Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Málem se srazila s motorkou, přesto Sáblíková suverénně ovládla časovku

Martina Sáblíková (uprostřed) suverénně ovládla časovku jednotlivkyň na mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice ve Slavkově u Brna. Vlevo je druhá Pavlína Šulcová, vpravo třetí Anežka Drahotová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

26 2014
Rozdílem třídy deklasovala Martina Sáblíková své soupeřky při čtvrteční časovce na mistrovství republiky silničních cyklistů. Ve Slavkově u Brna předvedla suverénní "one woman show" a připsala si mezi cyklistkami devátý český titul, s převahou 1:43 minuty! Nechybělo však mnoho a málem skončila v nemocnici.

Když proťala cílovou pásku, slezla trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení z kola a objala svého kouče Petra Nováka. Ten hned po první gratulaci kontroloval její zadní kolo.

Na dvacetikilometrové časovce, kterou organizátoři na Vyškovsku pro českou a slovenskou špičku na společném šampionátu připravili, byl totiž Novák svědkem dramatické situace. Jeho svěřenkyně, která ostatním soupeřkám nadělila přes sto vteřin, málem bourala!

Co se stalo?

Sáblíková před polovinou trati u Kobeřic málem nezvládla ve sjezdu vytočit táhlou pravotočivou zatáčku. „Zapomněla jsem, že je tak prudká. Trochu jsem se přepočítala. Myslela jsem, že je ta zatáčka trochu jinde,“ usmívala se rychlobruslařka. Na poslední chvíli začala prudce brzdit, až se jí od zadní galusky začalo kouřit.

„Bylo to hodně nebezpečné, protože jsem málem srazila motorku, co jela proti mně,“ líčila pětinásobná olympijská medailistka ze zimních her. „Proti mě v tu chvíli navíc ještě jela i nějaká holka. Nevím ani, kdo to byl, abych se jí mohla omluvit,“ dodala po závodě už čtyřnásobná česká šampionka z časovky.

Kromě dramatické scény ze sjezdu totiž jednoznačně slavkovskou časovku opanovala. „Martina má najeto víc kilometrů než předchozí roky. Jela stylově a perfektně,“ chválil Sáblíkovou kouč Petr Novák, jemuž nepříjemný moment také utkvěl v paměti.

„Přestože jsme trať měli najetou, tak jsme všichni v autě zatrnuli. Házela to do smyku, ale zvládla to bravurně. Jen jsme čekali, kdy bouchne galuska, jak se čudilo z kola,“ doplnil Novák.

Jeho svěřenkyně tak ztratila několik vteřin, které ji však nemusely vůbec mrzet. V polovině závodu měla na otáčce půlminutový náskok. „Trať byla hodně náročná, bez rovinky, pořád nahoru a dolů. Nebyla tam možnost, kde si odpočinout, ale věřila jsem, že to udržím,“ sdělila. 

Sedmadvacetiletá Češka ho nejen udržela, ale manko druhé Pavlíny Šulcové se navýšilo na propastnou minutu a 43 vteřin! „Kdybych vyhrála, byla bych šťastnější, ale Martina má fakt sílu a byla rychlejší,“ uznala stříbrná medailistka.

„Snad jí to aspoň v sobotu víc znepříjemníme,“ podotkla Šulcová. Na Sáblíkovou a spol. čeká na vyškovských silnicích 96 kilometrů dlouhý závod s hromadným startem.

„Chtěli bychom double potvrdit,“ připomněl naopak Novák loňské triumfy. „I když cyklistickou formu nečasujeme k tomuhle mistrovství republiky, ale až k eventuální olympiádě 2016,“ podotkl.

K tomu, aby Sáblíková ukázala fanouškům, že účast na hrách v Riu nemusí být jen zbožným přáním, dostane další příležitost už v sobotu.

Mistrovství Česka a Slovenska v silniční cyklistice

Časovka: Ženy (20,0 km):
1. Sáblíková (Nowis Team) 31:26,4, 2. Šulcová (Ghost Rubena Racing) -1:43,3, 3. A. Drahotová (CTP Šimůnek) -2:57,4, 4. Neckářová (Alltraining.cz) -3:17,1, 5. Malariková (KHC Kaktus bike) -3:21,3, 6. Keseg Stevková (Outsiterz) -3:22,1.
Junioři (20,0 km):
1. Ťoupalík (Cyklo Team Tábor) 28:43,0, 2. Lehký (Kooperativa SG Jablonec) -1:24,0, 3. Pezlar (Kovo Praha) -1:28,0.
Juniorky (20 km):
1. Nosková 34:53,8, 2. Bajgerová (obě Kooperativa SG Jablonec) -29,7, 3. Planičková (Tufo Prostějov) -31,7.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze