Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisty USK povede Alilovič, bývalý trenér Veselého či Dragiče

Mirsad Alilovič vede trénink basketbalistů USK Praha | foto: Michael Šob / USK Praha

6 2014
Mirsad Alilovič toho ví o českém basketbalu víc než český basketbal o Mirsadu Alilovičovi. Mladý, ale plejádou úspěchů ozdobený slovinský trenér během kariéry pracoval s Janem Veselým i Tomášem Satoranským. A teď bude na výslunní pomáhat nové vlně českých nadějí z pozice hlavního kouče USK Praha.

Michal Mareš, Jan Křivánek, Lukáš Feštr, Jan Štěrba, Ondřej Sehnal. Ti všichni už od úterního dopoledne vydýchávají dávky nového trenéra. Po sedmiletce Kennetha Scalabroniho začala na Folimance nová vláda.

Klub, který v minulých letech poslal „do světa“ reprezentanty Ondřeje Balvína, Vojtěcha Hrubana a především nejlepšího českého basketbalistu posledních dvou sezon Tomáše Satoranského, nyní připravuje půdu pro jejich nástupce.

"Chceme dál produkovat kvalitu. To znamená odchovance konkurenceschopné v evropském basketbalu," dostává Alilovič za úkol od Petra Jachana, generálního manažera USK Praha.

Mirsad Alilovič

Narodil se 28. února 1977 ve Slovinsku, trenéřině se věnuje od svých 21 let. Spojen je především s lublaňskými kluby Slovan a Olimpija.

Coby specialista na práci s mládeží slavil dorostenecké tituly ve Slovanu, v posledních pěti letech však pracuje u seniorů. Jeho dosavadním vrcholem je pozice hlavního trenéra v Olimpiji Lublaň, se kterou získal euroligové zkušenosti.

Jako asistent a posléze hlavní trenér působil u slovinských mládežnických reprezentací, v pozici reprezentačního asistenta Slovinska se zúčastnil Eurobasketu 2009 a mistrovství světa 2010.

V loňském roce se coby osobní trenér věnoval Janu Veselému, třetímu českému hráči v NBA.

Sedmatřicetiletý slovinský odborník je doma spjat s lublaňskými kluby Slovan a Olimpija, ve střední Evropě se dosud nejvýrazněji zapsal coby osobní kouč Jana Veselého.

Českému basketbalistovi pomáhal v uplynulé sezoně NBA s individuálními činnostmi. Spolu se však poprvé sešli už před sedmi lety - během společného působení ve Slovanu Lublaň.

Pro lublaňskou basketbalovou školu i samotného Aliloviče je přitom Veselý jen jedním z dlouhé řady hráčů, jimiž se mohou chlubit. Goran a Zoran Dragičové, Jaka Lakovič nebo Mirza Begič... Ti všichni prošli Alilovičovýma rukama a z Lublaně se odrazili do NBA či evropských velkoklubů.

Se Satoranským se Alilovič setkal před dvěma lety. Tehdy českému rozehrávači pomáhal těsně po draftu do NBA, když si jej vybrali Washington Wizards. Co o novém kouči USK soudí? „Já si myslím, že USK si pro projekt vychovávání hráčů nemohli najít lepšího trenéra," soudí Satoranský. „Doufám, že z klubu vzejdou další perspektivní hráči.“

Tady jsou důvody, proč být na práci nového kouče v pražském klubu zvědavý.

„Alilovič působil deset let u mládeže a následně u mužů v Lublani. Kromě výchovy hráčů má i zkušenosti z působení v Eurolize nejen coby asistent, ale i v roli hlavního trenéra Olimpije Lublaň. Působil v rolích hlavního trenéra a asistenta u mládežnických reprezentací, ale i u mužů. Jako hlavní trenér vedl několik let medailově úspěšnou slovinskou reprezentaci do 20 let a následně se jako asistent zúčastnil i MS mužů.“ Dlouhý je výčet z úst Petra Jachana, přesto se jedná pouze o významně zkrácený pracovní životopis Mirsada Aliloviče.

"Vybíral jsem ze tři nabídek,“ svěřil se Alilovič. „Ale líbila se mi filozofie USK. Moje trenérská metoda je jednoduchá: dřina, dřina, dřina. Náš cíl je zlepšovat se zápas od zápasu, snažit se vyhrávat a směřovat vše k play-off," dodal.

Jak naznačeno, s novým koučem mají Pražané nové, větší ambice. V plánu je návrat do horní poloviny ligové tabulky (loni skončil USK devátý, ale do posledních chvil se bránil pádu na dno soutěže).

A že je kádr příliš nezkušený? Věk nebude na USK výmluvou. Pracuje se na doplnění o dva protřelé lídry kabiny a všichni hráči budou vedeni k odpovědnosti za výsledky. Jména konkrétních posil, které povedou české mladíky na palubovce i mimo ni, slibuje klub odtajnit v nejbližších dnech.

Vytvořit tým, který by se prosadil v NBL je prvotním Alilovičovým úkolem, Pražanům by však měl přinést i nový impulz v mládeži. "Postupně budeme společně rozvíjet program celého klubu. Už nyní máme jedinečnou výhodu v propojení mládežnického a mužského programu. A teď máme také šanci svou práci ještě zdokonalit," věří Petr Jachan své sázce na Mirsada Aliloviče.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze