Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České basketbalistky vyrazily obhajovat světové stříbro

Americká reprezentantka Breanna Stewartová proniká českou obranou, sledují jí Jana Veselá, Kateřina Bartoňová a Eva Vítečková (zleva). | foto: ČTK

26 2014
Zlaté generace se pomalu mění, ženská basketbalová reprezentace však dál platí za špičkový tým. Pravidelně startuje na letních olympiádách a od soboty si potřetí v řadě zahraje na mistrovství světa.

Před čtyřmi roky ji fanoušci vyhlásili nejkrásnější hráčkou basketbalového mistrovství světa. Pro Ivanu Večeřovou však byla mnohem cennější vybojovaná medaile. Po zápasech také více než miss připomínala válečnici.

Z únavy nevyspalá, oči zalité slzami, modřiny na pažích. Do hry vždy dávala maximum a stejně náruživě nyní i fandí. České basketbalistky včera odletěly na světový šampionát do Turecka obhajovat stříbro z Karlových Varů už bez ní.

MS basketbalistek

Turecko, 27. září – 5. října

Skupina A: Česko, Španělsko, Japonsko, Brazílie
Skupina B: Turecko, Francie, Kanada, Mosambik
Skupina C: Austrálie, Bělorusko, Korea, Kuba
Skupina D: USA, Srbsko, Čína, Angola

Program Česka v Ankaře
sobota 20.15 s Brazílií
neděle 15.15 s Japonskem
úterý 15.15 se Španělskem

Vítězové skupin do čtvrtfinále, druzí a třetí se o postup utkají spolu (A2–B3, A3–B2, C2–D3, C3–D2).

Neústupná pivotka s pohlednou tváří je jednou ze čtyř tehdejších hrdinek, které už ukončily kariéru. I proto se národní tým z poloviny proměnil a útok na další medaili je spíš snem než reálným cílem.

„Holkám věřím, že se dostanou do osmičky. A když se všechno sejde a bude i štěstí, mohlo by vyjít i semifinále,“ říká Ivana Večeřová, dnes v Brně trenérka čtrnáctiletých kluků, dorostenek i žen. „Před čtyřmi roky byl tým zkušenější a na vrcholu. Navíc doma bylo doma, celá republika šampionátem žila a hnala nás, to se nedá nahradit.“

Ženská basketbalová reprezentace, to je v českém sportovním prostředí vlastně rarita.  Zlato z Eura 2005, stříbro z mistrovství světa 2010, pravidelná účast na letních olympiádách. Takovou bilanci k pochlubení žádné jiné odvětví v posledních letech nemá.

Kdo nahradí hvězdy?

Zdá se však, že bude spíš hůř než lépe. Mladé hráčky zatím nedorostly na úroveň špičkových individualit, jež s kariérou skončily.

Nebo snad vidíte nástupkyni za Evu Horákovou-Němcovou? Autorku zlaté trojky z Eurobasketu v Turecku a někdejší nejlepší basketbalistku Evropy?

Či za Hanu Horákovou? Charizmatickou kapitánku vicemistryň světa a nejužitečnější hráčku karlovarského mistrovství?

Navíc stárnou i dnešní opory - Eva Vítečková, Petra Kulichová, Ilona Burgrová a Jana Veselá, na nichž především bude úspěch družstva nyní stát.

„V kádru máme plno mladých holek a bylo by moc krásné, kdyby se jim dařilo. Moc jim přeju, že mohou na mistrovství světa hrát. Mně lidé čtyři roky staré stříbro často připomínají a bývá mi smutno, že už u toho nemohu být,“ lituje Ivana Večeřová.

Kdo u toho naopak stále bude, to je kouč Lubor Blažek, úspěšný trenér, jenž během čtyřletého cyklu skončil s trénováním v USK Praha a věnuje se pouze národnímu týmu.

Šest stříbrných, šest novicek

Do nominace pozval šest hráček, které před čtyřmi roky juchaly ve vyprodané karlovarské aréně se stříbrem, plus šest nováčků.

„V přípravě se proti kvalitním soupeřům ukázalo, že jsme schopní hrát dobře,“ věří týmu Blažek. „Musíme se držet správné taktiky, vyrážet rychle dopředu a bránit zápasy na nízký počet bodů. Asi těžko někoho přestřílíme.“

Hráčky vyprovodilo na šampionát téměř pět tisíc fanoušků, kteří české družstvo podpořili při prohrané generálce proti USA v pražské Tipsport Areně.

V sobotu snad bude výsledek lepší, prvním soupeřem na šampionátu je Brazílie, dalšími v základní skupině Japonsko a Španělsko (vše vysílá  ČT sport). Dál postoupí první tři, ale kvůli složitosti losu by bylo optimální skončit do druhého místa. „Popereme se s tím,“ slibuje Lubor Blažek.Najdete na iDNES.czmobilní verze