Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S důležitostí roste jeho výkon. Srbský lídr se narodil pro velké zápasy

Srbský reprezentační rozehrávač Miloš Teodosič | foto: AP

14 2014
Srbové si na basketbalovém světovém šampionátu zahrají o zlaté medaile. Za šanci stanout proti favorizovaným Američanům vděčí zejména jednomu hráči. V play-off je svými výkony táhne Miloš Teodosič, přirozený lídr a muž pro velké zápasy.

Asi byste neřekli, že mu je teprve sedmadvacet let. Svým vzhledem a stylem hry připomíná zkušeného rutinéra. A ještě něčím - přirozenou autoritou. Teodosič nastupuje na postu středního rozehrávače a dirigovat hru je tak jeho přirozeností. Kromě toho ale diriguje i svoje spoluhráče. A nebojí se je pořádně seřvat.

Když se mu nelíbil výkon Srbů v duelu s Brazílií v základní skupině, spustil na své spoluhráče při time-outu: „Co vlastně sakra chceme? Nikdo z nás není ani schopný chytit míč! Tak pojedeme domů. Jděte do háje!“ Nutno podotknout, že jde o hodně umírněný přepis…

Srbové se ve skupině skutečně hodně trápili. Porazili pouze dva outsidery a do vyřazovacích bojů šli ze čtvrtého místa. Jakmile však přišly boje o všechno, šly jejich výkony rapidně nahoru. A velkou zásluhu na tom má právě Teodosič.

Fotogalerie

Už proti Řekům, suverénním vítězům své skupiny, výrazně přispěl k překvapivě jasnému postupu. Ta nejlepší představení si ale hráč CSKA Moskva nechal až dobu, kdy se skutečně začalo hrát o medaile.

Ve čtvrtfinále narazili Srbové znovu na Brazílii. A žádné výlevy tentokrát nebyly potřeba. Balkánci vyhráli jasně 84:56 a Teodosič se pod to podepsal třiadvaceti body.

V semifinále přišla další odveta. Srbská reprezentace narazila na Francii, která předtím senzačně vyřadila Španěly. A pod Teodosičovým vedením ji dlouho drtila. O vítězství ji nakonec nepřipravil ani závěrečný zoufalý nápor soupeře. Závěrečný Teodosičův účet? 24 bodů, z toho 18 v prvním poločase a úspěšnost střelby 75 procent.

S rozhodováním velkých zápasů má ostatně Teodosič své zkušenosti. Na mistrovství světa před čtyřmi lety vedl svůj tým do čtvrtfinále proti Španělsku v roli outsidera. Ovšem zápas se vyvinul ve velké drama.

Za vyrovnaného stavu se tři vteřiny před koncem ocitl Teodosič dobré tři metry za trojkovou čarou a vystřelil na první pohled zoufalou střelu. Ta ale o malý okamžik později propadla košem a dostala Srby do boje o medaile. (Jeho kousek je k vidění zde.)

Tenkrát ještě Srbům cenný kov po dvou těsných prohrách unikl, letos si na něj ale už sáhnou. Skoro každý očekává, že bude ze stříbra. Američané jsou skutečně velkým favoritem. Musí se však mít na pozoru. Teodosič je zápas od zápasu lepší, i když v koncovce s Francií mu přece jen docházela šťáva.

Má v sobě ještě jeden velký výkon?Najdete na iDNES.czmobilní verze