Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikové MS na Vysočině? Šance je devadesátiprocentní, tvrdí Svorada

Ján Svorada (vpravo) na tiskové konferenci | foto: Michal Červený / mtbs.cz

7 2014
Jeho bohatá závodnická kariéra byla v minulosti spojená se silniční cyklistikou, ovšem poslední roky se jméno Ján Svorada objevuje především v souvislosti s horskými koly.

Postupem času se bývalý reprezentant vypracoval až na šéfa organizačního týmu Světového poháru MTB v Novém Městě na Moravě, který se letos uskuteční na Vysočině od 23. do 25. května. "Nejsložitější je pokaždé získat finance a naplnit rozpočet," přiznává pětačtyřicetiletý rodák z Trenčína.

"Jinak si myslím, že za těch sedm let už se nám podařilo vychytat drobné problémy a jdeme jednoznačně za svým cílem," doplňuje.

Takže žádný zádrhel jste v poslední době řešit nemusel?
Ne, vůbec. Kromě nejrůznějších detailů se nám za ty roky podařilo vyšperkovat a zatraktivnit i tratě. Areál v Novém Městě prostě nabízí fantastické možnosti.

To zní naprosto idylicky. Chcete tvrdit, že se s kolegy z organizačního týmu nikdy o nic nepohádáte?
Opravdu ne. Samozřejmě diskuse vedeme, ale všechno je korektní, navzájem jsme si sedli. Můžu říci, že jsme vesměs kamarádi.

Býváte před startem novoměstského podniku nervózní, nebo jste si jistý, že z pohledu pořadatelů je všechno v pořádku?
To víte, že se nervozita vždycky objeví. Ono se může na první pohled zdát, že je všechno bezproblémové, ale nějaké menší věci k vyřízení se na poslední chvíli vždycky najdou.

Z hlediska nejbližších dnů je pro vás Světový pohár určitě prioritou, ale Nové Město poslalo kandidaturu i na pořádání mistrovství světa v roce 2016. Jakou má šanci?
Myslím, že poměrně velkou. Za poslední roky jsme si udělali u Mezinárodní cyklistické unie velmi dobrou vizitku, takže jsem přesvědčený, že naši kandidaturu přivítali s povděkem.

Jinými slovy se dá říci, že jste si stoprocentně jistý, že pořadatelství v polovině června dostanete?
Nějaké procento, že to nevyjde, existuje vždycky. Já bych řekl, že máme tak devadesátiprocentní jistotu. Byl bych hodně zklamaný, kdyby se to s mistrovstvím světa nepovedlo.

Může podle vás sehrát při rozhodování roli například i zájem diváků právě o nadcházející díl Světového poháru?
Ano, je možné, že i k tomu se bude přihlížet.

S jakou návštěvností byste tedy byl spokojený?
V první řadě je potřeba uvést, že návštěvnost ovlivňuje také počasí. Nebo třeba jen pouhá předpověď meteorologů. Pokud vyznívá špatně, divák raději zůstane doma u televize. Nicméně v posledních dvou letech ani to nehrálo moc velkou roli. Přišlo kolem patnácti tisíc fanoušků, takže pokud by jich tolik dorazilo i letos, byl bych spokojený. Spíš mám trochu opačnou obavu.

Že dorazí do Vysočina Areny až moc diváků?
Může se stát, že pokud vyjde skvělá předpověď, dorazí dav, který bude těžké logisticky zvládnout. Ale to by byly příjemné starosti. Jsem přesvědčený, že český fanoušek je zvyklý chodit fandit přímo na stadion.

Čtvrtý rok po sobě pořádáte závod Světového poháru, pravidelně je Nové Město řazeno k nejlepším pořadatelským destinacím... Co vás požene dál, až dostanete i mistrovství světa?
Pořád budeme chtít pokračovat. To neznamená, že s koncem nějaké šňůry tohle všechno jednou padne. Vysočina Arena je jedním z nejatraktivnějších areálů na světě a má co nabízet. Proč bychom neměli chtít všechno zopakovat i několikrát?

Vy osobně se nikterak netajíte tím, že k Vysočině máte hodně blízko. Čím vám tolik učarovala?
Je pravda, že jsem si ji zamiloval už někdy před patnácti lety. Naše rodina ji vnímá jako svůj druhý domov, pravidelně sem jezdíme na víkendy. A co mě na Vysočině přitahuje? Příroda. Tady je pořád taková nedotčená civilizací a vesničky kolem mají svoje staré kouzlo. Pro pohyb na kole je úplně ideální.

Mimochodem, v rámci programu Světového poháru nabízíte i závod pro veřejnost, který měří 53 kilometrů. Nemáte chuť se také postavit na trať?Přiznám se, že ne. Starostí kolem organizace celého podniku je tolik, že prostě nemám čas. Ale někteří moji kamarádi se chystají a já sám si tratě taky pravidelně zkouším. Baví mě, užívám si je.

Takže nějakou tu chvilku na aktivní jízdu na kole pořád vyšetříte?
Samozřejmě, i když málokdy. Třeba v červnu a v červenci to na nějaké výjezdy moc nevypadá, ale v srpnu už bych potom měl mít dostatek času, abych si mohl Vysočinu projet křížem krážem.Najdete na iDNES.czmobilní verze