Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rambo, Spartakus, či Gorila? Je tu první z klasik, maraton do San Rema

Z MILÁNA K MOŘI. Na peloton první z klasik Milán-San Remo čeká bezmála 300 kilometrů. | foto: Profimedia.cz

21 2014
Už dvě vítězství má letos v kapse - jedno z Ománu, druhé v etapě Tirrena, a z loňska zase jednu cennou zkušenost. Tehdy Peter Sagan zakusil bolest z těsné ztráty vítězství v první z klasik, závodě Milán-San Remo. Teď slovenský cyklistický bijec znovu patří do pelotonu favoritů a před nedělním startem 105. ročníku La Primavery říká: "Mé výsledky mi dodávají sebevědomí."

Před rokem na Itálii udeřila slota, závod se odvíjel ve sněhové vánici, nakonec byl o 50 kilometrů zkrácen a Zdeněk Štybar, který se spolu s Romanem Kreuzigerem na start chystá i letos, se modlil: "Bože, prosím, ať už se nikdy necítím tak špatně."

Podobně mrazivá by tato neděle v Itálii být neměla, zato deště se cyklisté nejspíš dočkají. A postrachem je nejen pro ně, vždyť pořadatelé kvůli přívalům vody z oblohy museli měnit trať. Obávali se totiž sesuvů půdy na svazích Pompeiany, nového kopce na trati, a nováčka nakonec vynechali.

Když navíc schází i vrchol Manie, stává se ze skoro 300kilometrového maratonu jasná spurterská záležitost. Proto jsou ve startovce jména jako Cavendish, "Gorila" Greipel, Degenkolb, zatímco Ital Nibali své vítězné naděje vzdal a Španěl Valverde se rovnou odhlásil.

"Já se ale řečmi o trase rozhodit nenechám, závod bude těžký tak jako tak," komentoval Němec Degenkolb, nejnebezpečnější z těch podceňovaných. Právě jemu by trasa mohla sedět nejlépe - je schopný přejet Cipressu i Poggio, dva zásadní vrcholy těsně před cílem, a pořád ve spurtu předjet i Sagana.

"Nemohl jsem si přát lepší formu," říká teď Němec a Oscar Freire, trojnásobný vítěz mistrovství světa i San Rema, ho řadí na 2. místo ve svém soukromém žebříčku. "Ale jedničkou je Sagan," ujistil. "Je to závodník, co se vždycky drží vepředu. Umí jít do úniku, umí spurtovat, je pevný jako skála."

Jenže slovenský "Rambo" minulý rok poznal, jak nepředvídatelné a tvrdé můžou klasiky být. Spolu se Švýcarem Cancellarou byl tenkrát favoritem, do lázeňského San Rema přijeli pospolu, oba však nakonec udolal německý obr Ciolek.

Letos bude Sagan znovu mužem v hledáčku a přes nával rychlých soupeřů tvrdí, že jeho forma je tam, co má být. "Nemám strach," přesvědčuje. "San Remo bylo vždycky jedním z hlavních cílů sezony."

Tak Primaveru označuje i "Spartakus" Cancellara, před rokem třetí. Čas, kdy jsem byl jen v pelotonu a pomáhal, je pryč. Příštích pět závodů jsou ty, které se počítají. Jsou na mém seznamu, v nich chci zajet dobře," tvrdí muž, co je ve 33 letech už cyklistickým veteránem.

Tento týden na Tirrenu sice prohrál v časovce, ani v dalších etapách nevystrkoval nos před peloton, ale aby se soupeři nemýlili. Švýcar má za sebou už 24 závodních dnů, kterými doháněl zimní manko způsobené zdravotními problémy a pochvaluje si: "Jsem spokojený a připravený na výzvu."

Během závodu dvou moří stihl krom ladění kondice na první vrchol roku studovat i své soupeře, jejich pohyb v balíku, jak pomáhali svým lídrům, jak byli po etapách zničení. "A myslím, že Sagan toho ukázal nejvíc," všiml si Cancellara. "Stejně silný byl Zdeněk Štybar na Paříž-Nice. Budou to letos krásné klasiky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze