Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Místo návratu domů hraje Kulišťák na Korsice

Jakub Kulišťák (vlevo) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

9 2010
Po dvou letech v alsaských Mylhúzách už měl nakročeno zpátky do mateřského Zubří nebo do nedalekých Hranic. Stačil ale jeden telefonát trenéra Ajaccia Jana Bašného, aby ve Francii zůstal.

Házenkářské spojce Jakubu Kulišťákovi přitom vůbec nevadí, že kontinent vyměnil za ostrovní Korsiku a že místo druhé nejvyšší soutěže bude hrát až pátou ligu.

"Beru to jako přechodný rok," přiznal Kulišťák, který byl doma před pár dny na soustředění. "Ze všech možností je to nejlepší řešení. Jsem rád, že ve Francii zůstávám."

Když před dvěma lety odcházel jako špílmachr Zubří a člen širšího kádru reprezentace do druholigových Mylhúz, bylo to velké překvapení. Svého kroku ale nelituje. "Doma jsem vedle házené chodil do práce, už mě to unavovalo," připomněl. "Ve Francii jen hraju a ještě jsem se naučil jazyk."

V první sezoně v Mylhúzách byl spokojený, zato druhá přinesla spoustu problémů. Oslabený tým se zachránil na poslední chvíli. "Prvním rokem jsme měli kvalitního trenéra ze Srbska i spoustu dobrých hráčů. Ale pak si klub nechal jen základní šestku a k ní vzal mladé. Jenže ti nemohli hrát víc než pět deset minut," popsal Kulišťák. "Navíc nás trénoval prezident, který si myslel, že to zvládne. Ale nešlo to."

Kulišťák přesto předpokládal, že v Mylhúzách zůstane. Ostatně na tom byl s vedením klubu domluvený. Jenže pouhé dva týdny před koncem uplynulé sezony se dozvěděl, že si může hledat jiné angažmá. Klub angažoval nového trenéra, který si přivedl vlastní hráče. "To už bylo pozdě na to, abych našel něco dobrého. Ve Francii si kluby hráče rozebírají po Vánocích," vysvětlil.

K novému angažmámu pomohlo, že český kouč Bašný se vrátil do Ajaccia. Od zuberského trenéra Jiřího Miky věděl, že Kulišťák je bez angažmá, proto jej oslovil. "Sice budu hrát jen pátou ligu, ale trenér je kvalitní, takže v tomhle směru neztratím," připomněl Kulišťák. "Naše loňské tréninkové jednotky stejně neodpovídaly úrovni soutěže, kterou jsme hráli."

Na druhou francouzskou ligu ale jinak nedá dopustit. "Víc se v ní brání a kombinuje než v Česku," uvedl. "O to víc jsem zvědavý, co mě čeká v páté lize."Najdete na iDNES.czmobilní verze