Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Minisukně a Hannibal Lecter, to je halový hokej

POZEMKÁŘKY V HALE. Halový hokej je zimní odnoží pozemního hokeje. Na ploše je méně hráček, míček se nesmí zvedat. Jinak jsou pravidla obdobná, včetně typických hokejek. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

26 2010
Na parketách se srazily dívky v krátkých minisukních, z reproduktorů hlasitě duní rytmická muzika. Snad nějaká diskotéka? Samá voda. V nymburském sportovním centru se hraje mistrovství Evropy v halovém hokeji žen. Divize B, tedy druhá evropská garnitura.

"Naším jasným cílem je postup mezi nejlepší. To znamená, že nesmíme skončit hůře než druzí," hlásí kouč české reprezentace Petr Bodnár.

"Z prvního místa můžeme dokonce postoupit na mistrovství světa, což by pro holky byl vážně skvělý úspěch." Podařilo se.
Češky prošly turnajem bez zakolísání, v posledním utkání jim k prvenství stačila remíza s Rakouskem.
Výsledek? 2:2.

"Musíme poděkovat divákům, domácí prostředí pro nás snad poprvé bylo výhodou. Fandili skvěle," vzkazoval Bodnár.

Co je to vlastně za sport, při němž se pět dívek s podivnými hokejkami honí za červeným míčkem? Hraje se na házenkářské branky, v nichž stojí gólman s výzbrojí podobné té hokejové. Hráčky v poli mají rukavici jen na jedné ruce, občas si přes obličej nasadí záhadné masky.

Vypadají v nich jako Hannibal Lecter ve hororovém filmu Mlčení jehňátek.

"Chráníme se tak před zraněním při standardních situacích, při nichž si stoupáme proti střele do brány," vysvětluje Tereza Mejzlíková, hráčka pražské Slavie.

V národním týmu má i sestru Adélu, jejich maminka Alena v roce 1980 ještě jako Kyselicová vybojovala stříbro na olympiádě v Moskvě. V pozemním hokeji, jehož je halová verze zimní odnoží.

"Venku se hraje v jedenácti, v hale v pěti. Míček se nesmí zvedat nahoru, více rozhodují trestné rohy," popisuje Bodnár rozdíly.

Sám má se Slavií plno titulů, zahrál si i italskou a německou ligu. V ní se teď uplatňují i tři jeho reprezentační svěřenkyně: Lenka Brtvová a sestry Mejzlíkovy.

Takže lukrativní profesionální smlouvy v pozemním hokeji? "V Hamburku se uživím, ale je to spíš takové kapesné. A mám od klubu byt," prozrazuje Tereza Mejzlíková. "Beru to jako prestižní záležitost. Můžu se zlepšovat, bundesliga je po holandské lize druhou nejkvalitnější soutěží Evropy."

Pravda, v Česku se její sport přílišné popularitě netěší.

"Jsme ryzí amatéři," říká Petr Bodnár. "S florbalem pro nás přišla velká konkurence. Naše odvětví je složitější, hokejka imíček se ovládají mnohem hůře. Ke zvládnutí hry je potřeba trenér, kdežto florbal děti mydlí i bez něj ve školních tělocvičnách."

Pozemní hokej, tradiční olympijský sport, je prostě v útlumu.

"V posledních letech je to horší a horší. Nejsou finance, ořezávají se různá soustředění," tvrdí Tereza Mejzlíková. "Reprezentace se ještě zajistí, ale ve Slavii si sport musíme dotovat."

K větší popularizaci by pomohly úspěšné výsledky. A nejlépe na olympiádě, kde český pozemní hokej už řadu let chybí.

"To by ale musely být hry v Praze. Tam by pro nás bylo jisté místo," usmívá se Mejzlíková. "Jinak to s naší kvalifikací v nejbližší době moc optimisticky nevidím."

Ale kvůli tomu oblíbený sport jistě hrát nepřestane.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze