Portorický basketbalista Alexander Franklin (vlevo) se sápe po míči, sledují ho...

Portorický basketbalista Alexander Franklin (vlevo) se sápe po míči, sledují ho Nemanja Bjelica, Marko Simonovič a Nikola Milutinov (zleva) ze Srbska. | foto: Reuters

Argentina, Polsko, Srbsko a Španělsko už jsou na MS v play off

• 13
Basketbalisté Argentiny, Polska, Srbska a Španělska udrželi světovém šampionátu v Číně neporazitelnost i v úvodu osmifinálové fáze a po čtvrtých výhrách na turnaji už mají jistou účast v play off.

Ve skupině I Poláci v poslední čtvrtině otočili zápas s Ruskem a zvítězili 79:74, Argentina jasně přehrála Venezuelu 87:67. Ve skupině J obhájci stříbra Srbové deklasovali Portoriko 90:47 a Španělé díky desetibodové šňůře v závěru urputné bitvy porazili Itálii 67:60.

Poláci prohrávali v prvním poločase se semifinalisty posledního mistrovství Evropy Rusy až o 11 bodů a ještě v koncovce třetí čtvrtiny o sedm. Následující zhruba čtyřminutový úsek ale Rusové prohráli 1:14 a polští svěřenci amerického kouče Mikea Taylora už šanci nepustili.

„Skvělý pocit, ale ještě nekončíme. Víme, že to bude těžší a těžší, ale nechceme zastavit,“ řekl polský rozehrávač Lukasz Koszarek. „Pro polský basket tohle znamená všechno. Na tomhle kontinentu jsou silné týmy a my se s nimi můžeme měřit. Snad tihle kluci inspirují další generace,“ řekl kouč Taylor. Poláci jsou na MS poprvé od roku 1967 a podruhé celkem.

Adam Waczyňski byl nejlepším polským střelcem s 18 body, další povedený zápas sehrál hrdina duelu s domácí Čínou Mateusz Ponitka, autor 14 bodů a 9 doskoků. Rusům bylo málo 21 bodů včetně pěti trojek Michaila Kulagina.

Sestřih zápasu Polsko - Rusko:

Argentinci se vrátili do nejlepší osmičky, kde na předchozím MS chyběli poprvé od roku 1994. Za čtvrtou výhrou v Číně je táhl křídelní hráč Realu Madrid Gabriel Deck, autor 25 bodů. Druhý nejlepší střelec historie MS a někdejší hvězda NBA Luís Scola si vylepšil statistiku o dalších 15 bodů.

Sestřih ze zápasu Argentina - Venezuela:

K snadné výhře srbských svěřenců Saši Djordjeviče nejvíce přispěl křídelní hráč Nemanja Bjelica s 18 body. Pivot Nikola Jokič zaznamenal za necelých 16 minut hry 14 bodů a 10 doskoků. „Tady není moc co říct,“ konstatoval Djordjevič, jehož hráči si na turnaji stále drží úspěšnost střelby z pole nad 60 procenty.

Sestřih zápasu Srbsko - Portoriko:

Evropské drama Španělé rozhodli desetibodovou šňůrou od stavu 52:56. Od té doby ve zbylých čtyřech minutách dal sedm ze svých 15 bodů rozehrávač Ricky Rubio, který do té doby v zápase sbíral hlavně ztráty (7). Jen o bod úspěšnější byl nakonec ve španělském dresu nejlepší střelec utkání Juancho Hernangómez.

Sestřih ze zápasu Španělsko - Itálie:

Japonci odehrají poslední duely bez Hačimury

Japonští basketbalisté odehrají poslední dva zápasy na mistrovství světa v Číně bez své největší hvězdy Ruie Hačimury. Jedenadvacetileté křídlo, kterého letos jako devátého hráče v pořadí draftoval Washington, se bude po dohodě s Wizards šetřit na premiérovou sezonu v NBA. Japonci budou po třech porážkách hrát o 17. až 32. místo.

„Bylo to složité rozhodnutí pro všechny. Stále se učím znát své tělo a věřím, že Wizards i Japonsko dělají vše pro to, abych byl co nejlépe připraven na NBA i na olympiádu v Tokiu,“ řekl Hačimura, který byl v utkání proti českým basketbalistům s 21 body nejlepším japonským střelcem.