Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Najednou se hrála neznámá hymna, ne ruská, těšilo trenérku šampionů

Krasobruslařský pár Anna Dušková a Martin Bidař se zlatem z mistrovství světa juniorů | foto: ČTK

22 2016
České krasobruslení má nový hit. Jde o sportovní dvojici Anna Dušková - Martin Bidař, je jim šestnáct a sedmnáct let a před pár dny se v Debrecíně senzačně stali juniorskými mistry světa. Ve čtyřicetileté historii šampionátů této věkové kategorie jsou to první zlaté medaile pro český a československý sport skoků a piruet.

„Mám z toho obrovskou radost, ne každému se to povede. Líp už to dopadnout nemohlo,“ pravila po návratu Dušková, drobounká studentka gymnázia v Praze. „Pořád tomu nemůžu uvěřit, zatím je to nejvíc, co jsme kdy zažili,“ dodal Bidař, student pražského zdravotnického lycea.

Nejen pro trenérku Evu Horklovou měl úspěch jejích svěřenců pikantní nádech - na stříbrném a bronzovém stupínku totiž skončily sportovní dvojice z Ruska.

Sebrali titul velmoci

„Je to fantazie, protože jsme sebrali titul velmoci, která není zvyklá prohrávat. Spousta lidí mi tam chodilo blahopřát - nejen proto, že jsme vyhráli, ale že jsme porazili ruské soupeře. Protože na těchto soutěžích je to většinou tak, že se čtyřikrát hraje hymna velké země z východu, ale teď se najednou hrála hymna, kterou skoro nikdo neznal. Nicméně všechna čest, ruští trenéři to skousli a blahopřáli nám,“ pokývala hlavou zkušená trenérka.

Triumf české dvojice má nádech senzace také proto, že pár se věnuje této disciplíně naplno teprve rok.

„Definitivně jsme se rozhodli až loni v dubnu. Do té doby jsme věnovali sportovním dvojicím třetinu tréninku, zbytek patřil sólovému bruslení,“ uvedla trenérka s tím, že rozhodujícím mementem byla iniciativa úspěšného kanadského kouče Richarda Gauthiera, který po osmém místě z loňského mistrovství světa juniorů pozval české krasobruslaře na kempy do zámoří.

Krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař se zlatými medailemi z mistrovství...

Krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař se zlatými medailemi z mistrovství světa juniorů a trenérkou Evou Horklovou.

„To byla pocta, loni v létě a letos v lednu jsme se tam připravovali vždy dva týdny. V Česku jsme při tréninku na ledě sami, ale tam jsme trénovali ve společnosti seniorských mistrů světa a dalších osmi nebo devíti párů, bylo to prima,“ líčil Bidař.

Raketový vzestup

Česká dvojice v Debrecíně korunovala výtečnou sezonu, v níž skončila druhá ve finále juniorské Grand Prix v Barceloně, stejně jako na olympijských hrách mládeže v Lillehammeru. „Je to raketový vzestup, jiné páry v jejich věku jsou přešťastné, když mezi juniory nakouknou do nejlepší desítky. Je to něco naprosto mimořádného,“ upozornil generální sekretář českého svazu Karel Oubrecht.

Oba krasobruslaři spolu trénují už pět let. „Když jsme začínali, trochu jsem se bála a styděla. Všichni ostatní jezdili sami, mně bylo jedenáct a museli jsme se držet za ruce a přešlapovat,“ přiznala Dušková, která se chce i nadále částečně věnovat sólové kariéře. „Ale počítám s tím, že brzy převládne společné bruslení,“ dodala.

Dvojice spolu tráví čas i mimo tréninky - Bidař, rodák z Českých Budějovic, totiž bydlí u rodičů partnerky v Lysé nad Labem.

„Ráno jezdíme spolu do pražských škol, po odpoledním tréninku se společně vracíme domů. Kromě krasobruslení moc společných zájmů nemáme, ale nacházíme kompromisy,“ přiblížila krasobruslařská hvězdička.

A kdo je v této sportovní dvojici lídrem? „Měl by jím být Martin, ale... Když cítím, že se musíme někam pohnout, tak se ho jako zeptám, ale spíš jde o oznamovací větu. A klape to,“ konstatovala.

Mistryni světa čeká test z fyziky

„V Kanadě s námi spolupracuje trenérka na choreografii a ta to viděla jasně. To je boss, řekla a ukázala na Aničku,“ upřesnila trenérka Horklová.

Nejbližším vrcholem mladé sportovní dvojice je mistrovství Evropy seniorů, které se uskuteční za rok v lednu v Ostravě. „Bude to doma, tak to bereme spíš jako takovou povinnost. Příští sezonu vidím jako seznamovací s dospělou kategorií, byť uděláme všechno, abychom se umístili solidně,“ slíbila trenérka.

Hlavním vrcholem příští sezony ale bude mistrovství světa, kde si může šestnáct sportovních dvojic vybojovat účast na zimní olympiádě v roce 2018. „Kdyby to našim benjamínkům vyšlo, byli by jedním z nejmladších párů v historii pod pěti kruhy. Pokud ne vůbec nejmladší,“ doplnil generální sekretář svazu Oubrecht, zatímco krasobruslařka Dušková připomněla, že jim zase nastávají všední dny.

Anna Dušková a Martin Bidař na olympiádě mládeže v Lillehammeru.

Anna Dušková a Martin Bidař na olympiádě mládeže v Lillehammeru.

„Čeká mě test z fyziky. Snad abych si vzala zlatou medaili z Debrecínu do školy, třeba to pomůže,“ usmála se.

Jak si krasobruslaři titul juniorských šampionů považují? Podle příslušných tabulek náleží mladé dvojici odměna, každý by měl dostat částku 60 000 korun, trenérka o něco méně. Na čemž není nic mimořádného, veslaři Miroslav Jech s Lukášem Helešicem obdrželi v roce 2014 za stejný titul po 75 000 korun.

„Jenže tenhle titul mimořádný je,“ zopakoval sekretář Oubrecht. „Už jenom proto, že jsme malý svaz, naše členská základna má 3 900 členů, z čehož je 500 aktivních, zatímco v Kanadě se krasobruslení věnuje 20 000 lidí,“ dodal. A třeba v Rusku? „To nikdo neví, ale řekl bych, že ještě víc.“Najdete na iDNES.czmobilní verze