Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mickelson zdolal Pebble Beach a rázem je mezi nejlepšími. Drží se i Čejka

Pořadatelé připravili na Pebble Beach extrémně náročné hřiště. Většina hráčů je po dvou kolech na plusovém skóre | foto: AP

19 2010
Philu Mickelsonovi stačilo pořádně vydařených devět jamek na to, aby se ze zapadlých míst leaderboardu vyšvihl na druhé místo a atakoval nejen vítězství, ale i zisk postu světové jedničky. O pouhou ránu za ním je Alex Čejka.

Po úvodním kole byl Phil Mickelson až v sedmé desítce. O den později už zaujímá druhou příčku. Jako jediný z celého startovního pole 110. ročníku US Open totiž dokázal zdolat extrémně náročné hřiště Pebble Beach.

Phil Mickelson, US Open, Pebble Beach, 2. kolo

Mickelson je po polovině druhého majoru sezony rázem ve hře o golfový trůn, ze kterého může sesadit Tigera Woodse. Světová jednička nehraje špatně, zejména v porovnání s letošními výkony, ale pokud nebude v první dvacítce, Mickelsonovi bude stačit na jeho sesazení třetí místo.

Mickelson měl úchvatnou zejména první devítku, na níž zahrál hned pět birdie a jediné bogey, další a poslední birdie přidal na jedenácté jamce. Další jamky zahrál vždy v paru.

Phil Mickelson, US Open, Pebble Beach, 2. kolo

Do čela se vyhoupl Graeme McDowell ze Severního Irska, jenž startoval v dopolední skupince hráčů a předvedl druhý nejlepší výkon dne - 68 ran, o dvě horší než Mickelson. Narozdíl o světové dvojky však nezahrál v prvním kole 75 úderů, ale o čtyři méně, a díky tomu je ve vedení.

Graeme McDowell, US Open, Pebble Beach, 2. kolo

Už čtyřicet let čeká Evropa na to, až nějaký hráč ze starého kontinentu zvedne nad hlavu trofej pro vítěze US Open. Naposledy se tak stalo v roce 1970 při triumfu Tonyho Jacklina. V předchozích 109 ročnících turnaje z Evropanů dokázali na přelomu devatenáctého a dvacátého století vyhrávat kromě Angličanů jen Skotové. Evropanům mimo Britské ostrovy se získat titul na US Open zatím nepodařilo. Stejně tak asijským golfistům.

McDowellovi šlapají na paty velká jména. Kromě Mickelsona je na druhém místě Ernie Els, bývalá světová jednička, dvojnásobný vítěz US Open a vedoucí muž FedEx Cupu. Stejně na tom je i vítěz únorového turnaje PGA Tour na Pebble Beach AT&T National Pro-Am Dustin Johnson. A také japonská hvězda a teenager Rjo Išikava. Ty všechny od McDowella dělí dvě rány.

Alex Čejka, US Open, Pebble Beach, 2. kolo

Mezi nejlepšími se udržel i český rodák Alex Čejka. V pátek vyrazil na hřiště mezi prvními a po první devítce se zdálo, že i letošní US Open bude následovat osud mnoha jeho výkonů - slibně rozjetý turnaj a následně pád leaderboardem. Na prvních devíti jamkách totiž zahrál bogey a double bogey. V druhé polovině kola ale následovalo třikrát zlepšování skóre o ránu. Na předposlední jamce však musel jednu připsat. Druhé kolo tak zahrál za 72 ran a dvě kola před koncem drží šestou příčku se ztrátou pouhých tří úderů na McDowella.

Mix birdie a bogey

Tiger Woods na Pebble Beach předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů od návratu po sexuálním návratu, je však na hony vzdálen od hry, se kterou před deseti lety na Pebble Beach vyhrál o dnes neuvěřitelných patnáct ran. Zatímco v prvním kole nedokázal zahrát ani jedno birdie, ve druhém jich zahrál hned tři. Bohužel pro něj má ve skórkartě i čtyři bogey. Po dvou kolech je na skóre +4, což znamená 25. místo, o které se dělí bývalým hráčem č.1 Vijayem Singhem, jenž na svém 64. majoru po sobě startuje díky výjimce. Stejnou pozici zabírají i Padraig Harrington, Lucas Glover, Luke Donald nebo Scott Verplank.

Tiger Woods, US Open, Pebble Beach, 2. kolo

A taky spolulídr po prvním kole Shaun Micheel, který se oproti úvodnímu dnu zhoršil o sedm ran. Jeho hlava je místo hry plná myšlenek na umírající matku.

Pokud se jí přitíží a bude potřebovat, aby byl na blízku a mohl se s ní rozloučit, okamžitě z US Open odletí. "Musím tam být. Golf není důležitý, máma je můj život," řekl vítěz PGA Championship z roku 2003, který na US Open skončil nejlépe na děleném 28. místě před šesti lety.

US Open, Pebble Beach, 2. kolo

S Pebble Beach se po dvou kolech loučí například Jang Jong-un, Francesco Molinari, Alvaro Quiros, Miguel Ángel Jiménez, Geoff Ogilvy, Rory Sabbatini, Heath Slocum, Hunter Mahan nebo jeden z největších talentů současnosti Rory McIlroy.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze