Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miller se změnil? Už není opilý a velkohubý

24 2006
Lake Louise, Praha - Severní Amerika hostí Světový pohár sjezdařů. Bode Miller končí v oficiálním tréninku v Lake Louise čtvrtý a je kupodivu zticha. Žádné skandály. Žádné vtípky. Žádná obvinění. Je to vůbec stejný Miller? Tentýž muž, který loni prohlašoval: "Povolte doping. Ať si každý polyká, co chce. Antidopingová pravidla stejně postrádají smysl."

Anebo: "Občas závodím opilý. Je to drsné, na startu mi bývá vážně zle. Ale nemohu slíbit, že to neudělám znovu."

Současný Miller je na první pohled skromný, nekonfliktní, zodpovědný.
Že by se kál?

Americká stanice Fox Sports jej zařadila mezi 10 největších sportovních zklamání roku. Hned vedle fotbalisty Zidana! "Stal se symbolem agonie a porážky," prohlásil reportér Foxu.

Deník Star-Telegram šel ještě dál a Millera "nominoval" do společnosti 10 Američanů, pro které byl rok 2006 největším propadákem. Společnost mu dělají senátor John Kerry nebo herec Mel Gibson.

"Miller přijel na olympiádu jako největší americká hvězda a odjížděl odtud jako Homer Simpson po flámu," psal list. "Kdyby sjížděl svahy se stínidlem na hlavě a s pivem v ruce, vyšlo by to nastejno."

Na hrách v Turíně nezískal Miller žádnou medaili, nejlépe dopadl na 5. místě ve sjezdu a tři závody nedokončil. Ale nejen to.

Také se tu fotografoval s nahou dívkou z Playboye, do rána popíjel na barech a reportérům tvrdil: "Báječné hry! Chodil jsem na večírky a užíval si společenského života. Nejsem přece mučedník. Chci se bavit. Nechci být zavřený na pokoji."

Teprve později přiznal: "Na olympiádě jsem mohl jen prohrát."

Zato teď? Pije jen vodu, colu a džus. Zřekl se i svého obytného vozu, v němž na závodech, stranou týmu, vždy přebýval.

Už na podzim americká asociace reprezentantům oznámila: Přísný zákaz jakéhokoliv alkoholu na závodech. A všichni budou bydlet s týmem na hotelu. "To byla naše reakce na dění při olympiádě," řekl mluvčí asociace Tom Kelley.

Ještě před časem označil Miller americké funkcionáře za "bohaté, ultrakonzervativní, namyšlené republikány a neskutečné idioty". Přesto bez řečí přistoupil na jejich příkazy.

Dokonce zapomněl, že v létě hovořil o ukončení kariéry. "Zjistil jsem, že nejprve chci odstranit některé věci, které mě brzdily. Chci udělat ještě malý krok, abych neodcházel s pochybami."

Skončila tedy jeho velkohubá éra? Ne tak docela. Když se ho ptají na letošní cíle, na okamžik ožije a oznámí: "Vyhrát za sezonu víc závodů Světového poháru než kdokoliv jiný." Tedy víc než 13, což je dosavadní rekord Švéda Stenmarka a Rakušana Maiera.

"Bude to stejný Bode jako v roce 2005, kdy získal velký glóbus," věští Millerův agent Lowel Taub.

Kdo ví. V úvodním slalomu v Levi obsadil 39. místo a nepostoupil do druhého kola...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze