O CENTIMETRY. Michal Kwiatkowski (uprostřed) hodil své kolo do cíle v klasice...

O CENTIMETRY. Michal Kwiatkowski (uprostřed) hodil své kolo do cíle v klasice Milán - San Remo na prvním místě o pár centimetrů před druhým Peterem Saganem. | foto: LaLaPresse - D'Alberto / Ferrari

Kwiatkowski porazil Sagana o centimetry a slaví vítězství v Milán-San Remo

• 87
Nebyl to tentokrát tak útočný závod jako v minulém roce, kdy se z posledních dvaceti kilometrů stal ohňostroj útoků. Až 6,3 kilometrů před cílem zaútočil Peter Sagan, vzal s sebou Michala Kwiatkowskiho a Juliena Alaphilippa a upaloval do cíle. V něm byl nakonec o centimetry dřív polský cyklista, který se tak stal vítězem 108. ročníku Milán – San Rema.

La Classicissima – nejdelší klasika v celém kalendáři, která se paradoxně často rozhoduje až v posledních kilometrech.

Jen nahlédněme do historie. V posledních dvaceti letech se vítězný únik zrodil nejdál 7,3 kilometrů před cílem. Tehdy zaútočil Vincenzo Nibali, ke kterému se přidal i pozdější vítěz Simon Gerrans.

A i letos to bylo podobné.

Rozhodující útok přišel 6,3 kilometrů před cílem. A přišel od Petera Sagana.

18.března 2017 v 17:25, příspěvek archivován: 18.března 2017 v 18:00

„Všichni jsou porazitelní, i on. Můžete být nejlepší na světě s nejlepší aktuální formou, ale pořád je to cyklistika. Ne vždy ten nejsilnější vyhrává. Ostatní týmy se ho budou snažit izolovat a pak se ho zbavit,“ předpovídal před startem Tom Boonen.

Jeho predikce byla mylná, byl to právě Sagan, kdo se snažil izolovat zbytek světa a dojet si pro druhé vítězství v jednom z pěti klasických monumentů. „Nečekal jsem, že zaútočí právě tady,“ řekl pak v cíli Michal Kwiatkowski. Jen on se spolu s Julienem Alaphilippem zvládl s vypětím všech sil zavěsit za Saganovo kolo. Nikdo další nestačil.

Slovenský cyklista přejel horizont Poggia a spěchal dolů do cíle. Na rovině v San Remu se s ním na chvíli v čele prostřídali i oba souputníci z úniku, ale na ulici via Roma, kde Primavera tradičně končí, vjížděl Sagan z prvního místa.

Letící balík už byl daleko, bylo jasné, že se rozhodne právě mezi těmito třemi cyklisty.

Za normálních okolností by si slovenský cyklista s oběma ve spurtu poradil. Jenže byl to on, kdo únik vyprovokoval, kdo pak obstaral tu nejtěžší práci, aby mělo trio šanci dojet až do cíle.

A možná právě proto mu pak trochu sil scházelo.

Kwiatkowski s Alaphilippem 100 metrů před cílem vyjeli ze Saganova stínu a byl to Polák, kdo nakonec o centimetry hodil kolo do cíle na prvním místě. Oba cyklisté jsou dlouholetí kamarádi a tak si hned za cílem potřásli rukou.

TRIO NEJLEPŠÍCH. Michal Kwiatkowski slaví vítězství na klasice Milán - San...

„Letošní finále mi hodně připomnělo právě souboj Nibaliho s Gerransem v roce 2012. Ne vždy ten nejsilnější vyhraje cyklistický závod,“ napsal hned na svůj Twitter vítěz z roku 2008 Fabian Cancellara.

Pro Kwiatkowskiho je to po titulu mistra světa největší úspěch v jeho stále mladé kariéře. „Po těch rocích 2013 a 2014, kdy jsem neměl štěstí je vítězství v Milán – San Remu neuvěřitelný pocit. Když Sagan zaútočil, myslel jsem, že to i tak skončí hromadným dojezdem, ale on dál držel vysoké tempo. Pak už jsem se soustředil na svůj sprint. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem v něm porazil Sagana,“ smál se.

Pro Kwiatkowskiho je to po titulu mistra světa největší úspěch v jeho stále mladé kariéře. A slovenský cyklista? Ten udělal všechno, co udělat mohl, přesto zopakoval své druhé místo z roku 2013, kdy ve finiši nestačil na Geralda Cioleka.

Na své první vítězství na Primaveře tak dál čeká.

Jediný útok na Poggiu rozhodl

Už v deset hodin dopoledne vyrazili cyklisté na 291 kilometrů dlouhou pouť z Milána do San Rema. Nejdelší klasika celé sezony se tentokrát odehrávala za příjemného počasí. Na startu cyklisty opalovalo slunce, během dne se pak sice zatáhlo, ale to nebylo nic v porovnání s posledními roky.

V roce 2013 sněžilo a část trasy byla neutralizována. Cyklisté tehdy nasedali do týmových autobusů a přejížděli blíž k cíli. O rok později zase peloton celý den skrápěl déšť, podobné to bylo i předloni.

Letos cyklisty trápil pouze místy silný protivítr.

Únik dne se tentokrát netvořil dlouhé minuty. Hned po startu se z pelotonu oddělila desetičlenná skupina bez velkých jmen, která si vypracovala až pětiminutový náskok.

Ten ale neustále klesal a poté zase stoupal, jak únik stahovali cyklisté FDJ, Quick-Stepu, Bory a Dimension Data.

18.března 2017 v 16:04, příspěvek archivován: 18.března 2017 v 18:01

Hlavní balík si s únikem hrál jako s jojem a měl ho neustále pod kontrolou. Vlastně jako obvykle. Vždyť naposledy se v San Remu radoval cyklista z celodenního úniku v roce 1982, kdy vyhrál Marc Gomez.

Pětačtyřicet kilometrů před cílem přestala hra na jojo peloton bavit a náskok vedoucí skupiny šel rychle dolů. Před výjezdem na Capo Berta zkusil z hlavního balíku poodjet Alexis Gougeard, ale jeho útok měl jepičí život.

Při výjezdu na Cipressu byli poslední muži z úniku dojeti a tempo závodu převzal tým Sunweb, jmenovitě Simon Geschke s Tomem Dumoulinem, balík cyklistů se okamžitě natáhl a odpadl jeden z favoritů – Mark Cavendish.

Vlaky týmů Quick-Step, Trek a Sky pak peloton přivedly až pod stoupání na Poggio. V něm se tentokrát nestřídal útok za útokem. Vlastně přišel pouze jeden – ten Saganův, který ale slovenskému mistru světa stejně k vítězství nestačil.

Milán - San Remo

WorldTour

Pořadí v cíli: 1. Kwiatkowski (Pol./Sky) 7:08:39, 2. Sagan (SR/Bora), 3. Alaphilippe (Fr./Quick-Step) oba stejný čas, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Gaviria (Kol./Quick-Step), 6. Démare (Fr./FDJ) všichni -5.