Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nominační rébus trenérky Uhrové: na MS musela vybrat i sebe samu

České reprezentantky na MS v basketbalu 3x3: zleva Kateřina Novotná, Tereza Vorlová, Michaela Uhrová a Sára Krumpholcová. | foto: Archiv ČBF

12 2016
Sychravý podzim už pomalu vyhnal všechny basketbalisty z venkovních hřišť do hal a zdálo by se, že se hra 3x3 ukládá k zimnímu spánku. Ne však na mezinárodní úrovni a konkrétně v Číně. Kuang-čou totiž hostí seniorský světový šampionát.

Mistrovství světa už sice začalo v úterý, ale z českého pohledu přichází na řadu to nejdůležitější až od středy. To se totiž do bojů se světovou špičkou pustí české reprezentantky. Pravda, polovina října není ideální termín, protože většina špičkových hráček už je ve svých klubech pro sezonu pětkového basketbalu, a tak měl nejeden tým problém se složením kádru.

„Bylo těžké sehnat hráčky v tomto termínu, ale stejné to měly i ostatní týmy. Také FIBA si uvědomila, že to nebyl dobře zvolený termín a pro příští rok bude mistrovství světa už v červnu,“ kroutila hlavou nad termínovou listinou vedoucí týmu Michaela Uhrová.

Nakonec to dopadlo tak, že sama Uhrová znovu obleče dres národního týmu. Spolu s ní budou české barvy hájit Tereza Vorlová, Kateřina Novotná a Sára Krumpholcová.

„Díky tomu, že Terka Vorlová přerušila svojí kariéru, měla jsem jednu hráčku, která za ženy stabilně hraje. Z mladých jsem si po dohodě s trenérem z Brna mohla vzít Sáru Krumpholcovou, která zářila na mistrovství Evropy a mistrovství světa do 18 let,“ uvedla na adresu MVP nedávného juniorského ME Uhrová.

Krumpholcová si svými výkony v letošním létě vydobyla pozici nastupující globální hvězdy, což je podle Uhrové v Číně cítit na každém kroku: „Její obličej je na všech plakátech a ve všech propagačních materiálech FIBA. Uvidíme, jak se vypořádá s tvrdším basketem, než je v U18. My ale budeme využívat hlavně její skvělou střelbu z dálky a do těchto pozic jí hledat.“

To zní jako jasný pokyn od trenérky. No a Uhrová ho bude moci sama plnit. V době zápasu se z pozice vedoucího týmu sedícího v hledišti bez možnosti zásahu do průběhu utkání stane opět jeho aktivním účastníkem.

Sama tušila, že by k tomu mohlo nakonec dojít: „Speciální příprava probíhala už od května. Na tuto možnost, že budu hrát, jsem se připravovala tím, že jsem hrála a společně s holkami trénovala. Velmi se na to těším, až budu hrát a zavzpomínám si, jaké to bylo na prvním MS v Aténách.“

Češky před sebou mají čtyři zápasy v základní skupině. Ve středu je čekají Cookovy ostrovy a Francie, v pátek Čína a Rumunsko. Postupový klíč je ale neúprosný: „Systém, kdy z pěti postupují jen dva, je pro nás velmi nepříjemný, zvlášť když se skupiny tvoří podle rankingu. Naše skupina je tak silná, že může kromě Cookových ostrovů snad postoupit kdokoliv. V jiných skupinách jsou dva jasnější favorité.“

Díky časovému posunu odehrají Češky své podvečerní zápasy v dopoledních hodinách českého času.

Autor:


Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze