Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo mistrovství si motokrosaři léčí šrámy

31 2006
Náchod - Martin Žerava se možná o víkendu na motocyklu lehce sveze, ale Miroslav Kučírek nemůže počítat ani s tím. A myšlenky na závodění? Ty je v tuto chvíli zbytečně znervózňují. Motokrosaři náchodského UFO Racing teamu místo startu ve víkendovém prvním závodě mistrovství světa třídy MX3 musí jen tiše závidět svým zdravým soupeřům.

Do Francie kvůli zranění neodjeli a ostrý start do sezony odkládají hned o několik týdnů. "Jsem z toho pěkně nervózní," netají svoji rozmrzelost zkušenější Kučírek. "Loni jsem měl v úvodu sezony také problémy, ale letos je to ještě horší," přidává se Žerava.

Kučírek spadl na Floridě

Kučírek v lednu vyrazil trénovat na Floridu a při skoku si pohmoždil rameno. Před nedávnem sice už v Itálii závodil, ale nedoléčenou šlachu ještě více pochroumal.

Poměrně neobvyklé místo pro motokrosový trénink Kučírek zvolil záměrně. "Je tam záruka dobrého počasí, což hlavně v letošní zimě, kdy se téměř nikde v Evropě nedalo jezdit, bylo vítané," říká.

Když se zpětně vrací k okamžiku, který ho zdravotně ovlivňuje už více než dva měsíce, vždycky si zanadává na vlastní hloupost. "Byl jsem na ježdění tak natěšený, že jsem jel už čtyřicet minut. Cítil jsem únavu a chtěl jsem skončit," vypravuje.

Jenomže tak neudělal včas a na jednom z následujících skoků se to stalo - po špatném dopadu se ozvala bolest v rameni. "Rameno tu ránu při velké únavě nevydrželo." Nepříjemné zranění však nevypadalo nijak záludně. Český motokrosař dokonce absolvoval zbytek floridské přípravy a po návratu z Ameriky také začal závodit.

Stejně jako v minulých letech jel italský šampionát. Nevydržel však do konce. V jednom ze závodů přišel konec: "Rameno jsem si dodělal, natrhl jsem si šlachu."

Zpráva lékařů nebyla pro Kučírka vzhledem k blížícímu se začátku sezony nijak povzbudivá. "Měl bych se ještě skoro měsíc léčit," posteskne si, ale je rozhodnut zkusit závody dřív, "mám nejhorší přípravu za posledních několik let. Na podzim jsem se dával dohromady po zranění z konce minulé sezony, teď zase tohle."

Žerava si zlámal ruku

Zimní příběh jeho stájového kolegy Martina Žeravy je podobný. Ten se pro změnu vydal v únoru do Španělska na tréninkový kemp. A výsledek? Třetí den si zlomil pravou ruku, o víkendu tak místo závodu světového šampionátu chce poprvé lehce trénovat.

"Přitom to byl vcelku lehký pád, ale ruka to bohužel nevydržela," říká loňský domácí motokrosový šampion, jenž má navíc v této sezoně hájit šesté místo ve světovém šampionátu třídy MX3. Minimálně ve dvou úvodních závodech letošního ročníku však bude chybět. Už týden po víkendovém klání ve Francii se totiž šampionát přesune do Španělska.

"Budu rád, když stihnu na konci dubna závod v Itálii. Bohužel v závěru mi to, co teď ztratím, může chybět," poznamenává Žerava.

Přitom na dobrý začátek sezony měl promyšlenou kvalitní přípravu. Po soustředění ve Španělsku plánoval závody v Itálii, pak chvíli klid a vstup do mistrovství světa.

"Kdyby všechno vyšlo, šel bych do sezony dobře rozjetý a s jistotou." Místo toho Žerava mohl na několik týdnů zapomenout nejen na motocykl. "Vždyť já nemohl dělat skoro nic, snad jen volně běhat," popisuje nepříjemné týdny nejistoty, "navíc jde o ruku, kterou jsem měl komplikovaně zlomenou před čtyřmi lety.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze