Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po vítězné sérii spláchla mladíky vlna porážek. Odjíždějí jako osmí

Český mládežnický reprezentant Jakub Tůma donáší míč do belgického koše. | foto: FIBA

7 2016
Čeští basketbalisté do 18 let už nenašli na mistrovství Evropy divize B sílu na boj o páté umístění a po dvou porážkách obsadili závěrečné osmé místo. V závěrečném programu nestačili na Belgii a podruhé na turnaji znovu na Estonsko.

Po prožitém zklamání ze špatného vstupu do čtvrtfinále a nedotaženém velkém návratu v zápase s Ukrajinou, které připravilo mladé basketbalisty o možnost návratu do evropské divize A, nastoupili v prvním ze dvou zápasů o 5. - 8. místo proti Belgii. No a sobotní zápas jako by něco připomínal...

Češi rychle nabrali dvoucifernou ztrátu, aby opět museli vynaložit řadu fyzických i psychických sil při snaze o návrat do zápasu.

„Nechali jsme Belgii v první čtvrtině čuchnout. Proměnili pár volných střel, trojek. První poločas jsme prohráli o 20 bodů. Dokázali jsme se k nim po změně stran přiblížit, kdy jsme měli úsek 20:0 a ztráceli dva body. Nedokázali jsme pak ale proměnit volné střely,“ litoval déjá vu David Žikla.

Také asistent trenéra Tomáš Bartošek viděl problém v nezachyceném úvodu zápasu. Úvodní pasáže přitom český tým na začátku turnaje zdobily.

Český mládežnický reprezentant Jan Zídek zakončuje na belgický koš.

Český mládežnický reprezentant Jan Zídek zakončuje na belgický koš.

„Vstup do utkání nám opět nevyšel. Z Belgičanů sršela větší energie a dařilo se jim i střelecky. My jsme první poločas extra nezvládli, nabídli jsme Belgičanům plno otevřených trojek. Ve druhém poločase jsme se dokázali zmátořit, kdy jsme se přiblížili až na dva body, ale to od nás bylo všechno. Závěr si Belgičané dovedli do vítězného konce.“

V závěrečném zápase turnaje měli Češi hned dvojnásobnou motivaci uspět. Jednak chtěli získat sedmé místo a zároveň jim osud umožnil vrátit Estonsku porážku ze základní skupiny. Tentokrát si mladíci nástup do utkání pohlídali a hráli s Estonskem vyrovnanou partii až do poločasové přestávky.

Jenže po změně stran převzal aktivitu soupeř a dobrou úspěšností střelby rozhodl ve třetí čtvrtině o svém vítězství. Estonci proměnili 14 z 22 pokusů za tři body a málo se mýlili také z čáry trestného hodu. To Češi si vykoledovali pouze osm trestných hodů za celý zápas, z nichž proměnili jen dva.

Český mládežnický reprezentant Jakub Tůma zakončuje na belgický koš.

Český mládežnický reprezentant Jakub Tůma zakončuje na belgický koš.

„Všichni jsme chtěli na posledním zápase ME uspět. To se nám ale bohužel nepodařilo. Viděl bych dva klíčové faktory. Prvním je absolutně nepovedená třetí čtvrtina z naší strany, kdy se nám nedařilo v útoku ani v obraně. Prohráli jsme jí 9:24. To rozhodlo o utkání, protože zbytek zápasu jsme odehráli slušně. Druhým faktorem bylo hodně vysoké procento střelby za tři body estonského týmu,“ shrnul poslední vystoupení českého týmu asistent trenéra Tomáš Bartošek.

„Chtěli jsme Estonsko porazit, abychom skončili vítězstvím. Nepovedl se nám vstup do druhého poločasu. To byl ten rozhodující faktor. My jsme se pak snažili ztrátu stáhnout, ale Estonsko si to pohlídalo. Myslím, že celkově je to neúspěch. Všichni jsme chtěli postoupit do divize A. Po čtvrtfinále s Ukrajinou jsme se psychicky složili a bohužel poslední dva zápasy odevzdali,“ nebál se vystoupení českého týmu popsat Michael Hartig.

Mistrovství Evropy basketbalistů do 18 let divize B

Zápasy o umístění

O 5. až 8. místo:

Česko - Belgie 58:74 (16:25; 27:46; 38:58)
Body:
Žikla 16, Kozák 10, Tůma a Brožek po 8, Hartig 7, Jan Zídek 6, Kotásek 3 - Kuijt 18, Snyers 13, Mortant a Buysschaert po 9. Trestné hody: 18/13 - 10/5. Trojky: 5 - 11. Doskoky: 44 - 41. Zisky: 5 - 11. Ztráty: 17 - 13. Asistence: 10 - 18. Fauly: 14 - 16.

O 7. místo:

Česko - Estonsko 65:78 (13:15; 33:34; 42:58)
Body:
Hartig 22, Váňa 12, Bláha 9, Tůma a Kozák po 7, Žikla 5, Kotásek 3 - Kullamae 23, Rosenthal 19, Tass 13, Pehka 12. Trestné hody: 8/2 - 14/12. Trojky: 9 - 14. Doskoky: 31 - 36. Zisky: 8 - 9. Ztráty: 16 - 19. Asistence: 13 - 18. Fauly: 14 - 16.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze