Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar v závěru San Rema útočil, ale upadl a triumf slaví Degenkolb

RUCE NAHOŘE. John Degenkolb vítězí v závodu Milán - San Remo. | foto: Profimedia.cz

22 2015
Na předposledním kopci Cipresse útočil a peloton najednou znervózněl: Pozor, Zdeněk Štybar má formu. Na Poggiu, posledním vrcholu klasiky z Milána do San Rema, se cyklista ze Stříbra znovu tlačil vpřed, jenže pád v následném sjezdu naděje českého esa zmařil. A na kolonádě v San Remu pak slavil Němec John Degenkolb.

Štybar před dvěma týdny ovládl jednorázovku na prašných italských cestičkách Strade Bianche a než vyrazil na start v Miláně, hlásal: „Cítím se ještě líp než loni.“ Ani z pádu pochroumané rameno ho nemělo omezovat a s týmem Etixx-Quick Step plánoval možné taktiky.

Pak ho čekalo skoro 300 kilometrů, nejdelší z klasik. A v pravý čas ukázal svůj dres mistra republiky.

Cipressa, předposlední překážka na trati, měří 5,6 kilometru a právě na jejích svazích peloton sjel Itala Bona z Lampre, posledního z uprchlíků. Kruté tempo diktovaly týmy Sky a BMC a spurterská hvězda Cavendish se šklebil na konci balíku, opodál měl co dělat loňský vítěz Kristoff.

Pak přišly první nástupy z hlavního pole. Ale jestliže atak mužů BMC a Bora nechal všechny v klidu, když zabral Štybar, najednou nervozita narostla. Lídr týmu Etixx však nevyšplhal ani k vrcholu, než se na jeho záda nalepila kompletní smečka favoritů.

Mezi Cipressou a Poggiem, posledním vrcholem dne, vedla silnice 7 kilometrů po rovině a právě tam nastoupil Ital Oss z BMC, kterého následoval Königův kolega ze Sky Thomas. Nechtěli čekat na závěrečné stoupání a ataky jiných. Mistr světa Kwiatkowski mezitím v předtuše horkých chvil stáhl návleky z rukou, pak ty na nohy a znovu se prokousal pelotonem k jeho čelu.

Velká jména se najednou začala koncentrovat v popředí: Astana eskortovala Nibaliho, Tinkoff šlapal pro Sagana, Trek makal na Cancellaru a Etixx s mistrem světa i tím českým dělali štít Cavendishovi.

Zbývalo 12 kilometrů a dva lídři upalovali s 30sekundovým náskokem.

Pod Poggiem už jich měli jen šestnáct a Thomas ještě v poslední naději nastoupil svému kolegovi a těžkým převodem chtěl utavit stíhače. Pak k útoku zavelel někdejší mistr světa Gilbert, za ním vyrazil znovu Štybar. „Moc daleko jsme se sice nedostali, ale snažil jsem se být pořád vpředu kvůli pozici,“ líčil Štybar na svém webu.

Ve sjezdu se však zase celý had cyklistů spojil. Rozhodne spurt, tušili všichni.

A Štybar, před rokem na kolonádě v San Remu sedmý, chtěl tentokrát výš. Jedna ze serpentin však jeho sen náhle ukončila. „Dneska to vážně nebyl náš den,“ komentoval pak na Twitteru. S ním upadl Gilbert, taky Kwiatkowski, vítěz z roku 2013 Ciolek...

„Zřejmě Boasson Hagen šel pozdě na brzdy a Gilbert musel taky a poslal to rovně do zdi. Já byl hned za ním a nebyl tam kousek místa, kudy bych se vyhnul. Lehnul jsem a přes mě letěli ještě další kluci,“ popisoval český cyklista. „Naštve to. Člověk se na závod chystá, 300 kilometrů jede v blbém počasí, celý den se trápí a pak spadne 3 kilometry před cílem.“

A za triumfem už se hnala jen 30členná skupina.

Sagan nechtěl šlapat sám a schoval se za Itala Paoliniho, který rozjížděl spurt pro obhájce Kristoffa. Cílová rovina, mlýnice svalů a loktů, Cancellara vykukoval z balíku, Sagan rozjel svůj spurt zleva, ale když se cyklistická lavina nahrnula pod cílovou bránu, jako první se v ní zjevil černý dres Degenkolba.

„Nedá se nic dělat,“ uzavřel Štybar. „Prostě to nebyl můj den a jen doufám, že jsem si tu smůlu do dalších klasik už vybral. Jsem z těch pádů celý odrbaný, trochu mě bolí žebra, ale nemělo by to být nic vážného.“

VÝSLEDKY

Cyklistický jednorázový závod Milán-San Remo (WorldTour) - 293 km: 1. Degenkolb (Něm./Giant) 6:46:16, 2. Kristoff (Nor./Kaťuša), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 5. Bonifazio (It./Lampre), 6. Bouhanni (Fr./Cofidis), ...29. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -9, 56. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -3:00, 121. Bárta (ČR/Bora) -11:30.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze