Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krpálek je opět mistrem Evropy. Z českých judistů obhájil vůbec poprvé

Lukáš Krpálek | foto: AP

26 2014
Před mistrovstvím Evropy se potýkal s natrženým svalem v rameně, nemohl trénovat, jak plánoval. Přesto Lukáš Krpálek na šampionátu ve Francii exceloval. Po roce opět vybojoval zlatou medaili, ve finále udolal světovou osmičku Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu.

"Je naprosto neuvěřitelné, že se mi povedlo získat zlato, i když jsem teď měl měsíc a půl dlouhou pauzu. Ještě v pátek bych to považoval za sci-fi," řekl Krpálek.

Gasimov byl v úvodu aktivnější a Krpálek dostal trest. Už to vypadalo, že prohraje nejmenším možným rozdílem, ale šest vteřin před koncem zalehl soupeře, udržel ho na zemi a i čtvrtý zápas turnaje tak ovládl díky držení. Přitom před odjezdem do Montpellieru prohlašoval, že kvůli zranění se bude soubojům na zemi vyhýbat.

"Bylo to hodně vydřené, v polovině zápasů mi docházely síly a musel jsem všechny udržet. Nebylo to hezké judo, ale o to více si toho vítězství vážím, protože mě stálo všechny síly," dodal.

Krpálek se stal prvním Čechem v historii, který obhájil evropský titul. Medaili na dvou po sobě jdoucích evropských šampionátech mezi muži získal naposledy Jiří Sosna v letech 1988 a 1989, kdy vybojoval zlato a stříbro.

"Jako legenda se ještě necítím, ale je pravda, že být prvním českým obhájcem titulu byla pro mě motivace. Rád bych ještě sbírku zkompletoval o zlato z mistrovství světa a olympijskou medaili," prohlásil Krpálek, kterému brzy začne kvalifikace o olympijské hry v Riu de Janeiro.

Trápení v osmifinále

Nejlepší český judista současnosti se sice v osmifinále s Maďarem Miklosem Cirjenicsem trápil a v polovině zápasu nezvládl soupeřovu techniku eri-seio-nage a prohrával na wazari, vedení Maďara však netrvalo dlouho. Krpálek po několika vteřinách vyrovnal a nakonec držením zvítězil.

Ve čtvrtfinále ho čekal čtrnáctý muž světového žebříčku Ukrajinec Artěm Blošenko a Krpálek měl zápas pod kontrolou. Získal juko za techniku tomoe-nage a v posledních vteřinách udržel soupeře na zemi. Znovu tak postoupil na ipon.

Domácímu Cyrillu Maretovi pak v semifinále oplatil porážku z finále letošního Grand Slamu v Paříži, kde v poslední vteřině neodolal chvatu soupeře a smolně prohrál.

I tentokrát se s domácím zápasníkem trápil a dlouho prohrával po trestu za pasivitu. Až 25 vteřin před koncem dostal trest i Francouz a zápas dospěl do prodloužení. V něm se povedlo Krpálkovi udržet soupeře na zemi a prošel do finále.

A nakonec si došel pro zlato.

Mistrovství Evropy v judu

Výsledky šampionátu

Muži:
Do 90 kg:
1. Liparteljani (Gruz.), 2. Voprosov (Rus.), 3. Tóth (Maď.) a Iddir (Fr.).
Do 100 kg: 1. Krpálek (ČR), 2. Gasimov (Ázerb.), 3. Maret (Fr.) a Bisultanov (Rus.).
Nad 100 kg: 1. Riner (Fr.), 2. Okruašvili (Gruz.), 3. Paskevičius (Lit.) a Breitbarth (Něm.).

Ženy
Do 78 kg:
1. Tcheuméová (Fr.), 2. Verkerková (Niz.), 3. Joová (Maď.) a Louetteová (Fr.).
Nad 78 kg: 1. Andeolová (Fr.), 2. Ceričová (Bosna), 3. Konitzová a Külbsová (obě Něm.).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze