Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistři na kole míří na zámecké schody, pojedou střemhlav dolů

128 SCHODŮ! Cyklistická exhibice v okolí Hradu přivede na start elitní bikery. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2010
„Po starých zámeckých schodech, po schodech z kamene,“ zpívá Karel Hašler v jedné písni. Tentokrát ale nebude po schodech chodit panna, jak by podle textu měla, nýbrž se po nich proženou nejlepší světoví bikeři. Startuje totiž 17. ročník Pražských schodů.

Trasa populárního podniku vede historickým prostředím Malé Strany a Hradčan. Nejatraktivnějším místem tratě je sjezd 128 zámeckých schodů.

"Neříkejme tomu exhibice jako dřív," nabádá Robert Bakalář, ředitel závodu. "Letos už diváci uvidí závod se vším všudy."

Hlavně se spoustou hvězd. Na start se postaví třeba Christopher Sauser, mistr světa z roku 2008, Florian Vogel, mistr světa i Evropy, Roel Paulissen, jenž se stal světovým šampionem v maratonu v letech 2008 a 2009. Ve výčtu hvězd by se dalo pokračovat.

Největší českou nadějí bude Jaroslav Kulhavý, jenž v letošním světovém poháru dojel dvakrát čtvrtý a jednou třetí.

"Pražské schody jsou jedním z nejspecifičtějších závodů, exhibice to opravu nebude. Každý z Čechů se bude chtít doma ukázat, takže se pojede hodně rychle," říká Kulhavý. "Ale za největšího soupeře považuji asi Vogela," dodává.

Loni však ujel všem bikerům Zdeněk Štybar – cyklokrosař. Proto organizátoři pojali letošní ročník jako souboj: horská kola vs. cyklokros – střetnutí mistrů světa.

Z cyklokrosařů se představí Tomáš Paprstka, juniorský světový šampion, Petr Dlask, stříbrný muž z MS 2001, nebo Martin Bína.

Původně měl dorazit i poslední světový šampion Zdeněk Štybar, kvůli zdravotním problémům však start vynechá.

V závodě, který je vypsán na hodinu + 1 kolo, se představí i běžci na lyžích, kteří si tak zpestří letní přípravu. "Lukáš Bauer a Martin Jakš si účast na Pražských schodech ve svém týmu doslova vynutili," usmál se Bakalář.

Slavností zahájení je na programu v 15.30 hodin. Hlavní závod se rozjede v 18.00 hodin, přímý přenost vysílá ČT4.Najdete na iDNES.czmobilní verze