Češi měli obtížnou skupinu, Španělé totiž ovládli poslední dvě mistrovství Evropy a na loňském MS skončili třetí, Švédi zase před rokem mezi světovou konkurencí slavili stříbro. A oba týmy to v Budapešti nakonec dotáhly do finále, ve kterém se radovali Švédové poměrem 27:26.
„Náš cíl nemůže být jiný než postup ze skupiny, byť je odvážný,“ vyhlásil přesto před turnajem trenér Rastislav Trtík.
Jeho svěřenci v prvním duelu v Bratislavě vzdorovali Španělům, s nimiž prohráli 26:28, ale druhý poločas vyhráli 15:14. Ve druhém utkání si poradili s Bosnou poměrem 27:19. A nakonec zaznamenali smolnou remízu se Švédskem 27:27.
Házenkáři remizovali s vicemistry světa, bod se Švédy jim ale na postup nestačil |
Na předchozím ME obsadil národní tým druhou příčku v základní skupině, v další ale žádné vítězství nepřidal a turnaj zakončil s bilancí 2:5. Na loňském MS kvůli četné koronavirové nákaze vůbec nestartoval, pozitivní testy ho postihly i nyní v přípravě na ME.
Na šampionátu startovalo 24 týmů, které byly rozděleny do šesti skupin po čtyřech. První dva celky prošly do dvou šestičlenných skupin, v nichž se započítávaly výsledky z první fáze.
Do semifinále se dostala první dvě družstva z každé skupiny, týmy na třetích místech - Norsko a Island - si zahrály o konečnou pátou pozici.
Hostitelskými městy šampionátu byly Bratislava, Košice, Debrecín, Segedín a Budapešť, která 28. ledna uspořádala semifinále a o dva dny později i boje o zlaté a bronzové medaile.
Čtvrtek 13. ledna
Skupina A (Debrecín)
Slovinsko - Severní Makedonie 27:25 (13:10)
Dánsko - Černá Hora 30:21 (18:10)
Skupina B (Budapešť)
Maďarsko - Nizozemsko 28:31 (10:13)
Skupina C (Segedín)
Srbsko - Ukrajina 31:23 (17:11)
Chorvatsko - Francie 22:27 (11:13)
Skupina E (Bratislava)
Španělsko - Česko 28:26 (14:11)
Švédsko - Bosna a Hercegovina 30:18 (17:11).
Skupina F (Košice)
Rusko - Litva 29:27 (14:9)
Norsko - Slovensko 35:25 (15:11)
Pátek 14. ledna
Skupina B (Budapešť)
Portugalsko - Island 24:28 (10:14)
Skupina D (Bratislava)
Německo - Bělorusko 33:29 (17:18)
Rakousko - Polsko 31:36 (14:17)
Sobota 15. ledna
Skupina A (Debrecín)
Severní Makedonie - Černá Hora 24:28 (16:17)
Slovinsko - Dánsko 23:34 (14:16)
Skupina C (Segedín)
Francie - Ukrajina 36:23 (17:11)
Chorvatsko - Srbsko 23:20 (11:9)
Skupina E (Bratislava)
Česko - Bosna a Hercegovina 27:19 (12:9)
Španělsko - Švédsko 32:28 (17:14)
Skupina F (Košice)
Slovensko - Litva 31:26 (15:8)
Norsko - Rusko 22:23 (12:14)
Neděle 16. ledna
Skupina B (Budapešť)
Portugalsko - Maďarsko 30:31 (15:14)
Island - Nizozemsko 29:28 (15:13)
Skupina D (Bratislava)
Německo - Rakousko 34:29 (15:16)
Bělorusko - Polsko 20:29 (11:14)
Pondělí 17. ledna
Skupina A (Debrecín)
Černá Hora - Slovinsko 33:32 (16:19)
Severní Makedonie - Dánsko 21:31 (11:15)
Skupina C (Segedín)
Ukrajina - Chorvatsko 25:38 (13:18)
Francie - Srbsko 29:25 (16:7)
Skupina E (Bratislava)
Bosna a Hercegovina - Španělsko 24:28 (14:12)
Česko - Švédsko 27:27 (11:12)
Skupina F (Košice)
Slovensko - Rusko 27:36 (9:19)
Litva - Norsko 29:35 (16:16)
Úterý 18. ledna
Skupina B (Budapešť)
Island - Maďarsko 31:30 (17:17)
Nizozemsko - Portugalsko 32:31 (17:13)
Skupina D (Bratislava)
Polsko - Německo 23:30 (12:15)
Bělorusko - Rakousko 29:26 (16:16)
20. až 26. ledna
Skupina I (Dánsko, Francie, Island, Nizozemsko, Chorvatsko, Černá Hora)
Skupina II (Německo, Rusko, Španělsko, Norsko, Švédsko, Polsko)
Čtvrtek 20. ledna
Skupina I (Budapešť):
Černá Hora - Chorvatsko 32:26 (15:9)
Francie - Nizozemsko 34:24 (15:12)
Dánsko - Island 28:24 (17:14)
Skupina II (Bratislava):
Rusko - Švédsko 23:29 (13:16)
Německo - Španělsko 23:29 (12:14)
Polsko - Norsko 31:42 (15:21)
Pátek 21. ledna
Skupina II
Rusko - Španělsko 25:26 (11:12)
Polsko - Švédsko 18:28 (6:14)
Německo - Norsko 23:28 (12:14)
Sobota 22. ledna
Skupina I
Černá Hora - Nizozemsko 30:34 (16:18)
Francie - Island 21:29 (10:17)
Dánsko - Chorvatsko 27:25 (12:11)
Neděle 23. ledna
Skupina II
Polsko - Rusko 29:29 (13:12)
Německo - Švédsko 21:25 (10:12)
Španělsko - Norsko 23:27 (11:14)
Pondělí 24. ledna
Skupina I
Island - Chorvatsko 22:23 (12:10)
Dánsko - Nizozemsko 35:23 (21:12)
Černá Hora - Francie 27:36 (12:16)
Úterý 25. ledna
Skupina II
Polsko - Španělsko 27:28 (13:14)
Německo - Rusko 30:29 (16:12)
Švédsko - Norsko 24:23 (9:14)
Středa 26. ledna
Skupina I
Černá Hora - Island 24:34 (8:17)
Nizozemsko - Chorvatsko 28:28 (15:13)
Dánsko - Francie 29:30 (17:12)
Pátek 28. ledna
Semifinále (Budapešť)
Španělsko - Dánsko 29:25 (13:14)
Švédsko - Francie 34:33 (17:14)
Zápas o páté místo (Budapešť)
Norsko - Island 34:33 po prodl. (27:27, 16:12)
Neděle 30. ledna
Zápas o třetí místo (Budapešť)
Dánsko - Francie 35:32 po prodl. (29:29, 13:14)
Finále (Budapešť)
Švédsko - Španělsko 27:26 (12:13)