Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest let, dvanáct trofejí. Hráčky pochopily role, těší kouče Prostějova

Miroslav Čada radí volejbalistkám Prostějova | foto: Tomáš FraitMAFRA

19 2014
Šest let, dvanáct vítězných trofejí z extraligy a Českého poháru. Hodně příjemnou bilancí se může pochlubit Miroslav Čada, trenér volejbalistek Prostějova. Opakovaně se svým týmem potvrzuje pozici domácího suveréna a odráží útoky pražského Olympu, Olomouce nebo Králova Pole Brno. Ostatně vedení klubu od něj nic jiného neočekává.

"Není to ale tak snadné, jak se může zdát. Usměrnit patřičným směrem tým plný osobností není snadné. Ale daří se nám to. Výsledky to potvrzují," říká po zisku šestého titulu v řadě Čada, který s klubem jedná o nové smlouvě.

Cítíte se v Prostějově pod velkým tlakem?
Jsme ekonomicky zajištěný klub a úspěch se bere téměř jako povinnost. Dlouhodobé zvládání tlaku od vedení i fanoušků přesto není jednoduché. Prakticky v každé sezoně jsme se museli vyrovnat s nějakým dílčím neúspěchem. Ano, tlak tady je. Ale s tím je třeba počítat.

Přesto jste šestkrát s týmem slavil titul. Uleví se vám po každém zvládnutém finále?
Hlavně mívám radost, že se vždy potvrdila správnost naší cesty. Každoročně jdeme do přípravy s výrazně obměněným kádrem. Navíc řada hráček zpočátku chybí, protože mají reprezentační povinnosti. Úvod sezony tomu odpovídá. Chvíli trvá, než si na sebe hráčky zvyknou, herně je to nějaký čas kostrbaté. Postupně se zvedáme díky kvalitní a poctivé práci. Není to lehké, ale pokaždé se nám to vrátilo. A to je dobrý pocit.

Jak je těžké dostat ze sestavy, ve které je řada osobností, maximální výkon ve prospěch kolektivu?
Nikdy se nestalo, abychom nedosáhli na titul nebo pohárové vítězství. Zatím jsme stoprocentní. A to je jediná věc, která se počítá. Pokud byly problémy, pokaždé jsme je překonali, a to beru jako největší úspěch posledních let. Klíčové je, aby jednotlivé hráčky pochopily svoji roli v týmu. A to jsme jim pokaždé dokázali vysvětlit.

Bezprostředně po zisku titulu jste prohlásil, že obhajoba nebyla příliš těžká. Měli jste k dispozici silnější tým než loni?
Podařilo se nám poskládat družstvo s velkým útočným potenciálem. Přes některé vynucené změny to byl hodně kompaktní tým, a tomu odpovídaly výsledky. V klíčových momentech hráčky podaly špičkové výkony. Proto jsme neměli problémy. Základem byla dobrá nahrávka. O tu se mohlo družstvo opřít a od ní se všechno ostatní odvíjelo.

Máte na mysli třeba poslední semifinálový zápas v Brně?
Ten také. Ale stejně dobře jsme hráli také v posledním finálovém střetnutí na Olympu. Na rozhodující chvíle se tým připravil skvěle. I po taktické stránce. V těchto dvou duelech hráčky podaly nejlepší výkony za celou sezonu. Proto byly úspěšné.

V minulých letech hlavně zahraniční hráčky získaly titul, pěkně si ho oslavily a přestoupily jinam. Bude se tato situace opakovat?
Všichni bychom si přáli, aby se podařilo družstvo udržet maximálně pohromadě. Je to důležité z několika důvodů a hlavně sportovního hlediska. Sehraný tým hraje prostě lépe a mohl by se více prosadit především v evropských pohárech. Navíc i fanoušci by to přivítali. Jednání klubového vedení probíhají v těchto týdnech.

S klubem vyjednáváte také vy osobně. Domluvíte se na další smlouvě?
Ještě není nic podepsáno. Ale je to spíš technická záležitost. Budu pokračovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze