Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do St. Tropez mě nikdo nedostane, tvrdí házenkářský usedlík Jurka

Český házenkář Miroslav Jurka se snaží probít makedonskou obranou. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

13 2016
V soukromí zažívá šťastné chvíle, už za pár dní si vezme za ženu bývalou reprezentantku Helenu Štěrbovou. Daří se mu také v klubu. S francouzským týmem Saint-Raphaël, který v končící sezoně získal stříbrnou příčku, prodloužil smlouvu až do poloviny roku 2019. Ke stoprocentní spokojenosti chybí házenkářskému křídlu Miroslavu Jurkovi jediné - postoupit s národním týmem na mistrovství světa, které se příští rok uskuteční ve Francii.

Díky domácí výhře 28:22 nad Makedonií v úvodním utkání baráže to není nesplnitelný sen.

„Byl bych rád, kdybychom postoupili, protože lidé ve Francii házenou docela žerou. Na každý zápas by mohlo být vyprodáno,“ tuší odchovanec zuberské házené Jurka, který má za sebou tři sezony na Azurovém pobřeží.

Jak odhadujete české postupové šance?
Jsme v polovině, je to plus šest. Baráž máme rozehranou dobře, ale není konec. Makedonci jsou doma silní, nebude to jednoduché. Musíme bránit stejně dobře jako ve Zlíně. Věřím, že když vedle toho budeme proměňovat šance, můžeme na šampionát postoupit.

Na reprezentační sraz do Zlína jste dorazil s novou smlouvou, na Riviéře vydržíte až do sezony 2018/19. Čím jste si nový kontrakt vysloužil?
Měl jsem dobrou sezonu, docela se mi dařilo. I když jsem měl smlouvu ještě na příští rok, zkusil jsem se pobavit s vedením, jestli bychom ji neprodloužili. Nakonec podepsali mě i mladé křídlo, které mě doplňuje. Jsem spokojený. Zvlášť když vidím, kolik a jací hráči míří do Francie.

Měl jste i jiné nabídky?
Nic jiného jsem neřešil. Je to skvělá destinace, máme tady známé, jsme spokojení. Nebyl důvod měnit klub.

Jaká je vaše role v týmu?
Kluci mě spíš dohrávají, nechodím moc často jeden na jednoho. A samozřejmě dávám góly z rychlých útoků. To je podobné jako v Zubří. (úsměv)

Český házenkář Miroslav Jurka v zápase s Makedonií.

Český házenkář Miroslav Jurka v zápase s Makedonií.

S 86 góly jste byl druhým nejlepším střelcem týmu, všechny branky jste dal ze hry. Proč nechodíte i na sedmičky?
Na to nemám odvahu. Troufnu si na ně jenom na tréninku. I trenér se mi směje. Jsem zkrátka tréninkový sedmičkář.

Není čas to změnit?
Rozhodně není, to bych nevydržel. Sbalil bych se a odešel rovnou do šatny. (úsměv)

V soutěži jste skončili druzí, nestačili jste pouze na hvězdami nabitý tým z Paříže. Je stříbro maximem, na které jste mohli dosáhnout.
Ano, protože Paříž je přece jen jinde. Není to jenom o rozpočtu, jsou tam nejlepší hráči na světě. Druhé místo je pro Saint-Raphaël historický úspěch. Kdybychom to za rok zopakovali, bylo by to super. Ale bude to těžké, protože ostatní týmy posilují. My až na jednu změnu zůstáváme stejní. Pokračuje i Honza Stehlík, který má smlouvu ještě na rok.

Druhé místo zaručuje účast v Lize mistrů, že?
To jsme si taky mysleli, protože loni do ní postupovaly dva nejlepší týmy. Ale teď to vypadá, že budeme hrát předkvalifikaci. Bude to těžké, ale doufám, že ji zvládneme. Hrát Ligu mistrů by bylo úžasné.

Francouzská liga má nezvyklý kalendář, hraje se během týdne. Nevadí vám to?
Pro mě je mnohem horší, že většinu zápasů hrajeme až večer. Člověk pak čeká celý den. Už jsem si zvykl, ale radši bych hrál jako ve Zlíně v poledne, protože se nemusí na nic čekat. Pokud jde o herní termíny, důvodem jsou vysílací práva. O víkendu má přednost fotbal. Pro mě je to perfektní, protože většinu víkendů jsme měli volno. Trénovali jsme v sobotu dopoledne a pak až v pondělí. Takže jsme vždycky mohli někam vyrazit.

Český házenkář Miroslav Jurka střílí na makedonského brankáře Mitrevského.

Český házenkář Miroslav Jurka střílí na makedonského brankáře Mitrevského.

Saint-Raphaël leží na půli cesty mezi Cannes a St. Tropez. Jak se žije v místech, kam chce každý jet na dovolenou?
Přiznám se, že po třech letech už mi moře zevšednělo. Spíš se snažíme cestovat po horách. Do nich je to patnáct dvacet minut, takže se stačí jen rozmyslet, kam vyrazit.

Návštěvy to ale víc láká k moři, ne?
Záleží, jestli mají děti. Ty chtějí samozřejmě k moři. Snažíme se jim ukázat všechno, zároveň všechny upozorňuju, že do St. Tropez už nejedu. Přestože je to od nás jen 38 km, cesta po pobřeží trvá hodinu a půl. V zimě se to dá projet dobře, ale v létě je tam tolik turistů, že je to až nemožné.    Najdete na iDNES.cz    mobilní verze