krátkém programu sportovních dvojic je v čele favorizovaná kanadská sportovní dvojice Meagan Duhamelová, Eric Radford.

Volné tance jsou na šampionátu v Šanghaji na programu v pátek. Ze třetího místa budou ve vyrovnané soutěži útočit italští obhájci titulu Anna Cappelliniová a Luca Lanotte.

Chocková s Batesem konkurenty předčili v technické vytříbenosti jízdy. Jako jediní měli krokovou sekvenci ohodnocenou na nejvyšší úroveň a v součtu s perfektním provedením ostatních prvků si vylepšili osobní rekord až na 74,47 bodu. Zařadili se tak na třetí místo v historickém žebříčku párů podle jejich osobních maxim.

Druhý pár letošního mistrovství čtyř kontinentů, jehož maximem na mistrovství světa bylo dosud páté místo z loňského roku, má před bojem o titul náskok 1,79 bodu před vítězi prosincového finále Grand Prix Weaverovou a Pojem. Mohou jim tak vrátit porážku právě z únorového mistrovství čtyř kontinentů.

Anna Cappelliniová a Luca Lanotte v krátkých tancích na mistrovství světa.

Anna Cappelliniová a Luca Lanotte v krátkých tancích na mistrovství světa.

Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje v krátkých tancích na mistrovství světa.

Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje v krátkých tancích na mistrovství světa.

Boj o medaile zřejmě bude velmi dramatický. Průběžně druhé Kanaďany dělí od čtvrtých Gabrielly Papadakisové a Guillauma Cizerona pouhých 0,74 bodu. Také tito Francouzi, kteří v lednu usedli na evropský trůn, předvedli výkon bez výraznějších chyb. Získali bezmála o bod vyšší známku než na evropském šampionátu, přesto se průběžně zařadili až za italské konkurenty Cappelliniovou a Lanotteho.

Mimo stupně vítězů je zatím také nový ruský pár složený z bronzové olympijské medailistky Jeleny Ilinychové a Ruslana Žiganšina. Tito krasobruslaři se nedostali přes hranici sedmdesáti bodů a od medaile je dělí téměř tři body.

Soutěž sportovních dvojic vedou kanadští favorité

Favorizovaná kanadská sportovní dvojice Meagan Duhamelová, Eric Radford zvládla na šampionátu velmi dobře krátký program. V kvalitní soutěži, v níž nikdo z favoritů neudělal výraznější chybu, vedou díky známce 76,98 s více než čtyřbodovým náskokem před dvěma domácími čínskými páry.

Volné jízdy, které jim mohou po dvou bronzových medailích přinést první světový titul, se na šampionátu v Šanghaji pojedou ve čtvrtek.

Devětadvacetiletá Duhamelová a rok starší Radford předčili ostatní dvojice v obtížnosti programu. Jako sólový skok zvolili trojitý lutz, což ve srovnání s obvykle zařazovaným toeloopem činí zhruba dvoubodový rozdíl. Všechny prvky měli ohodnocené na nejvyšší úroveň a jako jediní získali za techniku přes 40 bodů.

Meagan Duhamelová a Eric Radford v krátkém programu na mistrovství světa.

Meagan Duhamelová a Eric Radford v krátkém programu na mistrovství světa.

Ve druhé sadě známek však rozhodčí o něco výše ohodnotili nejzkušenější domácí dvojici, pětatřicátníky Pchang Čching a Tchung Ťien. Dvojnásobní mistři světa, kteří si kvůli mistrovství světa na domácí půdě prodloužili kariéru, se díky tomu usadili na druhém místě. Necelý bod na ně ztrácejí výrazně mladší krajané Suej Wen-ťing a Chan Cchung, trojnásobní juniorští mistři světa z let 2010 až 2012.

Ze čtvrtého místa se ztrátou zanedbatelných čtyř setin bodu na bronz budou na stupně vítězů útočit mistři Evropy Juko Kavagutiová a Alexandr Smirnov z Ruska.

Na světové scéně v této kategorii letos vládne Čína a zámoří. V elitní desítce po krátkém programu jsou z Evropanů jen dva ruské páry a italská dvojice s českou stopou Valentina Marcheiová, Ondřej Hotárek.

Mistrovství světa v krasobruslení v Šanghaji

Taneční páry - po krátkém tanci: 1. Chocková, Bates (USA) 74,47, 2. Weaverová, Poje (Kan.) 72,68, 3. Cappelliniová, Lanotte (It.) 72,39, 4. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 71,94, 5. Ilinychová, Žiganšin (Rus.) 69,46, 6. Shibutaniová, Shibutani (USA) 69,32.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Duhamelová, Radford (Kan.) 76,98, 2. Pchang Čching, Tchung Ťien 72,59, 3. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (všichni Čína) 71,63, 4. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 71,59, 5. Pcheng Čcheng, Čang Chao (Čína) 69,67, 6. Tarasovová, Morozov (Rus.) 67,71.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze