Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná mistrovství Evropy 3x3. Češi spoléhají na střelbu a rychlost

Český reprezentant Jan Stehlík (vpravo) během semifinále turnaje Světové série v Praze proti srbským hráčům. | foto: Václav Mudra

4 2014
Oba české reprezentační týmy v basketbalu 3x3 míří do Bukurešti, kde je od pátečního podvečera čeká mistrovství Evropy. Na něj se musely prokousat přes kvalifikaci, kterou však zvládly bez větších problémů.

Ženy dokonce ve své kvalifikační skupině skončily druhé, až ve finále podlehly soupeři, který na ně opět čeká v základní skupině ME - Turecku. Alespoň ho dobře znají, což se o ostatních protivnících - Řecku a Litvě - říci nedá.

„Vůbec nevím, co tam jede za holky. V mezinárodním basketbalu se moc nepohybuji. Známe vlastně akorát Turkyně, se kterými jsme na kvalifikaci jednou vyhrály a jednou prohrály. Alespoň jim teď máme co vracet,“ touží po odplatě Tereza Kuthanová, která v Rumunsku reprezentuje společně s Terezou Vorlovou, Veronikou Vlkovou a Kateřinou Zohnovou.

Kuthanová, která v klubové sezoně hájí barvy Sokola Hradec Králové, už spřádá plán, jak na Turkyně vyzrát: „Musíme hrát stejně tvrdě jako ony a spoléhat, že nám spadne něco z dálky. V tom finále kvalifikace, kde jsme jim podlehly, jsme se nebyly schopné trefit za dva body.“

Cíl si pro šampionát určila jasný - postoupit ze skupiny. „A pak? To se uvidí,“ smála se těsně před odletem do Rumunska.

Zatímco v sestavě ženského národního týmu došlo oproti kvalifikaci k jediné změně, kdy Petru Reisingerovou nahradila Zohnová, muži museli řešit náhradu na dvou postech. Ze stabilní sestavy národního týmu chybí Filip Zbránek a Martin Gniadek, kteří si plní klubové povinnosti.

Místo nich na ME odcestovali Jan Špaček a Roman Zachrla. „Myslím, že silnou stránkou by mohla být střelba z dálky, ale samozřejmě i bojovnost, nasazení v obraně a rychlost v útoku,“ zamýšlel se nad novým složením týmu ostřílený borec z basketbalu 3x3 Jan Stehlík.

Na české basketbalisty v základní skupině čekají Španělsko, Izrael a staří dobří známí borci ze Srbska. „Myslím, že to bude dobré a třeba jim tu porážku z Prahy vrátíme,“ těší se na další vzájemný souboj s Bulutem a spol. Stehlík. A hned nabízí recept, kterým lze na nejlepší tým světa vyzrát: „Jsme tady samí střelci, tak doufám, že jim to tentokrát bude padat tak jako nám, že budou mít naprosto zvlhlý střelný prach a naopak nám to bude sypat.“

Zatímco Stehlík letos absolvoval už tři vrcholné akce, Jana Špačka čeká první: „Jsem plný očekávání. Nevím, jak to tam může probíhat. Viděl jsme zápasy World Tour v Praze, tak bych očekával něco podobného.“

A souhra? „V tomto složení jsme ještě nehráli. Letos jsme hráli jednou ve složení bez Martina Jakeše. S ním jsem už ale taky hrál. Myslím, že lidsky si sedíme dobře. Otázka je, jak to bude herně. Jsme všichni střelci, tak to asi bude hodně o dvojkách,“ přemýšlí nad sílou nově složeného týmu Špaček.

Že by střelba z dálky měla být hlavní zbraní české reprezentace, o tom není pochyb. Svitavský basketbalista má ale v záloze i jiná řešení pro případ nouze: „Kdyby foukl vítr, tak se na dvojky spoléhat nemůžeme. Mohli bychom to zkusit na rychlost. Třeba Španělé by měli být pomalí, tak bychom je mohli přehrát nájezdy. Možností máme víc, ale když to půjde, budeme se spoléhat na dvojky.“

Oba týmy odehrají dva zápasy základní skupiny v pátek. Skupinu dohrají posledním utkáním v sobotu. První víkendový den je také čeká případné čtvrtfinále, do kterého postupují dva nejlepší celky z každé základní skupiny. Semifinále a zápasy o medaile jsou na programu v neděli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze