Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nablýskané dráhy a žádné pivo. Šampionát kuželkářů vrcholí

Lucie Vaverková ve sprintu na MS kuželkářek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

23 2014
S kulatým předmětem se tu zápolí pravidelně. Buď létá nad vysokou sítí, někdy jej hráčky házejí do zavěšeného koše, jindy zase kmitá rychle z nohy na nohu. S tímhle náčiním by se při podobné činnosti volejbalistky, basketbalistky či futsalisté nejspíš zranili. V brněnské nové hale ve Vodově ulici totiž místo míčů po dva týdny dominuje koule. Právě s ní předvádí své dovednosti na nablýskaných modrých drahách nejlepší kuželkáři, jež se sjeli do Brna na mistrovství světa.

Hala v Králově Poli se změnila k nepoznání. Dělníci tu za týden ze čtyřiceti tun materiálu postavili osm špičkových drah, na kterých dohromady bojují o cenné kovy přes čtyři stovky hráčů.

"A ty dráhy se využijí i potom. Šest z nich po šampionátu převezeme do Blanska. Některé dokoupíme a zbytek poputuje do Třebíče," říká šéf brněnského šampionátu Petr Vaňura.

Brno, do kterého se sportovci shazující devět kuželek vrátili po 32 letech, zatím hostí skvělý šampionát. "Všichni si ho včetně federace pochvalují," usmívá se Vaňura, jenž si po hektických přípravách užívá volné chvilky na tribuně a sleduje dění na palubovce, kterou překryly dovezené dráhy z Německa.

Po nich donekonečna posílají kuželkáři své koule za aplausu několika stovek fanoušků, kteří si našli cestu do hlediště i ve čtvrtek dopoledne.

Že se jedná o prestižní setkání, pochopí člověk, jen když míjí parkoviště před halou. Stěží by našel auto s českou značkou, zato Němců, Slovinců, Chorvatů či Poláků je tu dost. Češi se alespoň neztrácejí v hale. Za necelé dva týdny soutěží vybojovali už sedm medailí. Tu poslední a nejcennější přidala ve středu pozdě večer ve sprintu Lucie Vaverková.

Žádnou bujarou oslavu však čerstvá šampionka nepodnikla. "Decentní šampíčko bylo, ale nic víc. V jedenáct už jsem ležela," usmívá se 28letá hráčka. Proč? Ráno už Češka zase hrála, ale také kuželkářská federace alkohol považuje za doping. "Asi se po jednom dvou pivech dokáže člověk moc uvolnit," žertuje Vaňura. "Ale pozor, zákaz mají i funkcionáři."

Společně s dalšími stovkami nadšenců kuželek si tak užívají světovou podívanou, která graduje na jihu Moravy o víkendu. V královské disciplíně má Česko mezi šestnáctkou mužů i žen dohromady tři zástupce. Zbylí reprezentanti tak už jen fandí z hlediště.

"Je to tady nabušené a super," líčí Alena Kantnerová, jež dohrála ve čtvrtek. Zbytek šampionátu si užije na tribuně. "Ale když skončím i já, půjdu ostatní taky podpořit," plánuje Vaverková, na níž v pátek čeká osmifinále.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze