Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žongluje s pivem, mobilem i dlažební kostkou. Messi by neměl šanci, říká

21 2015
Plechovku piva za nohou vyhodil levou placírkou do vzduchu, bleskově se otočil o 720 stupňů a za nohou ji zase ztlumil na levačce. „Tohle s pivem určitě nikdo na světě neudělal, máš unikátní záběr,“ usmál se Václav Klouda na kameramana.

Tenhle chlapík umí žonglovat se vším od hrášku po medicinbal. Ani hrany mu však nevadí: mobil, klíče, dlažební kostka, lahev skotské? To vše bez pomoci rukou udrží ve vzduchu, navíc přidá efektní série fíglů, při nichž krkolomně motá nohama do neuvěřitelných poloh.

Nejvíc si ale rozumí s footbagem, malým míčkem naplněným kamínky a olůvky, jemuž se říká hakisak.

V tomhle sportu je 28letý Klouda uctívanou legendou, sedminásobný mistr světa v královské disciplíně, kdy se triky předvádí na hudbu.

Na nedávném šampionátu v Dánsku však skončil třetí, i když mu bývalí kolegové říkali, že měl mít zlato. To tak bral „jen“ z druhé nejprestižnější kategorie.

„Rozhodčí říkali, že na zlato musím dát sestavu o level výš než ostatní, nedají mi to zadarmo,“ vypráví Klouda, který patří ke špičce 14 let. „Pořád dám triky, které nikdo neumí. Dělám na obtočení nohy čtyřikrát kolem míčku. Byl bych první.“

Z bývalého kapitána šachového týmu Smíchov se tak stal vyhledávaný objekt kamer. Natočil už několik reklam pro velké globální společnosti, na své akce si ho rádi zvou šejkové z Dubaje, v oblibě ho mají mobilní operátoři, už se potil také na červené pohovce u Jana Krause. Vystupoval i se známým žonglérem Janem Skorkovským.

„Na barák ani na porsche to není, ale uživím se slušně,“ říká Klouda, který se před 2,5 roky odstěhoval z Prahy do Moskvy, kde se oženil. Jeho manželka je rovněž mistryní světa v disciplíně footbagu, která se podobá nohejbalu.

Na začátku trénoval 10 hodin denně, teď je na čtyřech. Dvě potřebuje na footbag, dvě na freestyle fotbal, při němž předvádí parádičky s fotbalovým míčem, což je teď ve světě populárnější varianta. Světový šampionát se koná příští týden v Liberci, kde bude Klouda útočit na svůj první titul mistra světa.

„Jsou to dva rozdílné sporty, ač vypadají podobně. Technika je úplně jiná: footbag zastavujeme a vyhazujeme, což je náročnější, ale zase je lehčí na kontrolu než míč.“

I s ním umí famózní věci, které by nezvládl žádný fotbalista na světě.
„Messi by vedle mě neměl šanci. To by byl souboj tygra s myší,“ rozchechtá se Klouda. „Musel by tak pět let denně trénovat. Já zase neumím střílet a kličkovat. Myslím ale, že by freestyle měl být součástí fotbalových tréninků, zlepšil by koordinaci pohybů i cit pro míč.“

Ten Klouda cvičit nemusí, jako by byl balon součástí jeho těla. Udělá s ním i stojku... „... určitě bych s míčem ušel maraton nebo zvládl žonglovat 24 hodin. Jen je to trochu nuda.“Témata: Liberec, Jan Kraus
Najdete na iDNES.czmobilní verze